Zákonné pojištění odpovědnosti
Dobrý den, v ročním vyúčtování nákladů na správu domu je položka „Zákonné pojištění mezd“. Dotazem u správce (SBD)zjištěno, že se jedná o zákonné pojištění odpovědnosti předsedy výboru SVJ, který má sepsanou smlouvu o provedení prací(odměna zástupce domu, která je všem vlastníkům paušálně předepsána v rozpisu plateb).
- Jedná se skutečně o zákonné pojištění?
- Je tato paušální platba v souladu se ZoVB?
Naše stanovy tuto situaci neřeší.
Pokud některý člen výboru pracuje na dohodu (DPP), musí se jednat o činnost obsahem odlišnou od činnosti člena statutárního orgánu.
Nejedná se tedy o zákonné pojištění odpovědnosti předsedy výboru SVJ.
- Za prvé proto, že předseda společenství nemůže vykonávat svou funkci na základě DPP.
- Za druhé proto, že zákon žádné pojištění odpovědnosti předsedy výboru nepředepisuje.
- Za třetí proto, že členové výboru vůbec nejsou odpovědni za škodu, kterou způsobí při výkonu funkce (§ 420 zákona č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník).
Buď tedy jde o nějaké zcela jiné pojištění, nebo jde o pojištění zbytečné, nebo si z Vás prostě někdo střílí a sděluje Vám naprosté nesmysly.
lake
Jestliže tazatel uvedl položku „Zákonné pojištění mezd“, bude se jednat o zákonné pojištění orgnanizace pro případ své odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání podle Vyhlášky ministerstva financí č. 125/1993 Sb.
Odměna předsedovi za DPP bude patřit pravděpodobně do nákladů spojených se správou domu. V tom, případě by mohla být rozúčtována vlastníkům paušálně jen v případě dohody všech. Bez dohody všech by měla být rozúčtována podle spoluvlastnických podílů viz.§ 15 odst.1 ZoVB.
Děkuji oběma za odpověďa pokusím se tento problém více přiblížit. Správce(SBD) tvrdí, že odměnu(zástupce domu) dostává předseda výboru SVJ právě na základě DPP, jinak by to byly „černé“ nezdaněné peníze. A právě proto, že má DPP musí být pojištěn. Toto pojištění se prý vztahuje na pojistné události, kdy způsobí škodu sám sobě, např. při kontrole domu zakopne a způsobí si úraz. Takto mně to bylo vysvětleno příslušnou referentkou SBD a mělo by to být dle vyhl.125/1993Sb.§12/1.
Bohužel,máte v tom zmatek buď Vy, nebo správce.
Porušujete zákon, pokud činnost ve statutárním orgánu kamuflujete jako DPP. Zde se o odměnách za výkon funkce psalo mnohokrát, viz štítky.
U onoho tajemného pojištění vůbec nejde o "pojištění odpovědnosti předsedy výboru SVJ". Jde o povinné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. Zaměstnanci Vašeho správce jsou opravdu prvotřídní popletové, když nedokáží správně sepsat smlouvu o odměně za výkon funkce a postupují protiprávně.
lake
Poradíte prosím nejen těm popletům, jak to dělat v souladu se zákonem? Ta pojistka je tedy zbytečná?
SVJ se uzavřením DPP stává zaměstnavatelem a musí být účastníkem pojištění, jak bylo výše uvedeno, pokud mzda dosáhne výše, kdy podléhá odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a výše pojištění je pak dána uvedeným právním předpisem (125/1993 Sb.). Kolize obsahu DPP s jinými právními předpisy na to nemá vliv. Může to ale být problém při kontrole např. finančním úřadem.
Děkuji, měsíční odměna je cca 2000,–Kč,jedná se o důchodce. Lze vyplácet odměnu bez DPP, nebo poradíte jakým způsobem odměnu vyplácet? To pojištění mi připadá úplně nesmyslné.
Zdravotnímu pojištění se u odměny člena orgánu SVJ nevyhnete, platí se vždy. K tomu se platí sociální pojištění, když odměna přesáhne, tuším, 2499 Kč hrubého měsíčně. Odměna je odměna a nemá nic společného s DPP. Vyplácí se ve výši a termínech schválených shromážděním. Pokud vám nic neschválí, máte smůlu…
X,
bude se platit zálohová daň z příjmů. U důchodců bylo možné do 31.12.2012 snížit daň podle § 35ba ZDP. Půlmozci rozhodli, pravděpodobně protiústavně, že důchodci na snížení daně nemají nárok, protože jsou důchodci. Mají probíhat nějaká soudní řízení o jejichž průběhu nemám informace. Může se stát, že tento diskriminační nesmysl bude do konce roku zrušen.
Dále členové statutárních orgánů platí zdravotní daň (někteří jí z neznalosti říkají zdravotní pojištění).
Pokud bude odměna do 2 499 Kč měsíčně, tak se z ní neplatí sociální daň. Zatím. Lačný český stát stále vymýšlí, jak se zmocnit majetku svých ovčanů, aby bylo dost prostředků k přerozdělování, u něhož lze něco odklonit.
Mimochodem, dnes je den daňové svobody. Od začátku roku vydělával statisticky průměrný občan na stát a teprve dnešním dnem bude vydělávat na sebe. V roce 2012 byl den daňové svobody o 2 dny dříve.
Hezký den!
Pavel
P.S.
prohledejte tento web. Opakovaně se tu píše, že je možné činnost členů statutárního orgánu rozdělit na odměnu za výkon funkce a DPP za jiné činnosti. U DPP do 10 000 Kč se zdravotní a sociální daň neplatí.
Takže závěr: DPP nemůže být na výkon funkce. DPP může být na jiné činnosti.
P.
Děkuji, z Vaši odpovědí vyplývá, že je možno odměnu vyplácet i bez DPP – odměnou za výkon funkce. Jaký je prosím rozdíl mezi těmito dvěma způsoby odměňování? Tohle téma studuji na zdejším webu, ale moudrý z toho nejsem.
Polopatě. Odměnu za výkon funkce statutárního orgánu vyplácet bez DPP lze. Ale z odměny za výkon funkce musí SVJ odvést 9% zdravotního pojíštění a dále strhne předsedovi z odměny 4,5% též na zdravotní pojištění. Těch 9% spolu s hrubou výší odměny je náklad SVJ, který rozúčtuje mezi vlastníky bytů. Aby SVJ ušetřilo těch 9%, vymyslelo místo odměny za výkon funce předsedy DPP, u níž se do výše 10 000,– Kč to zdravotní pojištění odvádět nemusí (DPP je ale v rozporu s předpisy pokud by v DPP bylo uvedeno, že jde o výkon funkce předsedy – proto jak uvedl lake a Pavel, je třeba do DPP vymyslet a uvést jinou činnost než je výkon funkce předsedy, aby to nebylo v rozporu s předpisy). U DPP tedy ušetří SVJ 9%, ale musí navíc odvést to zákonné pojištění orgnanizace pro případ své odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání podle Vyhlášky ministerstva financí č. 125/1993 Sb., což je ale podstatně míně než těch ušetřených 9%. Tzn., že je pro SVJ použití DPP méně nákladné, než vyplácení odměny za výkon funkce. Zákonné pojištění není nesmyslné jak uvádíte, je prostě u DPP povinné.
Shrnuto, pokud by správce vyplácel v souladu s předpisy předsedovi odměnu za výkon funce místo DPP, stálo by to SVJ více a více by musel rozúčtovat mezi Vás vlastníky.
Poslední komentáře