výměna zámku u chodby společné pouze 2 jednotkám
Dobrý den, mám dotaz ohledně správy prostor společných pouze některým jednotkám. V našem domě mají 2 byty společnou uzamykatelnou chodbu a majitel jednoho z bytů nechce novému majiteli druhého bytu předat od společné chodby klíč. Může SVJ vyměnit zámek se souhlasem pouze jednoho ze dvou majitelů? Druhý majitel byl o této možnosti informován (odpověděl na mail), ale výslovný souhlas nedal. Děkuji předem za Vaše odpovědi.
Za uzamčenými dveřmi je společná chodba, kde jsou dva byty. Majitel jednoho bytu nechce dát klíče majiteli druhého bytu, aby se do svého bytu dostal. Rozumím tomu dobře? Pokud je to tak zavolejte zámečníka, dveře otevřete, vložku vyměnte a postavte vlastníka druhého bytu do stejné situace. Nedejte mu klíč. Pak mu to dojde. Nechápu, co tak složitě řešíte.
Vlastník jednotky není povinen nikomu předávat svůj klíč. O to se samozřejmě má postarat SVJ, jako správce domu a pozemku. SVJ má mít uloženy klíče od dveří do společných místností a prostorů, aby mohly být podle potřeby pořizovány kopie.
Začněte tím, že sdělíte zda jde o SVJ(2000) a také co je o chodbě uvedeno v prohlášení vlastníka budovy.
Jde-li skutečně o společnou část, která je společná vlastníkům pouze některých jednotek (§ 4 odst. 2 písm. c ZoVB), pak správu této části vykonává SVJ – naprosto shodně jako správu jiných částí domu. Náklady na správu nesou pouze ti vlastníci, pro které je tato část společná.
- Jestliže půjde o opravu na společné části (výměna zámku), přečtěte si co o schvalování oprav říkají stanovy vašeho SVJ, případně co o opravách praví § 11 odst. 5 ZoVB. O opravě rozhodují pouze ti vlastníci jednotek, pro které je příslušná část domu společná.
- Jestliže jde o záležitost, která vyžaduje jednat okamžitě (vlastník jednotky nemá umožněn vstup do svého obydlí), je povinností SVJ to řešit jako neodkladnou záležitost. V tom případě je třeba konat a je bezvýznamné, zda kterýsi vlastník souhlasí či nesouhlasí. Viz § 1128 odst. 2 NOZ.
lake
Dobrý den, pane Lake,
mám na Vás prosbu, kdybyste byl ochoten mi nějak pomoci s argumentací v "boji"
se správní firmou. Oni mi stále tvrdí, že Váš názor není správný. Ale vůbec mi nejsou schopni uvést konkrétní §, jako jste to udělal Vy, takže ten jejich názor je pro mě zatím nepodložený. Ostatní členové výboru jsou zatím nerozhodní :-)
Naposledy nám napsali toto:
Máte pravdu, je to společná část - na vysvětlenou - předtím psali, že se jedná o "příslušenství jednotky", to jsem již úspěšně vyvrátila :-) - ALE je společná jen těmto dvěma vlastníkům.
V čem ale pravdu nemáte, je že se v tomto nic nezměnilo. Změnilo. Zákon o vlastnictví bytu tento postup umožňoval. NOZ již tento postup neumožňuje. Nově musí být společné části skutečně společné všem, ale můžou být dát do výlučného užívání konkrétním vlastníkům.
Takže jak jsem psal od začátku, SVJ do tohoto problému s klíčem nic není. Mají se dohodnout ty vlastníci sami.
Ještě doplním, že ZoVB byl zrušen k 31.12.2013 s účinností NOZ. Je tedy třeba hledat tuto problematiku v NOZ a části bytového spoluvlastnictví, jak se tato problematika nově nazývá.
Taisa
Taiso, nechápu proč jednáte s jakousi správní firmou. Ztrácíte čas. Jediným vaším partnerem je SVJ.
Jde-li (podle prohlášení vlastníka budovy) o společnou část domu, která je společná vlastníkům pouze některých jednotek, je samozřejmě správcem této společné části SVJ – právnická osoba. Neexistuje žádný celostátně platný právní předpis, který by tyto společné části vyjímal z ze správy SVJ. Proto Vám pracovníci smluvního správce nejsou schopni uvést žádné ustanovení žádného zákona.
- Napsala jste: „V čem ale pravdu nemáte, je že se v tomto nic nezměnilo. Změnilo. Zákon o vlastnictví bytu tento postup umožňoval. NOZ již tento postup neumožňuje.“
Asi jste neporozuměla, že jsem se vyjadřoval konkrétně k Vašemu dotazu a k vašemu SVJ. Takže to zopakuji: Nabytím účinnosti NOZ se naprosto nic nezměnilo. Ani v rozsahu vlastnictví ve vašem domě, ani ve způsobu nakládání s tímto vlastnictvím, ani nedošlo ke změně v právech a povinnostech SVJ(2000), které je zákonným správcem společných částí podle ZoVB.
- Napsala jste: „Takže jak jsem psal od začátku, SVJ do tohoto problému s klíčem nic není. Mají se dohodnout ty vlastníci sami.“
Mýlíte se. O správě společných částí platí to, co jsem Vám už napsal dříve.
- Napsala jste: „Ještě doplním, že ZoVB byl zrušen k 31.12.2013 s účinností NOZ. Je tedy třeba hledat tuto problematiku v NOZ a části bytového spoluvlastnictví …“.
Mýlíte se. Platí samozřejmě i nadále dosavadní právní úprava, tedy ZoVB. V tomto vláknu tedy končím. Nehodlám ztrácet čas s někým, kdo si nechce dát poradit a vymýšlí vlastní ničím nepodložené právní fantazie.
lake
Pane Lake, mrzí mě, že Vás to rozčílilo, ale špatně jste to pochopil.
Jsem člen výboru SVJ (a ještě další 2). Správní firmu máme na účetnictví, správu mimo jiné taky na právní konzultace. Názor správní firmy je opačný než Váš, proto ten "boj". Všechny ty argumenty, které vyvracíte, nepíšu já, ale oni mně.
Mně připadá ten Váš výklad zcela v pořádku, paragrafy, na které jste odkázal jsem si prostudovala, i související. Bohužel ostatní 2 členové výboru jsou nakloněni spíš věřit správní firmě, která se profiluje jako "specialista na SVJ" a "20 let na trhu", než anonymní odpovědi z webové poradny. Což je samozřejmě pochopitelné.
Těch prostor společných jen některým jednotkám máme v domě asi 10. Proto bychom v tom chtěli mít jasno a proto si s tou správní firmou furt vypisujeme. Naposledy se vytasili s ideálním spoluvlastnictvím.
:-(
Moc děkuji za detailní rozbor a za odkazy na konkrétní paragrafy. A ano, je to - jak správně předpokládáte, SVJ(2000) dle ZoVB. V prohlášení vlastníka je uvedeno: k vlastnictví jednotky dále patří (...) spoluvlastnický podíl xxx/yyy na chodbě v x. nadzemním podlaží, označené na grafické příloze jako CHxy. Nic víc, bohužel...
Zámek vyměníme a bude to. Přinejhorším si slečna bude zase stěžovat :-)
Taisa
Poslední komentáře