vytápění -zateplení bytů

Vložil předseda SVJ (bez ověření), 27. Květen 2020 - 12:43 ::

Dobrý den, majitelka bytu jediná v domě nemá zateplená okna /izolační dvojskla a těsnění do drážky/, protože to odmítla jak v roce 2016, tak později v 2018. Jako jediná v domě překračuje limit spotřeby tepla 100% nad průměrnou spotřebu. Teplo nad 100% za ní platí ostatní vlastníci, od roku 2017 do 2019 to je zhruba 50 000 Kč. Absurdní situace, že ostatní vlastníci platí za toho, kdo teplem nešetří a odmítá zateplení. Předpokládám, že to nebylo smyslem vyhlášky o vyúčtování tepla podle měřičů. Co se s tím dá dělat? Děkuji.

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Doc. Ing. Josef Patočka, CSc. (bez ověření), 16. Červen 2020 - 11:56

Během tří dnů se vyjádřilo k původnímu dotazu o nespravedlnosti rozúčtování 35 názorů a stanovisek. Další příspěvek, který nabízel jednoduché řešení s individuální kontrolou každého rozúčtování uživatelem bytu, zřejmě veškerou komunikaci zastavil. Požadavek byl jednoduchý. Poskytnout neupravené náměry okolních bytů, případně vzájemnou polohu bytů celého domu s náměry vytápěných místností. Aby nedošlo k omylu vytápěnou místností je myšlena každá místnost s otopným tělesem, i když je dlouhodobě úplně, nebo výrazně přivřeno.
V předchozích příspěvcích se objevovaly názory výrazně se lišící od původního tématu. Zejména byla zpochybněna fyzikální možnost vysoké hodnoty úhrady, přesahující výrazně legislativou určenou úhradu. Bylo nabízeno řešení spočívající ve vzájemném (kladném i záporném) započítání prostupů tepla mezi byty. Vzhledem k tomu, že se jedná o stovky bytů s nepřiměřenou výší úhrady, je zarážející, že další diskuze ustala. Stejně zarážející jsou některá řešení, která nemohou vést k nápravě.
K tak závažnému dotazu, týkajícímu se chyby 50 000,–Kč, by se měla vyjádřit rozúčtovatelská firma, dodavatel tepla, provozovatel otopné soustavy, MMR jako autor vyhl č.269/2015 Sb, SEI. Pro uživatele bytu existuje jednoduchá možnost kontroly, spočívající v porovnání úhrady za dům s úhradou za byt, obojí vztaženo na plochu 1 m2. Vynásobením výsledku hodnotou 100 se získá procentuální hodnota. U předmětného bytu to je dosažení horní meze úhrady po úpravě 200%. Lze očekávat, že okolní byt bude mít úhradu 80%. průměru domu. Přepočtem na teplotu to představuje v prvním případě 17°C, v druhém případě 37°C ve všech místnostech po celé zúčtovací období. Nabízený přepočet náměru se zahrnutím prostupů tepla mezi byty představuje rozsah teplot 18°C – 24°C. To je zásadní rozdíl ve vztahu k původnímu rozúčtování. Z několika závažných stanovisek je možno očekávat, že chyba rozúčtování, zdůvodňovaná nezateplením oken, přílišným větráním, vzájemným otevřením dveří v rámci bytu, se výrazně sníží, dokonce až k záporné hodnotě. To může prokázat až kontrolní zahrnutí vnitřních prostupů tepla na základě poskytnutí neupravených náměrů a vzájemná poloha všech bytů.

