vyúčtování - SUV
Dobrý den, prosím o Vaši zkušenost a radu jak postupovat v případě, že nám jeden majitel nesdělil stav vodoměru (máme pouze vodoměr na SUV) ke konci roku 2012 a v podstatě přestože je doma, nijak nereaguje. Nyní chceme začít pracovat na vyúčtování,ale nevíme, jakým způsobem mu „stanovit“ stav. Mohla bych na to aplikova vyhl. 372/2001? Ale tam se hovoří pouze o TUV. Chtěla bych Vás tedy poprosit o pomc. Předem velmi děkuji a přeji pěkný den Štěpánka
Nevím proč vy blbečci , mínusujete lakeho, je pravda, že sním v některých věcech filozoficky nesouhlasím ale v tomto má pravdu.
TAK TO MÁME MY VE STANOVÁCH: studená voda podle hlavních fakturačních vodoměrů, kdy náměr z hlavního vodoměru bude rozpočítán na konečné spotřebitele v bytech v poměru náměrů jejich bytových vodoměrů a případný vzniklý rozdíl mezi součtem bytových vodoměrů a náměrem fakturačního vodoměru rozúčtován podle náměrů bytových vodoměrů; společná el.energie podle započitatelné plochy; pojištění domu podle započitatelné plochy,
- Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV nebo TV v některé jednotce, že
podružný vodoměr je porouchán či jeho údaje jsou prokazatelně nevěrohodné, použije se k určení spotřeby SV nebo TV údajů předcházejícího zúčtovacího období na základě posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
- Neumožní-li uživatel jednotky opakovaně odečet údajů podružného vodoměru SV nebo
TV za dané zúčtovací období, zpravidla na konci kalendářního roku, případně na základě výzvy bezodkladně neoznámí údaje podružného vodoměru, určí se spotřeba v dané jednotce za zúčtovací období jako 1,5 násobek spotřeby dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
- Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV v některé jednotce, že podružný
vodoměr má porušenou plombu či s vodoměrem bylo prokazatelně manipulováno, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období jako 2 násobek spotřeby SV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
Štěpánko,
každé fungující SVJ musí povinně mít schválená pravidla pro
rozúčtování služeb. Viz § 11 odst. 4 ZOVB. Jak je možné, že
odebíráte studenou vodu na základě právně perfektní smlouvy
s dodavatelem, a zároveň nevíte jak rozúčtovat vzniklé náklady
konečným spotřebitelům v domě?
Bylo by naivní domnívat se, že bez jakýchkoliv platných pravidel je možno dodatečně začít něco řešit se zpětnou účinností. Postup ve vyhlášce č. 372/2001 Sb. obsahuje pro TUV „sankční“ ustanovení při neumožnění odečtu. Protože taková pravidla pro SV jste si neschválili, nelze obdobný „sankční“ postih použít u studené vody.
Nezbývá než zvolit některý náhradní způsob:
- použít k výpočtu rozúčtování průměrný náměr onoho bytu zjištěný z předchozích dvou let, nebo
- rozúčtovat celý dům „podle počtu obyvatelů bytu v závislosti na vybavení bytu a podle počtu a druhu nebytových prostorů (tzv. směrná čísla roční potřeby vody)“.
Doporučuji vždy uzavírat s konečnými spotřebiteli řádné soukromoprávní smlouvy obsahující i ustanovení ohledně sankcí při nehrazení částek, popř. sankcí či pokut při neumožnění odečtu, poškození/ovlivnění vodoměru či při poškození plomby.
lake
Dobrý den, pane lake, děkuji za odpověď. Zatím jsme se s touto situací nikdy nesetkali,vznikli jsme před pár lety a lidi vždy spolupracovali bez problémů. Jsme opravdu malé SVJ. Tento problém se vyskytl až nyní. Jinak vyúčtování provádíme tak, že si ke konci roku zapíšeme u všech bytů stavy, zjistíme kolik stojí vodné a stočné dle ceny z faktur, rozpočítáme ztráty a přeúčtujeme vlastníkům. Ale je fakt, že opravdu nejsme dokonalí a stále se musíme učit. Možná proto nemáme odsouhlasené sankce či způsoby jak pak postupovat. Proto děkuji za radu a budeme mu účtovat dle poslední 2 let.
tomu nerozumím
- (ad-1) co dělat pokud se bude vlastník bránit použití průměrného náměru tvrzením, že celý rok nespotřeboval ni-kapku. To přece je zcela oprávněné.
- (ad-2) proti použití změrných čísel (nebo počtu obyvatel bytu) budou nepochybně všichni ti co vodoměr odečíst nechali
V první řadě platí, že vlastník je povinen umožnit přístup pro odečet vodoměru. Viz § 13 odst. 4 ZoVB: „Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot.“.
Pokud výbor a členové SVJ připustili, že po celou dobu neexistují jednoznačná pravidla rozúčtování, pak dobře jim tak. Ať si to vyřeší jak chtějí. Sami si tento stav způsobili. Na každou hloupost neexistuje recept.
lake
no, oni zřejmě nějaké „silové“ řešení zvolí a nepochybně ke škodě vlastníka. Takže se koneční spotřebitelé budou muset zase bránit zvůli rozúčtovatele/SVJ. „koneční spotřebitelé“ by měli ale dopředu vědět/rozvážit s jakým řešením budou souhlasit. Názor že „…Na každou hloupost neexistuje recept…“ je sice možný ale není použitelný. Soud přeci také nějak rozhodne – ale rozhodne vždy o návrhu jedné ze strany sporu a ne tak, že bouchne do stolu s výkřikem „takhle to bude a basta“.
Škoda že nemáme nějaký ten judikát, co by objasnil spor o pár kubíků vody…
Poslední komentáře