Výstavba výtahů ve 4 patrovém domě

Vložil Pajoch, 14. Duben 2015 - 19:37 ::

Dobrý den, řeším zapeklitý problém s plánovanou stavbou výtahů v našem 4 patrovém domě SVJ a prosím tímto o pomoc,př.vlastní zkušenosti. Sousedé si vymysleli a většinově odhlasovali stavbu výtahů,z 28 by­tů(2 vchody 12 a 16 bytů)25 bytů chce za tento luxus i platit,3 byty s placením nesouhlasí a podle původní dohody platit ani neměli,souhlas s výstavbou výtahů ale na základě dohody o neplacení dali. Nyní si ale většina odhlasovala změnu starých stanov kde musí souhlasit 100% vlastníků za nové kde bude stačit nadpoloviční souhlas vlastníků k prosazení čehokoliv a tímto se snaží donutit i zbývající byty k placení. Je vůbec možné se takto zbavit nepohodlných sousedů z 1 patra a nutit je k zaplacení nemalé částky(cca 90 tisíc/byt) za tento nesmysl? Vím že jsou na toto téma již nějaké diskuze,ale ty jsou již staršího data.

Předem všem děkuji Pavel Frána.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 14. Duben 2015 - 20:18

    Píšete, že dohoda byla už sjednána, takže podle ní postupujte. Je závazná pro všechny strany této dohody, bez ohledu na to jaké snad změny ve stanovách jste si odhlasovali nyní. To s dřívější dohodou spoluvlastníků nemá žádnou spojitost.

    Napsal jste: „Nyní si ale většina odhlasovala změnu starých stanov kde musí souhlasit 100% vlastníků za nové kde bude stačit nadpoloviční souhlas vlastníků k prosazení čehokoliv“
    To je samozřejmě nesmysl a takové stanovy jsou napadnutelné soudně.

    Podle ZoVB je třeba k technickému zhodnocení domu tříčtvrtinová většina všech vlastníků jednotek. Rozhodování mezi spoluvlastníky společných částí se neděje podle stanov právnické osoby. SVJ nemá s tímto rozhodováním naprosto nic společného. SVJ(2000) je pouhý sluha vlastníka domu a nerozhoduje o cizím majetku. Pouze o jeho údržbě.

    Podle NOZ je k zásahu tohoto druhu nutná dvoutřetinová většina všech spoluvlastníků. Stanovy to nemohou nijak změnit, jedině směrem k přísnějšímu (vyššímu) hlasovacímu kvoru než uvádí zákon č.89/2012 Sb.. V žádném případě nelze kvorum při spoluvlastnickém rozhodování podle NOZ nějak „změkčit“. Neuvedl jste ale, zda jde o SVJ(2000) či SVJ(2012), takže nelze napsat více.

    Zcela jiná otázka je zda lze zavést novou službu a platbu za ni. Domnívám se, že to také nejde pouhou nadpoloviční většinou bez jakýchkoliv výjimek. Neuvádíte však podrobnosti, proto tuto otázku nebudu dále rozebírat.

    lake

    Vložil Viktor Košický (bez ověření), 16. Duben 2015 - 18:44

    jsme SVJ(2007). Lze si na shromáždění odhlasovat, že budeme SVJ(2011)?

    Vložil Pajoch, 15. Duben 2015 - 20:02

    Podle zápisu ze schůze ze dne 15.2.2015 shro­máždění vlastníků je v bodě 3 napsáno toto: Na návrh většiny vlastníků bytů(vestavba výtahů),seznámil předseda výboru s cenovou nabídkou a financováním této vestavby.Po dlouhé diskusi se společenství vlastníků bytů rozhodlo tuto vestavbu výtahů schválit,s tím že pan.....,paní…,pan­.....(3byty)se nebudou na vestavbě výtahů ani na dalších provozních nákladech finančně podílet. Znamená to však,že dali souhlas k této vestavbě výtahů,ale nebudou výtah používat.

    Zápis je podepsán předsedou výboru a místopředsedou výboru a uložen k nahlédnutí všem na Městském hospodářství.

    Další schůze byla dne 10.4.2015 kde byl tento program shromáždění:

    1)Zahájení 2)Informace o financování výtahů 3)Diskuse 4)Závěr

    Po této schůzi se na vývěsní tabuli v domě objevilo toto oznámení předsedy výboru:

    Na schůzi vlastníků bytů se jednalo o navýšení záloh do fondu oprav ve věci vestavby výtahů.Jelikož se někteří vlastníci bytů rozhodli tuto akci nefinancovat a do budoucna by s tím nastaly komplikace,proto odhlasovali zúčastnění vlastníci na schůzi změnu zastaralých stanov. V nových stanovách bude stačit nadpoloviční většina hlasujících o případných úpravách a rekonstrukci v našem domě. Ostatní vlastníci bytů musí hlasování většiny plně respektovat. Až budeme mít nové stanovy vypracované advokátní kanceláří přesně podle OZ bude hlasování o vestavbě výtahů a jejich financování probíhat znovu.

