Výměna radiátorů v bytech

Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 8:47 ::

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si musí obyvatelé bytů v domě SVJ hradit sami výměnu radiátorů. Já jsem přesvědčena , že ano, ale nevím kterým zákonem se toto řídí. Děkuji za pomoc Monika Vlčková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Free (bez ověření), 1. Duben 2012 - 16:10

    Výměnu radiatoru (zcela určitě není součást rozvodu ) si hradí každý sám (aspoň u nás v SVJ )pokud mu teče. Zastaví se stupačka radiátor se odpoji zavře ventil a zablinduje zpátečka (případně se vymění) a topný systém funguje dál. Pokud vznikne škoda z tekoucího radiátoru majitel bytu /podílu ji uhradí buď z pojistky nebo ze svého (radiátor je jeho majetek). Holt se musí lidi naučit starat o svůj majete a ne čekat že jim to zaplatí druzí protože někde bydleli X let a pak si to koupili(ve stavu jakém to užívali) a čekaj že se jim o to budou druzí zase starat a to zadarmo (obvykle výbor SVJ).

    Vložil Anonymous, 20. Únor 2008 - 18:55

    Dobrý den, můžete mi prosím někdo poradit? Bydlím v domě SVJ, máme již 30 let staré kapající radiátory.Topenář doporučil okamžitou výměnu,bohužel si ji nemohu dovolit zaplatit.Chtěla jsem aby se to uhradilo z fondu oprav,ale odpověď jednoho člověka,který ač nechápu rozhoduje sám o financích,byla negativní.Přijde mi ale sprosté že v několika dalších bytech byla výměna všech! radiátorů provedena a uhrazena z FO.Dokonce v bytech patřících majiteli RK,která nás spravuje.Proč já mám platit ze svého a ostatní to mají i z mých peněz?Prosím poradíte mi někdo jak postupovat?Fě­kuji moc

    Vložil Anonymous, 20. Únor 2008 - 19:06

    Vážená paní, v našem SVJ o výdajích z fondu oprav rozhodují vlastníci na schůzi shromáždění – opakuji vlastníci. Je jasné, že např. o výměně kliky nebudu svolávat schůzi. PS.: asi se vám líbit nebude u nás si případnou výměnu radiatorů platí vlastníci ze svého.Tak jak výměnu oken.JarekSVJ

    Vložil hh (bez ověření), 4. Duben 2013 - 0:02

    nesmysl..výměna oken se hradí z fondu oprav zcela běžně.

    Vložil An1 (bez ověření), 4. Duben 2013 - 0:11

    Máte pravdu, děje se to běžně. Z neexistujícího fondu oprav se běžně vyměňují součásti bytu proto, že se v mnohých domech nenajde ani jeden vlastník, který je schopen uchopit svoje vlastnické právo.

    Vložil Anonymous, 20. Únor 2008 - 22:59

    Vážený pane Jarku, já samozřejmě připouštím že výměnu radiátoru by si měl nebo mohl každý vlastník hradit sám.Jde mi spíše o princip proč já si to mám hradit ze svého a do jiných bytových jednotek ve stejném vlastnictví se to hradí ze společných financí!Jsem vlastník úplně stejně jako ti ostatní.Když,tak všem stejným metrem.Nemyslí­te?Vám by se to líbilo aby jste přispíval ostatním na něco co vy si musíte sám zaplatit?Díky za odpověď

    Vložil Anonymous, 21. Únor 2008 - 6:46

    Nechápu co zde stále řešíte! Každý chce jen hrabat prachy za každou cenu.

    Pokud někdo DOBROVOLNĚ investuje peníze do společných částí domu a nenechá si PŘEDEM schválit pozdější proplacení má prostě SMŮLU! Samozřejmě i dodatečně může shromáždění proplácení schválit, ale daná osoba prostě na proplacení NEMÁ NÁROK.

    Vy stále vycházíte, že radiátory/okna jsou jakoby v bytě. Ale vemte to jinak. Když ze svého například vymalujete chodbu, koupíte nové dveře na chodbě, nebo dokonce necháte položit lino na chodbě – dá vám někdo něco? NE, protože s tím ostatním nesouhlasili předem.