Vložil Doc. Ing. Josef Patočka, CSc. (bez ověření), 1. Červen 2020 - 10:03

Zdánlivě jednoduchý problém náměrů a následného rozúčtování centrálně vytápěných bytů zřejmě může skončit zcela protichůdnými názory na spravedlnost rozúčtování. Výsledkem uváděného konkrétního případu je doplácení většiny uživatelů bytů na jeden nezateplený byt s problematickým větráním. Z následující diskuze však vyplývá, že „něco je velmi špatně“, neboť výsledek je v rozporu s fyzikálními zákony, přestože používá krajní meze určené vyhláškou. Jak z diskuze vyplývá, může to být způsobeno nerespektováním vnitřních prostupů tepla mezi byty s rozdílnými teplotami, rozdílným zateplením a rozdílným přístupem k větrání. Pokud má příslušné SVJ skutečný zájem o spravedlivé rozúčtování, mělo by poskytnout minimálně vzájemnou polohu předmětného bytu a bytů okolních s uvedením neupravených, nepřepočítávaných náměrů indikátorů. Přepočtem náměrů s respektováním vnitřních prostupů tepla je získán důvěryhodný podklad pro rozúčtování bytů v rozsahu 20°C – 25°C. V diskuzi uvedené dosahování 37°C – 50°C je správně fyzikálně zcela vyloučené, ale je zcela vyloučené i při jakékoliv odborné neznalosti. Poskytnutím vzájemné polohy bytů, velikosti vytápěných místností a náměrů indikátorů, celkové spotřeby tepla domu a bytu vztažené na jednotkovou plochu, lze získat reálné a důvěryhodné rozúčtování. Při poskytnutí těchto údajů podle čísel bytů ( bez jmen) celého domu je možné provést kontrolu celého rozúčtování.

Vložil Baran10, 29. Květen 2020 - 23:16

Neplatíte za ni nic! Přečtěte si vyhlášku.Kromě toho nemůžete soudit takto jednoznačně.Prostup tepla je nejhorší mezi bytovými příčkami.Pokud sousedé netopí, nestíhá vytápěný byt akumulovat dost tepla.Vyšumí kolem. Ti, kdo topí šetří dům, protože vám aspoň neshnije plísněmi . Ten kdo vytápí pod 100 % průměru v domě se prostě nechá sousedy vytápět.

Vložil ik (bez ověření), 27. Květen 2020 - 18:36

Píšete, že paní „překračuje limit spotřeby tepla 100% nad průměrnou spotřebu“ a že ostatní vlastnící za ní teplo nad 100% platí. To ovšem podle současně platných předpisů není možné. Ve vyhl. 269/2015 Sb. došlo ke změně pravidel pro rozúčtování limitů ve kterých se může pohybovat výše úhrady nákladů na 1m2 podlahové plochy. Místo dosavadních limitů + či – 40% od průměrné výše nákladů,je nyní stanoven dolní limit na –20% a horní limit +100%. Jestliže se paní se svou spotřebou dostane na horní limit, tak pak je vyúčtování hodně vysoké. Máme jednoho vlastníka s takovouto spotřebou a je to opravdu rozdíl oproti ostatním. Jestli tvrdíte, že za ni platíte, tak podle jaké vyhlášky provádíte vyúčtování? Původní 372/2001 Sb. již neplatí.

Vložil SVJ Národní (bez ověření), 31. Květen 2020 - 13:43

Bohužel zřejmě netušíte, že podle nyní platné citované vyhlášky se pří vyúčtování u bytu s odchylkou větší než 100% od průměru, tyto nadlimitní dílky odečtou a tím klesne celkový počet dílků. Cena za 1 dílek je pak vyšší a tím všichni platíte za nadlimitní spotřebu v jednom bytě.

Vložil Plašilová (bez ověření), 31. Květen 2020 - 14:23

„podle nyní platné citované vyhlášky se pří vyúčtování u bytu s odchylkou větší než 100% od průměru, tyto nadlimitní dílky odečtou a tím klesne celkový počet dílků. Cena za 1 dílek je pak vyšší a tím všichni platíte za nadlimitní spotřebu v jednom bytě.“

Tato situace (odchylka o více než +100 % průměru směrem nahoru) nemůže při běžném provozu domu nastat. Fyzika to vylučuje. Pokud nastane, značí buď závadu, případně závadné, poškozující nebo protiprávní jednání.

