Vyúčtování teplé vody

Vložil Anonymous, 22. Leden 2008 - 15:35 ::

Přeji hezký den, chtěla bych se zeptat jestli je řešeno ňákým předpisem nebo normou kolik litrů studené nebo vlažné vody může odtéct z kohoutku teplé vody než začne téct teplá voda? Myslím si, že není normální pokud musím při každém použití teplé vody odpouštět asi 5 litrů než začne téct teplá vody. Správce domu mi v lonškém roce sdělil, že toto nejde seřídit neboť se ze třech „stoupaček“ vyměnila pouze jedna. Minulý týden byly vyměněné zbývající a změna v teplé vodě není žádná. Mám nárok na zohlednění při vyúčtování teplé vody za minulý rok, množství vody, které jsem bez užitku musela nechat odtéct není malé. Děkuji za odpověď. Eva Valentová, 603 579 106

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 20. Duben 2009 - 7:05

    Vážená paní Eva Valentová,

    k již uvedeným příspěvkům uvádím, že nárok na zohlednění nemáte.

    Předpokládám, že máte obdobný byt jako ostatní v domě, že jste neprováděla stavební úpravy a tím neprodloužila stavební délku potrubí od hlavního uzávěru pro byt k výtoku.

    Jsou tyto možnosti/příčiny vašich problémů:

    • špatná funkce cirkulačního čerpadla,
    • uzavřen ventil na cirkulačním potubí vaší stupačky,
    • zavzdušněn propoj stoupací větve s cirkulační větví v nejvyšším podlaží.

    První dvě záležitosti jste téměř vyloučila, zůstává k odstranění třetí možná příčina (v praxi běžně řešíme). Odstranění vzduchu z nejvyššího místa dané stupačky:

    • zastavit přívod teplé vody do dané stupačky, ponechat otevřen pouze ventil na cirkulačním, vracejícím se potrubí,
    • pokud možno v nejvýše položeném bytě odpustit plně otevřenými ventily teplou vodu (voda bude přitékat cirkulační větví, může být kalná, bude s sebou strhávat vzduch, při výtoku může „střílet“ – působení vzduchu), takto konat po dobu, pokud nepoteče teplá voda plynulým proudem.

    Pokud se tak stane, uzavřit ventily v bytě a na stoupacím vedení otevřít plně přívod teplé vody.

    Pozn.: nashromážděný vzduch v nejvyšším místě tvoří „uzávěr“, který cirkulační čerpadlo není schopné přetlačit či „strhnout“.

    Matějka

    Vložil Anaka (bez ověření), 21. Duben 2009 - 15:48

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat v návaznosti na tento dotaz – v případě, že by příčinou nezbytného odtáčení stovek litrů vody denně byla špatná funkce cirkulačního čerpadla nebo uzavřen ventil na cirkulačním potubí naší stupačky, mám nárok na zohlednění při vyúčtování teplé vody? (nezbytná doba odtáčení je i desítky minut, stovky litrů). Předem děkuji za odpověď.

    Vložil Anonymous, 23. Leden 2008 - 16:21

    Píšete, že odteče asi vody 5 l než teče teplá, to opravdu záleží na délce potrubí od kohoutků ve vašem bytě ke stoupačce a na jeho tepelné izolaci. Tento problém se bude týkat všech bytů, ta voda prostě vystydne v přívodu ke kohoutům, čím delší potrubí v bytě tím více studené odtočíte. Obecným předpokladem je tepelná izolace stoupaček samozřejmě již z plast. trubek (ocelové by byly dávno zarostlé) a dobrá funkce oběhového čerpadla.Ale máte-li už vyměněné a izolované všechny stoupačky měli by jste ušetřit celkově.

    Vložil Anonymous, 24. Leden 2008 - 13:10

    Normální by to bylo, kdyby tato situace byla i před výměnou stoupaček, při těch předcházejících teplá voda tekla téměř okamžitě. Děkuji za odpověď.Eva Valentová

    Vložil Darzee (bez ověření), 20. Duben 2009 - 5:47

    Vážená paní, vcelku se dá souhlasit s ostatními odpověďmi, záleží však i na konstrukci cirkulace teplé vody. U nás po relonstrukci sahala cirkulace jen do podlaží pod námi a voda ve zbytku stoupačky k nám vždy vystydla. Doporučuji prověřit funkci cirkulace až k Vašemu bytu. S pozdravem K.

    Vložil Anonymous, 22. Leden 2008 - 21:17

    Dobrý den, samozřejmě záleží na délce Vašeho bytového rozvodu, tj. na délce potrubí od odbočky ze stoupačky teplé vody. Rozvod teplé vody je zpravidla realizován s pomocí tzv.zpátečky, která zabezpečuje, že je stále v celé délce stoupačky teplé vody připravena ohřátá voda. Zpátečka bývá tenčí a proto v případě starého rozvodu bývá zarostlá a tím pádem tato funkce je buď velmi omezená, či úplně nefunkční. (Občas se i stává, že nějaký kutil zpátečku uzavře), s pozdravem, Vávra Petr

    Vložil Anonymous, 24. Leden 2008 - 13:11

    Děkuji za infoemaci. Eva Val.

    Vložil Anonymous, 23. Leden 2008 - 7:01

    Nevím jestli je v rozvodech teplé vody tak důležitá právě zpátečka. Je jen jednou z podmínek stabilní teploty ve stoupačkách. Důležitější je mít v pořádku oběhové čerpadlo. To zaručuje stálý koloběh teplé vody a vylučuje vystydnutí v koncových větvích. Kalašová.

    Vložil Anonymous, 24. Leden 2008 - 13:12

    Děkuji za informace všem.Eva Val.

    Vložil Anonymous, 23. Leden 2008 - 16:31

    Koncové větve jsou právě ty od stoupačky ke kohoutku a tam se voda netočí tam stojí a stydne, tak dlouho než ji odtočíte. Je jí tím více čím delší je ona koncová větev a stydne rychleji čím hůře je izolovaná. Ideální stav – kohoutek přímo na stoupačce s teplou vodou ale tam se budete těžko umývat :-))

    Vložil Anonymous, 23. Leden 2008 - 8:50

    Určitě bych neupředňostnoval co je důležitější při dodávce TV. Jak správná funkce zpátečky,funkce oběhového čerpadla (otáčky, výkon), tak dokonalá izolace potrubí mají přímí a srovnatelný vliv na dodávku TV. S pozdravem Karel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".