Výměna radiátoru
Dobrý den, rád bych se informoval jak je to s výměnou radiátoru pokud je on i trubka od stoupačky dle Prohlášení vlastníka v mém vlastnictví. Jedná se mi o to, že v prostoru radiátoru plánuji realizovat kuchyňskou linku a tak bych rád nahradil radiátor smyčkou nebo alespoň tenším, ne litinový radiátorem. Nabídl jsem i náhradu elektrickým vytápěním aby neklesla výhřevnost mého bytu pro ostatní nájemce, bylo mi řečeno, že družstvo, pod které spadá naše SVJ výměnu topného tělesa neumožňuje. Četl jsem pár příspěvků na toto téma bohužel závěry v nich byly dost rozdílné. Děkuji za případné podněty.
Z jakého důvodu se jedná o společnou část pokud je vymezena jako mé vlastnictví? Dále níže se uvádí o vyvážení otopné soustavy, co by se stalo kdybych kohout topeni zavřel a již ho nikdy neotevřel? Děkuji
- Pane Anonym tazatel, ptáte se: „Z jakého důvodu se jedná o společnou část pokud je vymezena jako mé vlastnictví?“
Váš dotaz je zmatečný. Takový stav nemůže nikdy nastat! Věc či část domu nemůže nikdy být zároveň společná i ve vlastnictví vlastníka jednotky. Topná soustava je ovšemže jeden funkční celek, bez ohledu na to, že některé její části jsou společné a některé mohou být ve výlučném vlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek.
- Dále se ptáte: „… co by se stalo kdybych kohout topeni zavřel a již ho nikdy neotevřel?“
Mohu Vám potvrdit, že by se z hlediska domu nestalo nic. V bytě mám (v kuchyni) kohout na radiátoru zavřený už asi 15 let; jen s ním občas protočím, aby se nezasekl. Kuchyň je dostatečně vytápěna svislým potrubím, které topí 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu.
Justitianus
Omlouvám se danou věc jsem špatně formuloval. Chápu, že centrální vytápění je společnou záležitostí, pouze se snažím si ujasnit jaká přesně jsou moje práva v případě, že jsou jako společné části uvedeny stoupačky, spolu s kotelnou a součástí bytu pak rozvody od stoupaček a radiátory. V souvislosti s jeho výměnou (protákající, nevyhovující rozměry) případně posunutím a podobně. V několika příspšvcích bylo zmíněno, že pokud si zavolám topenáře uděla skoro cokoliv, nerad bych se pak dostal do situace kdy by bylo něco za hranou, naopak bych včak v rámci rekonstrukce nerad ustupoval z věcí kvůli neoprávněným zákazům ač už ze strany SVJ či jiných.
Je-li věc ve Vašem vlastnictví, znamená to (mimo jiné) že hradíte náklady na její údržbu a opravy. Opravou je i výměna radiátoru kus za kus. O opravě rozhoduje vlastník. Pokud to chcete přesně:
- Při výměně jste povinen dodržet topný výkon podle dokumentace (projektu) topné soustavy. Hydraulický odpor radiátoru můžete zanedbat, největší odpor představuje termostatický ventil.
- Na nový radiátor se musí připevnit indikátor, což byste neměl dělat svépomocí; zpravidla to zajistí SVJ. Svévolná manipulace s tou krabičkou může být označena za pokus o ovlivnění indikátoru. Demontáž a připevnění indikátoru si zaplatíte.
- Předpokládám, že víte co obnáší výměna radiátoru. Máte-li termostatický ventil který udrží tlak a na výstupu je uzavírací šroubení, není problém radiátor oddělit od zbytku systému, vyměnit a odvzdušnit.
Pokud bude nutné k výměně vypustit vodu, je to úplně jiný příběh. Bude třeba snížit hladinu alespoň v té stoupačce, na které je Váš radiátor. K tomu budete potřebovat součinnost toho, kdo má přístup k výpustným kohoutům v nejnižším podlaží. Následně bude nutné napuštění vody a odvzdušnění (s přístupem do všech bytů nad Vaším bytem). To všechno si zaplatíte, protože SVJ Vás asi nenechá abyste toto prováděl nějak svépomocí. To už jsou záležitosti zcela mimo Váš radiátor.