    Bohužel jsem se této schůze kde se mělo podle programu jednat pouze o financování výtahů nemohl z pracovních důvodů zůčastnit a nemohl také hlasovat. O tom že se bude jednat o změnách stanov nebyla v programu ani zmínka. Zůčastnění vlastníci využili mé nepřítomnosti a toto hlasování uskutečnili. Není přece možné si odhlasovat jiný bod programu než je uveden na pozvánce a jak již napsal lake měnit závaznou dohodu změnou starých stanov za nové.

    Dle notářského zápisu ze dne 20.6.2001 se bude pravděpodobně jednat o stanovy SVJ(2000),ty jsou v našem domě nyní platné.

    Vložil lake, 15. Duben 2015 - 20:21

    Pokud zápis z prvního shromáždění obsahuje to, co píšete, pak k žádnému schválení nedošlo. Chybí text usnesení, o němž se hlasovalo, chybí počet přítomných hlasů v okamžiku hlasování, chybí počet hlasů pro usnesení.

    A navíc: nelze donutit vlastníka jednotky, aby se stal spoluvlastníkem nové věci, neuvedené v prohlášení. K tomu je jakékoliv hlasování v rámci SVJ bezvýznamné. K tomu je nutný písemný souhlas všech vlastníků jednotek, kteří se mají stát spoluvlastníky nové věci.

    Ohledně utajeného hlasování o věci neuvedené v pozvánce a ohledně protizákonné změny stanov: nemudrujte o tom už, obraťte se na soud. Členové výboru jsou gauneři a zhoršuje se to.

    lake

    Vložil Pajoch, 15. Duben 2015 - 20:35

    V zápisu z prvního shromáždění je tento text:

    Usnesení:Shro­máždění vlastníků bytů schválilo vestavbu a financování výtahů Hlasování:Pro bylo 100%,proti 0% Program byl schválen jednomyslně

    Pavel

    Vložil lake, 17. Duben 2015 - 11:30

    Takže ze znění zápisu je zjevné, že schválené usnesení se o způsobu financování nezmiňuje. A Vy nemáte v ruce písemnou dohodu s ostatními vlastníky jednotek o jiném způsobu přispívání nežli podle spoluvlastnických podílů. Bude to tedy pokračovat takto: SVJ nechá zhotovit výtah a vyzve Vás k uhrazení alikvotní částky. Jestliže odmítnete, bude na Vás podána žaloba a nejspíše nebudete mít ve sporu úspěch.

    Upozorňuji, že při účasti 100% vlastníků došlo na shromáždění k dohodě (smlouvě) spoluvlastníků o technickém zhodnocení společné věci. Tato dohoda obstojí i před soudem. Že je dohoda omylem označena jako by šlo o hlasování nejvyššího orgánu SVJ – to je pouze technický detail. To nemá na platnost dohody vliv. Viz rozsudek Nejvyššího soudu 9 As 73/2010 a usnesení Nejvyššího soudu 29 Cdo 406/2010.

    SVJ tím získalo soukromoprávní oprávnění provést stavbu výtahu. Může tedy Stavebnímu úřadu prokázat své „právo založené smlouvou provést stavbu“, což potřebuje k tomu, aby se stalo stavebníkem podle zákona č. 183/2006 Sb..

    lake

    Vložil Josef Praks, 15. Duben 2015 - 5:53

    Lake popsal nutné podmínky pro vestavbu výtahů přesně. Nutit někoho k placení služby, kterou nechce a nebude využívat, považuji za amorální. Vestavbu výtahu i jeho provoz u nás hradí 11 vlastníků z 16. Ti, kteří se nepřipojili, nemají čipy pro jízdu výtahem. Pokud se v budoucnu přidá 12. byt, zaplatí dvanáctinu pořizovacích nákladů na výtah a tato dvanáctina se rozdělí mezi 11 provozovatelů výtahu a tak dále. Trakční výtah o nosnosti 400 kg nyní potřebuje 2 kWh třífázového proudu denně a jeho provoz je bez problémů. Tři obyvatelé byli vyškoleni za dozorce výtahu a sami děláme pravidelné čtrnáctidenní kontroly výtahu, ostatní kontroly nám na základě servisní smlouvy zajišťuje dodavatel výtahu.

    Jožin

    Vložil Pajoch, 15. Duben 2015 - 20:08

    Děkuji Jožinovi za jeho názor a zkušenosti,to je rozumná dohoda na kterou by se mohlo přistoupit i v našem domě,ale silně o tom pochybuji. Sousedé z vyšších pater chtějí„podojit“všechny vlastníky.

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".