vyúčtování služeb

Vložil miselinka, 24. Červen 2010 - 15:37 ::

Dobry den, mam k Vam dotaz : je pravda ze ma majitel bytu cas 3 roky na vyuctovani (najemnikum) služeb za loňský rok,zejména tepla a teplé vody. A jaky zakon o tom hovori? Dekuji Vam vsem za pomoc

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 24. Červen 2010 - 20:56

    3 roky je obecná promlčecí lhůta podle občanského zákoníku.

    Vyúčtování může být provedeno i později, ale případný nedoplatek z něho vzniklý není vymahatelný.

    Vložil G.X, 24. Červen 2010 - 19:47

    vyhláška 372/2001 Sb. – Pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody

    Viz záložka nahoře „Legislativa“

    G.X.

    Vložil miselinka, 24. Červen 2010 - 20:13

    Dekuji, ale mne se to spatne otvira na pocitaci a moc tomu nerozumim, muzes mi prosim te to rict v reci ktere budu rozumnet? Ma majitel bytu opravdu cas az 3 roky na vyuctovani?

    Vložil Anonymka (bez ověření), 24. Červen 2010 - 21:19

    372/2001 Sb.VYHLÁŠKA Ministerstva pro místní rozvoj z 12. října 2001

    Tato vyhláška stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce za zúčtovací období. § 2

    1. zúčtovacím obdobím – období, za které vlastník provede rozúčtování a

    následné vyúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody. Zúčtovací období je nejvýše dvanáctiměsíční a jeho počátek stanoví vlastník po dohodě s dodavatelem,

    1. vyúčtováním – písemný doklad, na základě kterého se provede

    vyrovnání přeplatků a nedoplatků plynoucích z rozúčtování nákladů za zúčtovací období, včetně případných změn provedených na základě oprávněných reklamací,

    §7 (5) Nedoplatek a nebo přeplatek vyplývající z vyúčtování podle odstavce 2 písm. h) je splatný do 7 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období. Pokud byly uplatněny reklamace, které vlastník uznal, je konečný nedoplatek nebo přeplatek splatný nejdéle do 8 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období.

    Vložil Anonymka (bez ověření), 24. Červen 2010 - 21:25

    Ještě dodatek:

    (1) Náklady na tepelnou energii na vytápění a náklady na poskytování teplé užitkové vody připadající na konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce se vyúčtovávají nejméně jednou ročně, a to nejpozději do 4 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období. V tomto termínu vlastník zajistí, aby s konkrétním vyúčtováním byl písemně seznámen konečný spotřebitel.

    Vložil Leni (bez ověření), 24. Červen 2010 - 21:32

    Majitel nemá čas 3 roky na vyúčtování tepla a teplé vody, protože vyhláška říká:

    Vyúčtování musí být minimálně jednou za každých 12 měsíců a to vždy do 4 měsíců po skončení těchto 12ti měsíců.

    Takže od začátku zúčtovacího období (bývá to 1.1.) za 16 měsíců musí vlastník dát konečným spotřebitelům vyúčtování tepla a teplé vody.

    Vložil miselinka, 25. Červen 2010 - 16:57

    Tak ze kdyz druzsto udelalo vyctovani a prevedlo penize majiteli dne 21.4.2010 on by nam nejpozdeji do 4 a nebo 16 mesicu mel predat penize?

    Vložil Krupp, 24. Červen 2010 - 22:39

    Souhlasím s tím, co bylo uvdeno. Nicméně jsme dosud nedostali fakturu od dodavatele tepla. Stále se dohadujeme o několika položkách, které on chce zahrnout do ceny a my s tím zásadně nesouhlasíme. Co v takovémto případě, kdy vyhlášku splnit není možno?

    Jirka

    Vložil lake, 24. Červen 2010 - 23:10

    Pane Kruppe,
    pokud SVJ je odběratelem tepla a má smlouvu s dodavatelem, bylo povinností dodavatele před zahájením dodávek v daném období kalkulovat věcně usměrněnou cenu tepla a podle této ceny se dodávky uskutečňovaly. Kalkulaci věcně usměrněné ceny nelze měnit dodatečně. Viz např. § 19a odst. 3 zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon) a rovněž zákon č. 526/1990 Sb. (zákon o cenách). Dodavatel je povinen archivovat výpočet ceny a podklady k němu.

    Nechte si předložit kalkulaci věcně usměrněné ceny tepla. Nedojde-li k dohodě, obraťte se na Energetický regulační úřad, nebo na Českou obchodní inspekci.

    lake

    Vložil Krupp, 25. Červen 2010 - 6:35

    Pane lake Jsme SVJ, které vzniklo v loňském roce v dubnu. Do té doby spravovala dům MČ. Ta dům spravovala přes nějakého správce do konce září. Od října jsme smlouvu o dodávce tepla převedli na sebe. Kotelna je v našem domě a je pronajatá firmě, která topí. Ta nám prodává teplo.

    MČ měla do října smlouvu o pronájmu kotelny za nájemné. My pronajímáme od října zadarmo.

