Zákon s platností od l.l.2008 na přívod tepla na patu jednotky.
V roce 1971 byly předány byty do užívání, postavené formou družstevní výstavby.Jedná se o osmipatrové domy, při použití panelů, se sedmi vchody a 144 byty. Přívod tepla na patě domu je na začátku bloku a vnitřní rozvody jsou vedeny sklepními prostory. Všechny byty jsou předeny do vlastnictví a byly zřízeny 4 Společenství vlastníků jednotek. Jednáme s Karlovarskou teplárnou a žádáme pro každé SVJ přívod tepla na patu jednotky a samostatné měření spotřeby tepla. Potřebujeme znát zákon, který je v platnosti od l.l.2008, který použijeme při jednání s Karlovarskou teplárnou. Děkuji za každou informaci. Josef Skořepa Hlávkova 711,K.Vary skorepa711@seznam.cz
Vážený pane Skořepo.
Pro stanovení spotřeby tepla budovy s jednou předávací stanicí pro několik odběratelů – samostaných vchodů je vždy problém. Není-li každý odběratel opatřen fakturačním nebo podružným měřícím zařízením tepla, je rozúčtování nákladů fakturačního měřiče dle otápěných ploch.
V případě, že jeden z odběratelů svoji budovu-svůj vchod „zateplí“ – provede úpravy ke snížení tepelých ztrát především pláštěm budovy, je problém, jak určit spotřebu v zateplené a nezateplené části budovy.
Po dohodě s dodavatelem tepla lze užít ustanovení předpisu č.148/2007 Sb., s využitím Přílohy č.1, kdy zateplená obytná budova splňuje ukazatele „B“, nezateplená ukazatele „C“ (referenční), respektive „D“. Rozdíl mezi obytnou budovou kategirie „B“ proti „C“ je cca 1/3 spotřeby tepla, proti „D“ cca 1/2.
Pro spravedlivé rozdělení spotřeby tepla, tedy nákladů na teplo, je aplikace předpisu č.193/2007 Sb., §6, odst.3. Tato aplikace je technicky i finančně náročná, leč do budoucna nezbytná, zde záleží především na dodavateli tepla. Dodavatel tepla je povinnen průkazným způsobem doložit množství fakturovaného tepla. Můžete konzultovat i na příslušné SEI.
Náhradní řešením bez většího zásahu do stávajícího systému za technického předpokladu, že budova má jeden společný páteřní (vodorovný) rozvod tepelné energie, je instalace PODRUŽNÝCH POMĚROVÝCH MĚŘIDEL na každou stoupací – odbočnou větev. Otázkou je, kdo by měl instalaci zařízení financovat. Vlastníci nezateplených budov nebudou chtít, jelikož je to proti jejich zájmům, odpovědnost dodavatele tepla končí na patě budovy. Neznám váš dům, je nutné vykalkulovat, že by instalaci podružných měřičů financovalo vaše společenství ve spolupráci s dodavatelem tepla.
Jedná se o zařízení Kalorimetr, který vyhodnocuje rozdíl teploty přívodního média a vratného média (topné vody) a množství protečeného média. Zařízení je napájeno baterií s životností standartně 8 let.
Rozúčtování nákladů z paty budovy dle fakturačního měřidla se provádí dle poměru součtu naměřených hodnot Kalorimetrů jednotlivých vchodů.
Matějka
Pane Matějka, děkuji za podrobnou odpověď. Vracím se k tomu podstatnému, zda musí teplárna podle zákona předělat přívody tepla pro každou jednotku SVJ na náklady teplárny. Když ano, tak podle kterého zákona. Děkuji Skořepa
Važený pane Skořepo, vše vychází z Energetického zákona – části teplárenství v návaznosti na jeho prováděcí vyhlášky, dále zákona č.406/2000 Sb. v návaznosti na jeho prováděcí vyhlášky a dále předpisy o účetnictví. Dodavatel tepla ve vašem případě svoji povinnost splnil – instaloval na patu domu patní fakturační měřič. Poté byla provedena privatizace domu, kdy z jednoho odběratele za fakturačním měřičem vzniklo několik odběratelů. Nyní dotavatel tepla nemá zákonnou povinnost upravit zařízení, jelikož změna nastala v návaznosti na privatizaci, kterou dodavatel tepla nemohl ovlivnit. Dodavatel tepla rozúčtování provádí v souladu s platnou legislativou dle otápěné podlahové plochy. Vše je na vzájemné dohodě jednotlivých vlastníků včetně o dohody o financování úprav a dle technických možností dodavatele tepla.
„Nešťastným způsobem privatizace“ vznikl problém technicky řešitelný. Do každého domu uskutečnit vlastní přívod tepla a zbudovat předávací stanici – investice a stavební povolení nebo od stávajícího přívodu do budovy instalovat vnitřní rozvod do jednotlivých vchodů až po nové předávací stanice ve vchodech, od kterých budou napojeny jednozliví vchody – zde vzniká nutný souhlas vlastníků některých vchodů s vedením potrubí přes jejich majetek – věcné břemeno.
Matějka
V našem SVJ řešíme podobný problém. Náše CZT (Teplárna lbc) provádí vyúčtování spotřeby tepla na základě měřidla, které před lety instalovala kdesi v kolektoru vedoucím z výměníku do našeho domu. Protože nemáme možnost kontroly měřidla, požádali jsme dodavatele teplené energie o uvedení měření do souladu s legislativou, tedy přeložením měřidla na patu domu. Teplárna ovšem po nás chce uhrazení nákladů spojených s přeložením měřidla. Je jejich postup v souladu se zákonem č.406/2000 Sb. ? Nemá náhodou dodavatel zodpovědnost za maření na patě domu a instalaci měřidla na jeho náklady?
Pane Matějka za vyčerpávající zprávu děkuji. Uvedená fakta použji při společné schůzi všech čtyř SVJ. Ještě jednou děkuji a chválím techniku, která mi to umožnila. S pozdravem Skořepa
Vážený pane,ten zákon neznám asi vám poradí pan Matějka, ale šlo by to řešit podle mne tak jak nám náš dodavatel tepla vyšel vstříct. Na patě byl fakturační měřák pro 3 vchody, z toho 2 (24 bytů) je naše společenství a zbylý třetí vchod (12bytů)družstvo a mezi nás byl umístěn poměrový měřič tepla který je odpočitatelný. A je to OK. Naše společenství má poměrové indikátory, zateplené boční štíty, šetříme. Bez tohoto opatření od našeho dodavatele tepla by byly naše náklady na výše uvedené opatření na regulaci tepla v bytech „o ničem“.
Poslední komentáře