Stručně formulováno, buď máte větrače, a nebo podvodníka. V takovém případě je třeba příčinu, tj. závadu, identifikovat a odstranit ji.

Vložil SVJ Národní (bez ověření), 28. Květen 2020 - 7:20

Majitelka bytu, která si nenechala zeteplit okna a nepřetržitě větrá dosáhla 250% nad průměrnou spotřebu v domě. Podle nynější platné vyhlášky zaplatí pouze 100% nad průměr. Dílky, které jí při konečné korekci odečetli, pak zvyšují cenu za 1 dílek. Teplo, které pouští na ulici platí všichni. Přesvědčí jí jedině to, že si bude muset vyplýtvané teplo zaplatit. Není to problém jenom v našem SVJ, vyskytuje se to i v některých dalších domech.

Vložil Justitianus, 28. Květen 2020 - 8:45

Pane SVJ, o zateplení/ne­zateplení oken se už nezmiňujte. V tom problém nespočívá. Už jsem napsal, že rozdíl by byl do 20%.

Píšete tedy, že hodnota nákladů na 1 m2 toho bytu je 350% průměru domu. A tvrdíte, že vlastnice bytu „nadměrně větrá“. Pak tedy nebude problém to prokázat (napsal jsem vám jak to zjistit a zdokumentovat pomocí fotografií fasády).

Lehce také získáte posudek soudního znalce o tom, že teplo odpovídající nákladům ve výši 350% průměru domu nemohlo být použito k vytápění bytu. Je známo, že ke zvýšení vnitřní teploty o 1°C je třeba zvýšit dodávku tepla o 6 procent. (závislost není lineární, při vyšších teplotách rostou ztráty v důsledku intenzivnějšího svislého proudění vzduchu). Byt, který má náklady na vytápění (nepřímý ukazatel spotřeby tepla) zvýšené o 250%, by musel mít vnitřní teplotu minimálně o 30°C vyšší než ostatní byty. Vnitřní teplota v bytě 50°C zřejmě není dosahována, takže něco je velmi špatně.

  1. Buď máte neseřízený topný systém s příliš teplou vodou, a pak ve většině bytů postačuje k dosažení vnitřních teplot výkon stoupacího potrubí v bytech (horké stoupačky, studené radiátory).
  2. Nebo máte hrubou chybu ve výpočtu, nejspíše v koeficientech používaných ke korekcím náměrů indikátorů.
  3. Nebo dodané teplo do problémového bytu v rámci služby „vytápění“ není použito k vytápění místností podle zákona č. 67/2013 Sb., ale uniká z bytu ještě jiným způsobem. Možná otevřenými okny při nadměrném větrání.

Až se prokáže, že máte řádně seřízenou ekvitermní regulaci, že koeficienty jsou v pořádku, a zjistí se nadměrné větrání v jednom bytě (tak, aby to obstálo u soudu), pak vlastníci jednotek mají možnost požadovat po vlastnici bytu náhradu škody, kterou jim tím způsobila.

Justitianus

Vložil SVJ Národní (bez ověření), 31. Květen 2020 - 15:04

Ano, hlavním problémem je, že majitelka v topné sezoně nepřetržitě větrá, má otevřené všechny dveře v bytě a od neutěsněných oken to pěkně fouká. Velké ztráty tepla jsou její vinou. Tím dosáhla spotřeby +250% od průměru. Na to však vyhláška nebere ohled. Dílky nad 100% se odečtou z její spotřeby a z celkových dílků v domě. Tím stoupne jednotková cena za dílek a její plýtvání se rozpočte mezi všechny ostatní. Většina diskutujících o tom zřejmě neví. Stávající vyhláška totiž neuvádí, že horní limit neplatí, když velkou spotřebu tepla zavinil vlastník bytu. Naopak zcela automaticky plýtvání teplem rozpočítává mezi ostatní vlastníky. Opravdu soudce rozhodne, že vyhláška je špatná, když to umožňuje? Nebo rozhodne, že vše je podle platné vyhlášky, ve které zdravý rozum nemá místo?