    Každý výdaj do společných částí prostě musí být DOPŘEDU schválen.

    P.L.

    Vložil Anonymous, 21. Únor 2008 - 9:06

    Nejenom že Vám v případě předem neodsouhlasených zásahů do společných částí domu nikdo není povinen nic proplácet, ale navíc mohou ostatní uplatnit Vaši povinnost uvést věc na své náklady do původního stavu.

    Vložil Anonymous, 21. Leden 2008 - 14:31

    Výměna radiátorů protože tečou (například tzv. plecháče) ?, nebo protože majitel chce nějaké jiné – třeba hezčí ? – pak ať si je zaplatí ze svého. V prvním případě se bude jednat o havarii, to by se mělo hradit z FO (dnes teče u souseda zítra u mě), asi by stálo za posouzení jak špatné jsou radiátory v ostatních bytech a vyměnit všechny najednou (je to rána pro fond oprav ale litina je věčná).

    Vložil Matějka Jaroslav, 20. Prosinec 2007 - 11:23

    Vážená paní Vlčková, v dané otázce souhlasím s panem Vávrou. Je vždy důležité „Prohlášení vlastníka“, ale zde jsou někdy chyby z důvodu technických „neznalostí“ domu vypracovatele „Prohlášení…“.

    Otopná soustava je vždy vybrané technické zařízení, které by mělo být vždy společnou částí domu včetně otopných těles, viz diskusní příspěvky v záložce diskuse. Jakýkoliv zásah do systému, včetně výměny otopného tělesa (radiátoru) může změnit zásadním způsobem hydraulické (tlakové a průtokové) poměry celé otopné soustavy – vyvážení otopné soustavy, čímž může dojít ke skutečnosti, že některé místnosti budou nedostatečně otápěny či vůbec.

    Na vaši otázku nelze obecně kladně odpovědět bez znalosti dané otopné soustavy, jejich technických, regulačních a dalších ovládacích prvků instalovaných na celém systému. Musí se vycházet z původní projektové dokumentace a původního technického výpočtu včetně následných změn otopného systému vycházejících z požadavků zákona 406/2000 Sb. a jeho prováděcích vyhlášek.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 9:00

    Neřídí se to zákonem ale prohlášením vlastníka v kterém by mělo být uvedeno komu radiátor patří. Pokud je společný, hradí se to z fondu oprav – ale asi jen pokud jde o havárii a ne jen o estetický efekt pro majitele. Pokud je radiátor součástí bytu hradí si to každý sám.

    V obou případech by ale měl výměnu nahlásit SVJ z důvodu technického vlivu na celou soustavu topení, popř. mít projekt, atd. Ale to už se tu rozebíralo.

    P.L.

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 9:49

    Dobrý den, jsem přesvědčen, že radiátory včetně armatur jsou společnými částmi domu. Hradit by se výměna dožitých radiátorů měla z DF-FO SVJ. Svévolný zásah do společných rozvodů – neschválená výměna radiátoru. Topná soustava je jeden celek, kde není možné zasahovat do tohoto bez dalších znalostí této problematiky. S pozdravem, Petr Vávra

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 10:04

    Vaše přesvědčení vychází z technického chápání věci. Bohužel řídit se to musí právní stránkou tedy prohlášením vlastníka, pokud jde o financování výměny radiátoru.

    Čistě technicky rozvod vody a elektriky v bytě je taky součástí společného rozvodu a taky skoro nikdo neřeší zásahy do těchto rozvodů. Proč se to tedy řeší stále dokola u radiátorů?

    Pokud jde o techniku – ano měl by o tom vědět zbytek domu. Pokud jde čistě o peníze – rozhoduje prohlášení vlastníka.

    P.L.