Justitianus
Moderní instalatéři mají zamrazovací zařízení, kterým dokáží přeinstalovat radiátory, kam jim v bytě ukážete, a nikdo nemusí nic vidět.
Už jste takový přístroj viděl v chodu? Má jen omezenou použitelnost, víceméně jen pro opravy kus za kus. Musí se trubky obrousit od barvy, aby to mrazilo. Musí se mrazit dostatečně daleko od teplé stoupačky i od místa svařování. A přístroj není levný, což se projeví i na ceně instalatéra. Oni ho ani nemají, vozí si ho z půjčovny a to velmi neradi.
„co by se stalo kdybych kohout topeni zavřel a již ho nikdy neotevřel?“ (Vložil Anonym tazatel (bez ověření), 30. Srpen 2021 – 19:00)
Zeptejte se nějakého školáka. Odpoví vám, že pokud zavřete kohout, radiátor přestane topit. Školáci jsou dnes chytří a fysiku zvládají.
Popiště prosím praktický postup, kdy předseda SVJ si udělal ve svém bytě na otopné soustavě co chtěl (např. podlahové topení v koupelně), aniž by se s kýmkoli z vlatníků radil, a vy jste nakrásně to zjistil, byť jako předseda následující. Původní tazatel se dotazuje na budoucnost, proto nemá smysl psát tvar minulý (byly splněny).
„předseda SVJ si udělal … co chtěl“ (Vložil zapisovatel (bez ověření), 30. Srpen 2021 – 16:39)
Pane Zapisovateli,
to je vynikající otázka, která zde byla položena již vícekráte a jejíž řešení neznám. Žádné kontrolní mechanismy patrně nejsou. V praxi si předseda může dělat co chce. Usměrnit by ho totiž mohlo jedině SVJ zastoupené … ano, správně, předsedou. A to je ten problém.
Moudrý zákonodárce předpokládá, že předseda dodržuje právo.
Bylo zde sice uvedeno teoretické řešení nechat SVJ ustanovit opatrovníka. Nikdo ale už nenapsal, že toto řešení funguje.
„„Moudrý zákonodárce“ … kterého máte na mysli ?“ (Vložil zapisovatel (bez ověření), 30. Srpen 2021 – 17:00)
Pane Zapisovateli,
to je tentýž, podle něhož ČR je demokratický právní stát, a rovněž ten, podle něhož soud zná právo a rovněž ten, podle něhož exekuce probíhají hospodárně a šetří zájmy účastníků.
Upravy umístění radiátorů i jejich velikostí běžně frčí bez jakéhokoli domlouvání se s SVJ. Vámi najatá instalatérská firma udělá, co jí zaplatíte, a nebude se s nikým dalším bavit. Pokud radiátor necháte odstranit zcela, bude vám nějak účtován nulový náměr měřidla, a rozpočítávací lobby bude mít trochu problém zdůvodnit, proč vám měřidlo nenamontovali (při jeho periodické obměně), ale účtují. Družstvo nemá co umožňovat. Netvrdím, že posané se mně líbí. Konstatuji holý fakt. Můžete ale také očekávat, že se k vám do bytu objedná „inspekční“ návštěva, která se může i opakovat, není-li předseda SVJ váš kámoš. Nikdo vás nemůže přinutit, abyste v bytě topil, ač máte dlouhodobě vyzkoušené, že to neděláte. Různé rochnění v bytě může mít i rizika bezpečnostní, která jako stavebník musíte umět zhodnotit. Nevěřím, že máte jako SVJ s družstvem smlouvu, že pouze ono je (musí být)dvorním dodavatelem prací v bytech, které družstvu nepatří. Mnohá SVJ (ne-li všechny) jsou v tomto ohledu cochcárny. Při úpravách kuchyní se často lidé diví, že jim nefunguje digestoř a mají v bytě najednou plísně či smrad od sousedů.
