Vyúčtování nákladů
Dostal jsem vyúčtování nákladů na vytápění a vodu za rok 2019.Oproti roku 2018 se spotřeba vody téměř nezvýšila a počet jednotek z měřicích přístrojů se zvýšil o 44 jednotek. Ve vyúčtování roku 2018 jsem měl přeplatek cca 2000,– Kč, za rok 2019 doplácím 100,– Kč. Jako laik jsem zaměřil na: 2018 2019 náklady na otop 9094 10023 sn na otop 1964 (1,98×993) 2107 (2,03×1038) zn na otop 4547 (59,9×75,9) 5012 (66,03×75,9) korekce sn na otop 2583 2905
náklady na ohřev 13639 14597 zn na tv-ohřev 2274 (29,95×75,9) 2505 (33,01×75,9) sn na tv ohřev 11365 (158,94×71,51) 12090 (175,74×68,79)
Můžete mi prosím (laicky) vysvětlit, jak je možný takový nárůst ?
Příloha | Velikost |
---|---|
Vyúčtování nákladů - rok 2018, 2019.pdf | 197.44 KB |
Pro všechny, kdo mají zájem: naskenoval jsem vyúčtování nákladů za rok 2018 a 2019. Je to ve formátu PDF, je to u mého původního dotazu.
Pošlete mi mail kontakt na můj mail kontakt a pošlu vám podrobný rozbor navýšení nákladů.
Vis co je to “podklady”? Ne? Tak proc minusujes?
Nemyslim vyuctovani a rozuctovani a protokol odectu.
Jde o to, ze z podkladu se treba dozvi, ze vodarna fakturuje od 16.rijna do 15.listopadu a SVJ rozuctovava od 1.ledna do 31.prosince a to jeste udelali odecet az 20.ledna apod. i kdyz na protokolu u vyuctovani je uvedeno pouze 1.1. az 31.12. a namery. A to jeste treba chybne rozuctovali.
Bez podkladu se k tomu nedoberes. S pouze vyuctovanim sve bytove jednotky bez sance.
Přesněji řečeno: vložte sem vyúčtování za rok 2018 a za rok 2019. Jen tak budeme moci posoudit co se meziročně změnilo.
Justitianus
Včera jsem byl u správce bytů. Stručně: 1.Prý málo topím a pak to narůstá v korekci, kde mi to připočítají. V tom až tak velký rozdíl není (oproti roku 2018 je to nějakých 400,– Kč). 2.Potom přišla důležitější část (náklady na otop a ohřev) a správce mi sdělil, že se změnila vyhláška a ISTA ji uplatnila při výpočtu. Ozývají i jiní lidé z domu, že musí doplácet, což v minulosti nebylo.
Co se týče vyúčtování – měl jsem to krásně sepsané a ono se to úplně nesmyslně zdrclo do několika řádků, které jsou v mém dotazu.
Pokud máte někdo opravdu čas a zájem, to nejdůležitější se z toho nechá vyčíst: první číslo je za rok 2018 a to hned za ním je za rok 2019. Samozřejmě to mohu naskenovat, jen nevím, zda se to nechá sem vůbec vložit.
V každém případě děkuji za Váš čas.
„Ozývají se i jiní, že musí doplácet, …“ – spolupracujte s nimi! Sám budete za úzkoprsého prudiče, kterého je nutné exemplárně potrestat. A bača (SVJ+ISTA) si jistě pěstuje psa (právní oddělení ISAT) právě na ovce z davu ovcí spokojených (mlčících!) vyskakující nebo které by se chtěly zatoulat mimo stádo mlčících třeba i jen omylem a dávaly by tak návod k rebelii.
Pokud jste vlastník (tedy jste příjemce dle zák.67/2013) pak postupujte podle §8/1 a následně podle dle §8/2.
Tím „postupujte podle §8/1“ míním doslovně (!!):
tzn. nechte si předložit PROKAZATELNĚ podklady a postupy, usnesení o jejich
schválení, odkazy pro vyúčtování a rozúčtování platné zákony a
vyhlášky … či chcete li i ISTA:postupy.
Tím „postupujte podle §8/2“ míním doslovně (!!):
až budete mít hromadu „něčeho“ podle §8/1 pusťte se, se svou znalostí
malé násobilky do pokusu, sestavit stejné vyrovnání (§7/3), které vidíte
na svém vyúčtování (cit. §7/2 „…aby výše případných rozdílů
ve vyúčtování byla zřejmá a kontrolovatelná z hlediska způsobů a
pravidel sjednaných pro rozúčtování…“). Pokud to nezvládnete,
můžete pro jistotu oslovit borce (to již bude těžší, někoho takového
nalézt, ale nespolupráce SVJ nebo rozúčtovatele by mohla dostatečně
prokazovat porušení §7/2 SVJečkem – poskytovatelem), takže pokud to
nezvládnete, reklamujte.
Pokud nedosáhnete nic ani (rozumnou) reklamací (samostatně odlišujte(!) §8/1 a §8/2), tak BUĎ se suďte (tím že nezaplatíte tvrzený nedoplatek to za Vás a na své náklady udělá SVJ) NEBO zaplaťte co na Vašem vyúčtování je k zaplacení a zapomeňte. Obojí má své výhody a nevýhody. Co zvolíte je na Vás :)
Kontrolní otázka: pokud jde o nárůst nákladů po rozúčtování čistě optikou těch číslíček, kterým se tak urputně věnuje počítálek AsiTak v „http://www.portalsvj.cz/diskuse/vyuctovani-nakladu-0“ a které nic nikomu neřeknou o řádnosti rozúčtování, zkuste promyslet komu k tíži půjde náklad za teplo, pokud 1–2–3 jiné ale s vámi nijak nesouvisející byty než tím že jsou ve stejném rozúčtovacím pytli, své skutečné náklady na teplo „podplatí“ nebo „nezaplatí“?