Vložil Jarda_, 28. Květen 2020 - 8:46

Ono stačí, když ona bude první poschodí a byt nad ní a byty vedle ní si vypnou topení.

Vložil Jarda_, 28. Květen 2020 - 8:40

Dobrý oxymorón! Když tvrdíte, že nepřetržitě větrá, možná proto, že je kuřák, to nevíme, tak by zateplení oken byly jeho vyhozené peníze a vám by to nic nepřineslo…

O co vám vlastně jde? Vyhlášku nezměníte… Jsou jen tři možnosti:

  • Přemluvit, aby tolik nevětrala a tolik nepřetápěla, vysvětlit
  • až se to naučí, tak se jí složit na rekonstrukci oken, uvádíte že vás to stálo 50 000, takže by to mohla být dobrá investice ty okna zaplatit (dle zásady: hradí, kdo má na věci zájem)
  • smířit se se solidaritou nebo odstěhovat se do vlastního domku

A pokud někdo nesouhlasí, no tak mi zkuste napsat vaše řešení uvedeného problému…

Vložil Justitianus, 27. Květen 2020 - 14:11
Neposkytl jste tuto důležitou informaci:
  1. Kdo je vlastníkem oken v bytech?
  2. Používáte při rozúčtování koeficienty tepelných ztrát místností k úpravě náměrů indikátorů?
  3. Kdy byly tyto koeficienty naposled aktualizovány?
  4. Používáte při rozúčtování koeficienty výkonů topných těles k úpravě náměrů indikátorů?

Popište laskavě jaká jsou původní okna a jaká jsou ta nová. Z Vašeho dotazu to není zřejmé. Mimochodem: Není reálné, aby ponechání starých oken v bytě způsobilo zvýšení nákladů tohoto bytu na více než 200% průměru domu. Soudím, že ve vašem postupu rozúčtování nákladů je něco špatně.

Justitianus

Vložil SVJ Národní (bez ověření), 27. Květen 2020 - 16:21

Vlastníkem oken v bytě je majitelka bytu /máme to v kupní smlouvě/. Okna jsou památkově chráněná, zateplení se provádělo na starých oknech vložením izolačního dvojskla a těsněním do vyfrézované drážky. Rozúčtování nám dělá odborná firma, máme dvoučidlové ITN Kaden. Při vyúčtování používají všechny možné koeficienty, tepelné ztráty místnosti, orientace podle světových stran, výkon topných těles atd.. Kdyby to firma počítala špatně, což si nemyslím, muselo by se to projevit i u dalších bytů. Ve stejném bytě pod ní mají necelých 7000 dílků, ona má přes 37 000 dílků, z toho jí 20 000 odečtou a jenom 17000 zaplatí. Větší byty než má ona mají cca 11 000 dílků. Zkoušeli jsme dát jiný ITN, ale výsledky byly stejné. Souhlasím s Vámi, že to nemůže být jenom okny, asi majitelka hodně větrá.

Vložil Justitianus, 27. Květen 2020 - 17:43

Děkuji Vám za upřesnění.

Jsou-li okna ve vlastnictví jednotlivých vlastníků bytů, není možné žádným způsobem vlastníka donutit aby si je vyměnil nebo nechal upravit. To samozřejmě víte …

Pokud jde o vliv konstrukce oken na snížení tepelných ztrát, doporučuji přečíst diplomovou práci autora Petra Usvalda Konstrukční varianty oken a jejich vliv na tepelně-technické vlastnosti v historických budovách. Autor se zabýval tématem, které odpovídá vašim podmínkám: zlepšení vlastností historických dřevěných oken.