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 10:14

    Dobrý den, nemohu s Vámi souhlasit, že rozvody vody v bytě za hlavním bytovým uzávěrem a rozvody elektřiny v bytě za hlavním bytovým jističem jsou společné části domu. Naproti tomu ÚT je propojený a neoddělitelný systém, kdy zásahem do něj může dojít k ovlivnění ostatních součástí a funkce. s pozdravem, Petr Vávra

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 10:37

    Ale já přece netvrdím že PRÁVNĚ je elektrika a voda v bytě společnou částí domu. Ale TECHNICKY samozřejmě ano. I u vody i u elektriky si dokážu představit, že neodborný zásah/instalace bytového rozvodu může ovlivnit rozvod v celém domě. Především u elektriky to možné klidně je. To je vše co jsem chtěl říct, nic víc, nic míň.

    To že si vyměním radiátor ovlivní celou soustavu topení. To že si doma zapojím elektromotor, který může do sítě po vypnutí házet pěkné přepěťové špičky je stejné. A takto můžete krásně svým motorem „odpálit“ sousedovi třeba DVD přehrávač nebo PC, případně někomu rušit signál apod.. Topení, voda i elektřina v bytě jsou TECHNICKY spojené systémy v celém domě a nedělal bych v tom zase takový rozdíl!

    P.L.

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 18:08

    S vodu je to obdobné, při neodborné instalaci pračky může zpětně do rozvodu vody vniknou voda z pračky, takže tam, kde by uživatel očekával pitnou vodu, mu poteče použitá voda ze sousedovy pračky. (Uklidňovat se můžeme tím, že voda z dřezu ani z WC se takto snadno do rozvodu vody nedostane.)

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 11:09

    Prosím k mému dotazu – ve dvou bytech kapou radiátory, má se to hradit z fondu oprav a nebo každý sám, s tím, že to musí samozřejmě nahlásit. Radiátor přece patří k bytu a ne všem i když technicky ovlivňuje celý systém. To za chvíli někdo může říct, že má díru ve vaně a chce novou s tryskama a může také říct, že to technicky ovlivní celé odpady domu. To je přece nesmysl. Děkuji Monika Vlčková

    Vložil Anonymous, 21. Prosinec 2007 - 16:09

    Předpokládám, že každý rozumný vlastník si nechá kapající radiátor ve svém bytě opravit sám za vlastní peníze a nebude tím zatěžovat ostatní.

    S pozdravem Fanda

    Vložil Anonymous, 20. Únor 2008 - 19:05

    Předpokládám, že každý rozumný vlastník si nechá závadu společných částí domu nacházejících se v jeho jednotece nebo jeho jednotce přilehlé opravit sám za vlastní peníze a nebude s tím zatěžovat ostatní.

    (Jenom důsledně uplatňuji názor předchozího diskutéra p. Fandy.)

    Pepa z Depa

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 11:20

    Dobrý den, stále jste nám ještě neřekla jak zní Vaše prohlášení vlastníka. To je ve Vašem případě podkladem Vašeho dalšího postupu o úhradě nákladů ve Vašem SVJ, s pozdravem, Petr Vávra

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 11:30

    Domnívám se, ale jista si tím nejsem, prohlášení u sebe nemám, že tam o radiátorech není ani slovo. Ani v kupní smlouvě k bytu nejsou radiátory specifikovány, a není zde specifikován ani rozvod. Elektrický rozvod je součástí bytu včetně hodin a stejně tak i rozvod vody včetně měřiče – ten si již každý majitel bytu vyměnil na vlastní náklady. Budu se muset podívat do prohlášení a znovu napsat zítra. Zatím tedy děkuji za radu a doplním informace. Vlčková Monika

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 18:11

    Pokud prohlášení vlastníka radiátory neřeší, pak platí zákon, a ten jednoznačně říká, že otopná soustava je společnou částí domu.

    Je otázka, zda je vůbec možné se od znění zákona odchýlit a kolikaprocentní souhlas je v takovém případě zapotřebí. Zákon totiž odchylnou úpravu (co se týká vlastnictví otopné soustavy v domě) nepřipouští.

    Vložil G.X, 22. Prosinec 2007 - 19:22

    opravdu otopná SOUSTAVA je součástí spol. částí domu? vycházíte sice z (technicky správné) definice, ale v zákoně to takto široce není.