„dle Prohlášení vlastníka je v mém vlastnictví“
Opište sem přesně to, co je o otopné soustavě a radiátorech napsáno v Prohlášení vlastníka!Děkan
Součásti bytové jednotky: veškerá její vnitřní instalace (potrubní rozvody vody, kanalizace, topení včetně radiátorů, elektroinstalace silno a slaboproudá) kromě stoupacích vedení, včetně uzavíracích ventilů…
To jste opsal pěkně a teď ještě opište, co všechno je uvedeno v tom stejném PV, jako společná část. Hledejte to v kolonce/oddíle s názvem: "Určení společných částí!:-)
Jedná se o „Určení společných částí budovy“, když už jste takový rejpal a nachází se zde mj. Rozvody ústředního topení a plynové kotle ;)
Není to tak úplně jednoznačné, protože i s vlastnictvím trubky a radiátoru zasahujete do užívání služeb ostatním vlastníkům:
- Můžete rozhodit vyvážení (vyregulování) celé otopné soustavy. Opětovné vyvážení bude muset někdo udělat a bude něco stát.
- Pokud používáte měřiče ITN (indikátory topných nákladů), jejich použití určitě předcházela tzv. pasportizace bytu vašeho i bytů sousedních.
Hezký den, Ad 1 : Pokud budu instalovat topné těleso o stejném výkonu a ponechám stávající termostatický ventil jaký je v tom problém? Ad 2 : Měřič ITN nemámé, vše se rozpočítává paušálem
- Adviser napsal: „Můžete rozhodit vyvážení (vyregulování) celé otopné soustavy.“
Advisere, nedělejte z toho kovbojku. Vyvážení topné soustavy se celkem nijak nezmění pokud na konci jedné odbočky bude jiný radiátor. Ostatně topná soustava prakticky nikdy není v původním vyváženém stavu podle projektu. Všechny ventily jsou termostatické, takže se zavírají a otevírají zcela samovolně. Navíc s nimi uživatelé kroutí, v každé místnosti a v každém bytě jinak, od úplného otevření do úplného zavření. O jakém vyvážení tedy píšete, advisere?
Vlastník jednotky může osadit jiný vlastní radiátor. Může i změnit umístění radiátoru v místnosti, když i trubky jsou v jeho vlastnictví. Měl by samozřejmě dodržet shodný tepelný výkon podle projektu ústředního vytápění.
A samozřejmě platí, že jakési družstvo do toho nemá co mluvit, i kdyby bylo většinovým vlastníkem jednotek v domě.
Justitianus
A když tazatel píše, že v prohlášení je uvedeno, že topení vč. radiátoru je součástí jednotky, znamená to vůbec ve vlastnictví vlastníka jednotky? Je to popsáno srozumitelně a jasně z pohledu vlastnictví a společných částí?
Součástí jednotky jsou i společné části.
Veruno, máte bujnou fantazii, ale málo znalostí. Vymýšlíte si nějaké nesmysly. Což kdybyste si přečetla oba zákony které definují pojem „jednotka“?
- Součástí jednotky(1994) samozřejmě nejsou žádné společné části.
- Součástí jednotky(2012) samozřejmě nejsou žádné společné části. Součástí této jednotky je pouze ideální podíl na společných čátech.
Justitianus
Přečetla jsem si co píše o jednotce obč. zákoník a našla jsem v §
1166 v odst. b) bodě 2., že se při rozdělení práva k nemovité věci na
vlastnické právo k jednotkám se uvedou alespoň
údaje o jednotce,
zejména
určení a popis společných částí se zřetelem k jejich stavební,
technické nebo uživatelské povaze a s případným určením,
které z nich jsou vyhrazeny k výlučnému užívání vlastníku určité
jednotky.
Veruno, stačilo přečíst si k tomu i § 1159. Už jsem Vám přece napsal, že součástí jednotky je ideální podíl na společných částech. Stejnými slovy je to uvedeno v zákoně, mohla jste si to tam najít taky:
§ 1159 Jednotka zahrnuje byt jako prostorově oddělenou část domu a podíl na společných částech nemovité věci vzájemně spojené a neoddělitelné. |
Doufám, že už jste pochopila, že součástí jednotky nikdy nejsou společné části.
Justitianus
Vaše svj nespadá pod žádné družstvo. Je to samostatný právní subjekt. Jiná věc je, že družstvo jako člen svj, pokud v domě vlastní byty, může vlastnít víc než 51% podílů. Tak jak to tedy je?
Poslední komentáře