Prohlédněte si grafy na str. 55 a 56 (podle číslování PDF dokumentu jde o strany 63 a 64). Autor na modelovém příkladu vypočítal, že při zlepšení klasických oken dvojsklem a při použití vakuově pokovených skel se sníženým prostupem tepla je celková úspora nákladů na vytápění maximálně 20 procent.

Mám vlastní zkušenost z rodiného domu (postaven 1913) s dřevěnými kastlovými okny. Po výměně všech oken za špičková plastová (sedmikomorové rámy, trojsklo) došlo k úspoře nákladů na plyn k vytápění zhruba o 15 až 20 procent.

Takže zopakuji, co jsem napsal: nevěřím, že by rozdíl v nákladech na vytápění vůči průměru domu mohl dosáhnout Vámi uváděných více než 100% jen kvůli tomu, že v bytě jsou původní okna. Důvod rozdílu bude jinde.

Je možné, že vlastnice bytu nadměrně větrá. To by vysvětlilo ten velký rozdíl. (Což by se dalo zjistit jednoduše pohledem zvenčí na fasádu, opakovaně několikrát za den, v průběhu topného období.) V tom případě ovšem nejspíše měla vysoké náměry už před úpravou v roce 2016 a 2018. Lidé většinou nemění své zvyky: proto předpokládám, že nadměrně větrala už tehdy. Podívejte se na výsledky rozúčtování nákladů na vytápění, řekněme od roku 2015. Měl ten byt vždy vyšší náměry?

Justitianus

Vložil Baran10, 29. Květen 2020 - 23:59

Myslím že paní si může větrat, jak chce, protože si náměry nad 100 % platí.To, že zvyšuje průměr je OK, protože mně se to jeví, že zpanikaření vlastníci nebyli informováni o tom, že topit mají, protože prostupy mezi byty " žerou " nejvíc tepla a místo toho jim někdo namluvil, že mají šetřit, šetřit, šetřit.V některých bytech se např. střídají nájemníci, ti většinou vůbec netopí ( studenti, nebo airbnb) , anebo stačí, když v pár bytech proběhne rekonstrukce a po tu dobu si řemeslníci vypnou topení, protože by se při práci upekli.Stačí 3–4 měsíce a průměr je dole! Tedy – průměr se snižuje i tím a zcela jistě se nezvyšuje větráním oné paní, ale nedotápěním některých bytů !!! Mimoto, není možné topit na udávaných cca 250 % a pokud nemají dálkové odečty, neví ani, jak a kolik dní okolní byty v tom roce vůbec netopily .Každý by měl vědět, jak topí soused, nechť si to odhlasují, ale před tím musí mít vlastní nahlížení do svého bytu na portálu firmy, která jim měření dělá. Kromě toho je naprostá hloupost tvrdit, že v bytě stačí topit na 21 st. C , jak mnozí propagují.V tom se nedá sedět a nesedí v tom ani poslanci, kteří to odhlasovali.Prů­měrná teplota chodeb je brána jako 18 st. C-to jen pro srovnání.

Vložil Jarda_, 30. Květen 2020 - 0:57

Myslím, že je rozumné se naučit větrat v topné sezoně, 9 z 10 to neumí a bojuju s tím, napsal jsem lidem návody, ale je to něce.

Vysvětlit jim, že existuje něco jako termostat, to je boj…

Ale k paní z Národní – asi by byla radši zpátky za Wawky, aby si každý zaplatil, co si protopí. Vůbec si neuvědomuje prostupy zdmi mezi byty.

Vložil Baran10, 30. Květen 2020 - 10:11

Větrat ano v rozumných mezích. Prosím, nededukujte co by, jak by paní na Národní chtěla nebo nechtěla! A už vůbec neodvozujte z toho, že by chtěla " zpátky " wawky-. Asi si koupila byt cíleně s ústředním topením a to právě řeší. A co se týče Waw , tak byste měl vědět, že vafky by na Národní památkáři nedovolili.