    Od MČ nelze žádné podklady dostat. Měla je správní firma, která mezi tím zanikla. Nejde tolik o předběžnou kalkulaci. Na celkové částce za rok jsme se dohodli. Jde jen o rozdělení nákladů mezi MČ a nás. Kalkulantka rozdělila třeba nájemné rovnoměrně a nechce pochopit, že nám je počítat nemůže, když je v posledním čtvrtletí nulové. Počítají nám i nějaké opravy, ale dosud neodpověděli, jaké opravy se prováděly, kdy a proč nám je neoznámili, když porucha vznikla. My tvrdíme, že napřed se musíme dozvědět za co máme platit a pak teprve můžeme zaplatit. Zatím se stále snažíme řešit to po dobrém, ale znemožňuje to udělat vyúčtování.

    Jirka

    Vložil lake, 26. Červen 2010 - 5:50

    Pane Kruppe,

    píšete, že kotelna byla do září pronajata firmě, která ji provozovala a dodávala teplo. Dodavatelem tepla byl provozovatel kotelny, odběratelem tepla byl vlastník budovy (městská část).

    Vás jako konečné spotřebitele nezajímá částka za pronájem kotelny. To je záležitost mezi vlastníkem nemovitosti a provozovatelem kotelny, nijak se netýká ceny tepla.

    Dodavatel (provozovatel kotelny) byl povinen kalkulovat cenu tepla se zahrnutím všech svých výdajů, nákladů na pronájem zařízení, opravy, mzdy, revize, elektřinu v kotelně, plyn nebo uhlí v kotelně, přiměřeného zisku (tzv. věcně usměrněná cena).

    Základem k rozúčtování ceny tepla konečným spotřebitelům jsou pouze dodavatelské faktury s uvedením spotřeby tepla v GJ, jednotkové ceny tepla a konečné částky. Nic jiného se do ceny tepla nezapočítává. Odběratel tepla byl povinen sečíst náklady za dodané teplo během zúčtovacího období (u vás do září) a tyto náklady rozúčtovat mezi konečné spotřebitele podle vyhlášky 372/2001 Sb.

    Od září jste v postavení odběratele vy (SVJ).

    lake

    Vložil Krupp, 26. Červen 2010 - 6:15

    Přesně tak. Leč smlouvu na pronájem kotelny nám předala městská část již v červenci. Za červenec – září jsme nájemné fakturovali my. Odběratelem tepla však byla nadále MČ. Kalkulantka tvrdí, že to nájemné musí zahrnout do ceny nám, když jsme jej fakturovali my. Nedokáže pochopit, že to jsou odlišné záležitosti a že musí nájemné počítat do ceny tepla tomu, kdo byl v té době jeho odběratelem.

    Jirka

    Vložil lake, 26. Červen 2010 - 6:56

    Pane Kruppe,

    zopakuji: cenu tepla kalkuluje dodavatel tepla. Náklady na teplo jsou součtem dodavatelských faktur za zúčtovací období leden až září. Městská část jak odběratel tepla nemůže k této ceně nic dalšího přidávat. Ani částku za nájem, ani nic jiného.

    Nic tedy nebrání provést řádné vyúčtování nákladů na teplo k vytápění. Předpokládám, že dodavatelské faktury za období do září má městská část k dispozici.

    Způsob kalkulace ceny tepla viz Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 7/2008 ze dne 2. září 2008, ve znění pozdějšších cenových rozhodnutí ERÚ.

    lake

    Vložil Krupp, 26. Červen 2010 - 7:15

    lake, nerozumíme si. Služby nemůžeme vyúčtovat ani my ani MČ, protože nemáme fakturu od dodavetele tepla. Respektive fakturu máme ale nesouhlasíme s ní a stále jednáme o opravě.

    Jirka

    Vložil Leni (bez ověření), 25. Červen 2010 - 9:55

    Nám se také stalo, že při přechodu z MČ na SVJ bylo 1. rok vyúčtování pozdě. Kvůli podobným dohadům…

    Poslali jsme všem vlastníkům vysvětlující dopis, proč se vyúčtování zpozdí a většina to pochopila.

    Vložil miselinka, 25. Červen 2010 - 17:05

    Tak ze kdyz druzsto udelalo vyctovani a prevedlo penize majiteli dne 21.4.2010 on by nam nejpozdeji do 4 a nebo 16 mesicu mel predat penize?

    Vložil Krupp, 25. Červen 2010 - 17:41

    Vztah mezi majitelem a nájemníkem záleží na nájemní smlouvě. Nájemník vůbec nemusí služby platit. Ve smlouvě může být, že je platí vlastník a nájemník je má zahrnuty paušálem v nájmu. V takovém případě samozřejmě vlastník nic nájemníkovi nevyúčtovává.

    Jirka

    Vložil miselinka, 25. Červen 2010 - 18:37

    mluvim o vyctovani za vodu a teplo, ne za sluzby

    Vložil Leni (bez ověření), 25. Červen 2010 - 18:43

    Ale voda a teplo patří do služeb!!!

    Napište nám, co máte v nájemní smlouvě ohledně služeb. To je prostě zásadní, co říká Vaše nájemní smlouva o službách. Jinak se dál nehneme.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".