Zákonné pojištění odpovědnosti

Vložil Anonymous, 10. Červen 2013 - 12:36 ::

Dobrý den, v ročním vyúčtování nákladů na správu domu je položka „Zákonné pojištění mezd“. Dotazem u správce (SBD)zjištěno, že se jedná o zákonné pojištění odpovědnosti předsedy výboru SVJ, který má sepsanou smlouvu o provedení prací(odměna zástupce domu, která je všem vlastníkům paušálně předepsána v rozpisu plateb).

  1. Jedná se skutečně o zákonné pojištění?
  2. Je tato paušální platba v souladu se ZoVB?

Naše stanovy tuto situaci neřeší.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 10. Červen 2013 - 13:33

    Pokud některý člen výboru pracuje na dohodu (DPP), musí se jednat o činnost obsahem odlišnou od činnosti člena statutárního orgánu.

    Nejedná se tedy o zákonné pojištění odpovědnosti předsedy výboru SVJ.

    • Za prvé proto, že předseda společenství nemůže vykonávat svou funkci na základě DPP.
    • Za druhé proto, že zákon žádné pojištění odpovědnosti předsedy výboru nepředepisuje.
    • Za třetí proto, že členové výboru vůbec nejsou odpovědni za škodu, kterou způsobí při výkonu funkce (§ 420 zákona č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník).

    Buď tedy jde o nějaké zcela jiné pojištění, nebo jde o pojištění zbytečné, nebo si z Vás prostě někdo střílí a sděluje Vám naprosté nesmysly.

    lake

    Vložil Dušan, 10. Červen 2013 - 14:07

    Jestliže tazatel uvedl položku „Zákonné pojištění mezd“, bude se jednat o zákonné pojištění orgnanizace pro případ své odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání podle Vyhlášky ministerstva financí č. 125/1993 Sb.

    Odměna předsedovi za DPP bude patřit pravděpodobně do nákladů spojených se správou domu. V tom, případě by mohla být rozúčtována vlastníkům paušálně jen v případě dohody všech. Bez dohody všech by měla být rozúčtována podle spoluvlastnických podílů viz.§ 15 odst.1 ZoVB.

    Vložil x (bez ověření), 10. Červen 2013 - 17:05

    Děkuji oběma za odpověďa pokusím se tento problém více přiblížit. Správce(SBD) tvrdí, že odměnu(zástupce domu) dostává předseda výboru SVJ právě na základě DPP, jinak by to byly „černé“ nezdaněné peníze. A právě proto, že má DPP musí být pojištěn. Toto pojištění se prý vztahuje na pojistné události, kdy způsobí škodu sám sobě, např. při kontrole domu zakopne a způsobí si úraz. Takto mně to bylo vysvětleno příslušnou referentkou SBD a mělo by to být dle vyhl.125/1993Sb­.§12/1.

    Vložil lake, 10. Červen 2013 - 17:16

    Bohužel,máte v tom zmatek buď Vy, nebo správce.
    Porušujete zákon, pokud činnost ve statutárním orgánu kamuflujete jako DPP. Zde se o odměnách za výkon funkce psalo mnohokrát, viz štítky.
    U onoho tajemného pojištění vůbec nejde o "pojištění odpovědnosti předsedy výboru SVJ". Jde o povinné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. Zaměstnanci Vašeho správce jsou opravdu prvotřídní popletové, když nedokáží správně sepsat smlouvu o odměně za výkon funkce a postupují protiprávně.

    lake

    Vložil x (bez ověření), 10. Červen 2013 - 18:59

    Poradíte prosím nejen těm popletům, jak to dělat v souladu se zákonem? Ta pojistka je tedy zbytečná?

    Vložil nojose (bez ověření), 11. Červen 2013 - 8:28

    SVJ se uzavřením DPP stává zaměstnavatelem a musí být účastníkem pojištění, jak bylo výše uvedeno, pokud mzda dosáhne výše, kdy podléhá odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a výše pojištění je pak dána uvedeným právním předpisem (125/1993 Sb.). Kolize obsahu DPP s jinými právními předpisy na to nemá vliv. Může to ale být problém při kontrole např. finančním úřadem.

    Vložil x (bez ověření), 11. Červen 2013 - 10:04

    Děkuji, měsíční odměna je cca 2000,–Kč,jedná se o důchodce. Lze vyplácet odměnu bez DPP, nebo poradíte jakým způsobem odměnu vyplácet? To pojištění mi připadá úplně nesmyslné.