Vložil Jarda_, 30. Květen 2020 - 11:17

Bavíme se o individuálním vytápění (synonymum wawky, ale může to být cokoliv od elektro přes plyn) versus vytápění centrální, rozpočítané podle vyhlášky č.269/2015Sb. §3 odst.2a,2b

Při tom druhém je solidarita a nikdo se nedoostane s placením mimo 80% až 200% průměrné spotřeby, při prvním způsobu jedni legálně sponzorují druhé (třeba ti spodní vytápějí sousedy nahoře apod. – teplota u stropu bývá, dle mých měření i 29°C a to už je přece regulérní podlahové vytápění :-)

Vložil Baran10, 30. Květen 2020 - 19:56

ne, nebavíme. Sám jste řekl, že paní by se asi ráda vrátila k vafkám, což je mimo mísu k tomuto tématu, zrovna tak, jako přímotopy, které jste dodal k své odpovědi. Velmi, velmi dobře vím, co je otopný systém a co jsou vafky, přímotopy , ba i co je solár. Bavíme se zde o rozúčtování, vyhlášce a o tom, což zde v diskuzi lidi zapomínají, že každý barák je jiný.A bavíme se o vytápění ústředním topením, což každý chápe jako :kotelna, příp. výměníková stanice, radiátory a solidární ( nutný !) systém.Můžeme se bavit o denostupních, kalorimetrech atd. , ale myslím to co jsem řekla stačí.

Vložil Jindřiška (bez ověření), 27. Květen 2020 - 21:25

„Což by se dalo zjistit jednoduše pohledem zvenčí na fasádu, opakovaně několikrát za den“

Pozor na obtěžování pohledem. Soudy už takovouto věc řešily.

Vložil SVJ Národní (bez ověření), 27. Květen 2020 - 20:44

Ano, měla vyšší náměry. Tím, že jsme snížili průměrnou spotřebu tepla, tak majitelka,která nešetří, zaplatí za spotřebované teplo méně a platí jí to ostatní vlastníci. Když průměr je např. 6O, tak +100% je 120. Když průměr snížíme na 4O, tak na stejnou spotřebu 120 je to +200%. Protože limit je +1OO%, tak zaplatí polovinu dílků nad průměr a druhou polovinu platí ostatní vlastníci. Přitom se její spotřeba nezměnila. Tím,že jsme snížili průměrnou spotřebu tepla, tak ten, kdo nešetří, platí méně. Majitelka bytu si může větrat jak chce, do toho jí nemáme právo mluvit. My ostatní vlastníci musíme její plýtvání teplem zaplatit. Jednoduché řešení je zrušit horní limit 100%. Co spotřebuje ať zaplatí.

Vložil Baran10, 29. Květen 2020 - 23:24

Prosím vás, průměrem 40, nebo 60 máte na mysli jakou asi průměrnou teplotu v bytech.Máte starý dům, zdi jsou syrové, od kdy tam už řešíte plísně díky škrcení tepla na min. mez ?!Plísně v zdivu jsou mnohem nebezpečnější, než si myslíte.Kromě toho, cmrndáním tepla tak, že sotva hřeje prošustrujete víc.Takže větrejte přimeřeně a topte.Komfort především.

Vložil Plašilová (bez ověření), 30. Květen 2020 - 0:23

„Plísně v zdivu jsou mnohem nebezpečnější, než si myslíte.“

Prosím o upřesnění, stačí odkaz. Děkuji.

?
Vložil radka2222 (bez ověření), 30. Květen 2020 - 9:40

to jako chcete odkaz na to, že plísně jsou škodlivé???

Vložil Baran10, 30. Květen 2020 - 10:13

paní asi chtěla odkaz, kdy vznikají plísně.

Vložil Plašilová (bez ověření), 30. Květen 2020 - 10:22

Pane Baran10,

upřesněte prosím o který článek na https://www.tzb-info.cz/ se jedná. Děkuji.