    G.X.

    Vložil Pavel, 22. Prosinec 2007 - 19:56

    Podle § 2/g ZoVB: „g) společnými částmi domu části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, prádelny, sušárny, kočárkárny, kotelny, komíny, výměníky tepla, rozvody tepla, rozvody teplé a studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, vzduchotechniky, výtahy, hromosvody, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům; dále se za společné části domu považují příslušenství1a) domu (například drobné stavby) a společná zařízení domu (například vybavení společné prádelny),“

    Zákon mluví o „rozvodech tepla“. Já si pod tím představuji nejen svislé a vodorovné trubky ale i ventily a radiátory.

    V ZoVB sice chybí definice, ale vzhledem k technické problematice otopné soustavy se domnívám, že zákonodárce neměl na mysli jen trubky ale celou otopnou soustavu. A pokud ji na mysli neměl, tak ji na mysli mít měl! :-))

    Hezký večer!

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil G.X, 22. Prosinec 2007 - 20:37

    ten paragraf je, domnívám se jasný – vyberu-li jen ty relevantní části, pak jde o rozvody tepla, kotelny, výměníky, komíny. Tj. ne celá otopná soustava. Dále poznamenávám, že v souladu s duchem ustanovení by to měly být věci určené pro společné užívání (což radiátor není)

    Obdobně, jako součástí elektrického rozvodu nejsou připojené spotřebiče.

    Zákon se snaží být technicky neutrální a toto je holt důsledek :) Já si dovedu představit odbočku na stoupacím vedení k bytové jednotce s patřičným regulátorem/ven­tilem, který případnému negativnímu vlivu rozvodu či. radiátorů v bytě na společnou otopnou soustavu zabrání.

    G.X.

    Vložil Anonymous, 26. Prosinec 2007 - 1:27

    A jsme zase u chybějících definic.

    ZoVB sice uvádí pojem „rozvody tepla“, ale neříká, co si pod tím představit.

    Dále uvádím informace z www cechu topenářů, které jsou prý zahrnuty v ČSN – tepelná soustava se člení na a)zdroje tepla b)rozvody tepla c)odběry tepla

    Přičemž rozvody tepla tvoří tepelná síť, úpravny parametrů a tepelné přípojky.

    Pojem „rozvody tepla“ podle ZoVB se od topenářské terminologie liší tím, že je částí soustavy až za odběrním místem. Podle topenářů jsou rozvody tepla před odběrním místem.

    Alespoň tak jsem to pochopil z http://cechtop.cz.

    Domnívám se tedy, že autoři ZoVB vymysleli nový termín „rozvody tepla“, který pravděpodobně zahrnuje stoupací vedení, vodorovný rozvod, uzavírací ventil a radiátor.

    O moc moudřejší nejsem ani po četbě našeho Prohlášení vlastníka a mé kupní smlouvy. Stojí tu: „Součástí jednotky nejsou rozvody tepla, stoupací vedení včetně uzavíracích ventilů“. Podle této věty mi vychází, že „rozvodem tepla“ je dokonce pouze vodorovný rozvod a radiátor.

    Hezké svátky!

    pavelsvj@centrum­.cz

    Vložil Topič s topičskou zkouškou na plynové kotelny (bez ověření), 1. Duben 2012 - 16:58

    „Součástí jednotky nejsou rozvody tepla, stoupací vedení včetně uzavíracích ventilů.“

    Ta věta je zcela jasná a znamená:

    Společnými částmi domu jsou rozvody tepla, stoupací vedení včetně uzavíracích ventilů.

    Je to v souladu se ZoVB, který výslovně stanoví, že „společnými částmi domu jsou rozvody tepla“. Kromě toho podle ZoVB, vše, co není výslovně vymezeno jako součást jednotky, je společnou částí domu.

    Topič s topičskou zkouškou na plynové kotelny

    Vložil Anonymous, 20. Prosinec 2007 - 12:48

    Dobrý den, a co v prohlášení máte vymezeno? děkuji s pozdravem Petr Vávra

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".