Pokud jste nájemník, koukněte se do nájemní smlouvy: poskytovatelem Vám je nájemce a jeho měřidla (nikoli měřidla SVJ).
Vlastník očekává řádně zpracované vyúčtování, zpracovatel vyúčtování očekává řádně zpracovanou reklamaci, ale to získáte jen „urputným počítáním“. A když vypočteným výsledkům někdo nerozumí těžko dá dohromady smysl plnou reklamaci. Pak zbývá jen „rebelie“ ale tím moc nezíská, nejspíš nic.
Diskutér z dlouhým jmémńem „Vložil aby bylo jasno“ zapomněl ve svém výčtu na jednu důležitou věc.
Dojde-li k situaci že vyúčtování dodané vlastníkovi jednotky není řádné, nabízí se i jiná možnost než jen „BUĎ se suďte (…) NEBO zaplaťte“. Vlastník jednotky má zákonné právo reklamovat (předložit námitky) do 30 dnů od doručení vyúčtování. SVJ má následně stanovenu lhůtu 30 dnů k vyřízení všech námitek, to jest k opravě a doručení nového řádného vyúčtování. Uplynutím lhůty 30+30 vzniká vlastníkovi zákonné právo požadovat po SVJ úhradu pokuty, která podle zákona činí 50 Kč za den prodlení (pokud nebyla společenstvím stanovena pokuta nižší). Viz § 13 odst. 2 zákona č. 67/2013 Sb..
Tyto úvahy by samozřejmě platily pouze pokud tazatel obdrží objektivně vadné vyúčtování za rok 2019, podá k němu včas oprávněnou námitku, a následně dojde k marnému uplynutí lhůty 30+30 stanovené zákonem (z důvodu nikoliv na straně vlastníka jednotky).
V tomto případě ovšem bude tazatelův problém mít jednoduché vysvětlení: když si stěžují i jiní, pak asi došlo ke změně vstupních nákladů – zdražení tepelné energie.
Justitianus
- nejsem „Vložil aby bylo jasno“ ale jen „aby bylo jasno“. Snad to teď je jasno.
- jsem uvedl „..Pokud nedosáhnete nic ani (rozumnou) reklamací
(samostatně odlišujte(!) §8/1 a §8/2), tak BUĎ se suďte (tím že
nezaplatíte …“.
Takže pane kecálisto, nepodsouvejte mi Vaše smyšlenky, pokud to nejsou rovnou věrolomné lži. A jestli vlastník ne/uplatní sankce, to je až daleko za doložením řádného vyúčtování.
Sankce (§13) není nástroj na PROMPTNÍ DONUCENÍ někoho k něčemu, ale TREST (neboli pomsta!) který přijde za porušení zákona, pokud porušení nastalo a lze ho dokázat a pokud se ho bude poškozený aktivně domáhat.
Pokud jste jiného názoru, tak uveďte jak PROMPTNĚ DONUTÍTE třeba tu ISTU, aby dodala podklady v plném rozsahu anebo aby tazateli vysvětlila POOPATICKY jak došla k tvrzenému nedoplatku aby mu to tady nemusel počítat počítálek AsiTak? Zašlete jim dopis s pokutou na 50 kč na doručenku za 67 Kč každý den prodlení? Co? … anebo počkáte až dokud nesplní co jim zákon ukládá a teprve pak vyčíslíte TRESTNOU sankci?
Pane „aby bylo jasno“, nerozumím proč žvaníte.
Tazatel nebude v žádném případě donucovat ISTU k čemukoliv. Pro vlastníka jednotky je partnerem výhradně SVJ. To byste měl vědět, když zde chcete zkoušet někomu radit.
Také jsou nesmyslem Vaše úvahy o tom že by snad ISTA měla vlastníkovi jednotky cokoliv vysvětlovat, dokonce snad „poopaticky“. Vlastník má pouze právo na vyúčtování a na podklady které sloužily k rozúčtování nákladů příjemcům služeb a k vyúčtování nákladů proti zaplaceným zálohám u vlastníka jednotky. Opět stejná chyba: Netušíte že pro vlastníka jednotky je jediným partnerem poskytovatel služeb, a to je SVJ.
Pokutu ve stanovené výši (max. 50 Kč denně) uplatní vlastník jednotky samozřejmě vůči SVJ. Při neposkytnutí podkladů si může rovnou tyto částky započíst na své zálohy, které pravidelně hradí na účet SVJ. Takže nemusí nic „vymáhat“, vy popleto. Započtení je jednostranné právní jednání; postačí prostě oznámit SVJ započtení, nejlépe dopisem do vlastních rukou.
Částka pokuty je max. kolem 1500 Kč měsíčně – to už stojí za to. Při vadném (nikoliv řádném) vyúčtování je to totéž, postup bude shodný.
Justitianus
Sken by měl jít vložit do příspěvku, jímž jste zakládal vlákno. Ta čísla, která uvádíte, k provedení základní kontroly nestačí. Ono i tak půjde zkontrolovat jen jestli sedí počty na vyúčtování, to zda je rozúčtování provedeno správně z vyúčtování zjistitelné není.
Poslední komentáře