Vložil Baran10, 30. Květen 2020 - 19:49

promińte, ale hledejte, tam najdete vše k stavbě.pokud ne , pak jsou ještě stránky další, např. zde: https://nemopas.cz/…-nemovitosti

Vložil Jarda_, 30. Květen 2020 - 11:09

Neplašte, plísně vznikají, pokud je teplota stěny a teplota v místnosti rozdílná o cca 8°C, záleží i na vlhkosti vzduchu.

Při zateplení jde o to přenést rosný bod ze zdi do polystyrenu, tedy zvolit jeho adekvátní tloušťku.

Vložil Baran10, 30. Květen 2020 - 19:53

já neplaším a polystyrén budovy totálně dusí, jak jistě víte a jak jistě víte, pokud byste stavěl svůj dům, sotva si ho dáte.Jsou jiné materiály.Polys­tyrén a jeho dopad na zdraví je v současnosti velké téma a zejména studie z paneláků jsou v současné době žhavé .

Vložil Jarda_, 31. Květen 2020 - 7:59

To byla reakce na paní Plašilovou a ne na vás. Naučte se číst strukturu vlákna.

Polystyren bych si klidně dal na barák, ale správně řezaný a ve správné tloušťce a správně provedený.

Vy dejte ty studie z paneláků s dopadem na zdraví, děkuji. Já z ám totiž jen pozitivní.

Ps: Ekologicky je to problém asi takto: polystyren odhozený v lese se prý, podle wikipedie, nerozloží ani za 10.000 let.

Vložil Jindřiška (bez ověření), 27. Květen 2020 - 22:35

„Co spotřebuje ať zaplatí.“

Nejdříve se trochu zamyslete, kdo, kde co spotřebovává (a napište zde, k čemu jste došla).

S teplem to není zdaleka tak jednoduché jako třeba s vodou.

Vložil Jarda_, 27. Květen 2020 - 21:15

Odstěhovat se do jednodomku, s tím jinak nic neuděláte. To je princip spoluvlastnictví, že to nikdy nebude 100% spravedlivé. Anebo si myslíte, že tohle nikde není? Že v žádném domě není někdo, kdo plýtvá?

Ten, kdo nešetří, platí méně, než spotřebuje, to je pravda, ale platí více, než kdyby začal šetřit, takže, když paní vysvětlíte, a přesvědčíte jí k šetření, pak, možná… sníží svůj nadměrný levný odběr tepla, na který se jí skládáte.

Vložil AnonymousQwerty (bez ověření), 27. Květen 2020 - 23:45

Mimochodem jak topí byty okolo ní tedy nad ní pod ní vedle ní? Oni jsou to právě oni kdo netopí a ona musí topit aby vůbec měla v bytě teplo?

Vložil Jarda_, 28. Květen 2020 - 8:26

Proto je tahle norma, proti které tazatelka brojí. Vysvětlil jsem, že to nemá řešení.

Jak uvádíte, ono by úplně postačilo, v určitých případech, kdyby zmíněná osoba “potřebovala” vytápět na 25°C a okolní byt se zatepleným oknem by se spokojil s 19°C, tedy –1 od výpočtové teploty, tak ten vedlejší nemusí vůbec zapínat topení!

Vložil Jarda_, 27. Květen 2020 - 17:39

A jak ji chcete donutit, aby si ze svého zaplatila a vyměnila svá vlastní okna? Ona se zavázala k takové výměně? Nebo jak si to představujete?

Pokud v tomto bytě žijí kuřáci anebo dokonce kouří v bytě, pak se nadspotřebě tepla v topném období nedivím a výměna oken to NEvyřeší.

Vložil Jarda_, 27. Květen 2020 - 16:03

Ad 3) u nás nikdy, kdy by se měly, a na jakém podkladě, aktualizovat? Nemohu to z firmy rozúčtovávající teplo vyrazit, výbor to bojkotuje.

Ps: vlastníkem oken v bytech bývá často SVJ, a to chce, aby si každý okna vyměnil individuálně za své peníze.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".