    Vložil nojose (bez ověření), 11. Červen 2013 - 13:04

    Zdravotnímu pojištění se u odměny člena orgánu SVJ nevyhnete, platí se vždy. K tomu se platí sociální pojištění, když odměna přesáhne, tuším, 2499 Kč hrubého měsíčně. Odměna je odměna a nemá nic společného s DPP. Vyplácí se ve výši a termínech schválených shromážděním. Pokud vám nic neschválí, máte smůlu…

    Vložil Pavel, 11. Červen 2013 - 11:45

    X,

    bude se platit zálohová daň z příjmů. U důchodců bylo možné do 31.12.2012 snížit daň podle § 35ba ZDP. Půlmozci rozhodli, pravděpodobně protiústavně, že důchodci na snížení daně nemají nárok, protože jsou důchodci. Mají probíhat nějaká soudní řízení o jejichž průběhu nemám informace. Může se stát, že tento diskriminační nesmysl bude do konce roku zrušen.

    Dále členové statutárních orgánů platí zdravotní daň (někteří jí z neznalosti říkají zdravotní pojištění).

    Pokud bude odměna do 2 499 Kč měsíčně, tak se z ní neplatí sociální daň. Zatím. Lačný český stát stále vymýšlí, jak se zmocnit majetku svých ovčanů, aby bylo dost prostředků k přerozdělování, u něhož lze něco odklonit.

    Mimochodem, dnes je den daňové svobody. Od začátku roku vydělával statisticky průměrný občan na stát a teprve dnešním dnem bude vydělávat na sebe. V roce 2012 byl den daňové svobody o 2 dny dříve.

    Hezký den!

    Pavel

    P.S.

    prohledejte tento web. Opakovaně se tu píše, že je možné činnost členů statutárního orgánu rozdělit na odměnu za výkon funkce a DPP za jiné činnosti. U DPP do 10 000 Kč se zdravotní a sociální daň neplatí.

    Takže závěr: DPP nemůže být na výkon funkce. DPP může být na jiné činnosti.

    P.

    Vložil x (bez ověření), 11. Červen 2013 - 12:57

    Děkuji, z Vaši odpovědí vyplývá, že je možno odměnu vyplácet i bez DPP – odměnou za výkon funkce. Jaký je prosím rozdíl mezi těmito dvěma způsoby odměňování? Tohle téma studuji na zdejším webu, ale moudrý z toho nejsem.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 11. Červen 2013 - 13:28

    Polopatě. Odměnu za výkon funkce statutárního orgánu vyplácet bez DPP lze. Ale z odměny za výkon funkce musí SVJ odvést 9% zdravotního pojíštění a dále strhne předsedovi z odměny 4,5% též na zdravotní pojištění. Těch 9% spolu s hrubou výší odměny je náklad SVJ, který rozúčtuje mezi vlastníky bytů. Aby SVJ ušetřilo těch 9%, vymyslelo místo odměny za výkon funce předsedy DPP, u níž se do výše 10 000,– Kč to zdravotní pojištění odvádět nemusí (DPP je ale v rozporu s předpisy pokud by v DPP bylo uvedeno, že jde o výkon funkce předsedy – proto jak uvedl lake a Pavel, je třeba do DPP vymyslet a uvést jinou činnost než je výkon funkce předsedy, aby to nebylo v rozporu s předpisy). U DPP tedy ušetří SVJ 9%, ale musí navíc odvést to zákonné pojištění orgnanizace pro případ své odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání podle Vyhlášky ministerstva financí č. 125/1993 Sb., což je ale podstatně míně než těch ušetřených 9%. Tzn., že je pro SVJ použití DPP méně nákladné, než vyplácení odměny za výkon funkce. Zákonné pojištění není nesmyslné jak uvádíte, je prostě u DPP povinné.

    Shrnuto, pokud by správce vyplácel v souladu s předpisy předsedovi odměnu za výkon funce místo DPP, stálo by to SVJ více a více by musel rozúčtovat mezi Vás vlastníky.

    Vložil x (bez ověření), 11. Červen 2013 - 18:07

    Děkuji Vám pane Kolemjdoucí, konečně jsem to pochopil.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".