Výměna požárního čidla - hradí SVJ nebo vlastník?

Vložil dtoth, 23. Leden 2023 - 10:38 ::

Dobrý den. Neměl by, prosím, někdo radu? V bytovém domě máme systém EPS. Čidla jsou na společných chodbách, podzemních garážích a nebytových prostorech – prodejny. V jedné z prodejen došlo k nadměrnému znečištění a poškození požárního čidla, muselo se vyměnit. Nemáte náhodou někdo zkušenost, zda tato platba (cca 3ti Kč) je nákladem SVJ, nebo má SVJ požadovat po vlastníkovi? Těžko průkazné by bylo asi i to, že jej znečistil a poškodil on. Jde mi spíše o to, zda by toto mělo SVJ hradit ze svého, když to společný prostor není…? Děkuji moc za reakci.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 23. Leden 2023 - 14:10

    Rozhodující je pouze obsah prohlášení.


    Pokud je v prohlášení systém EPS uvedený jako společné technické zařízení domu včetně čidel, pak náklad na opravy a údržbu celého systému nese SVJ (hradí se z příspěvků na správu domu). To platí i kdyby jednotlivá čidla byla umístěna v bytech, nebo v nebytových prostorech.

    Zcela jiná je otázka zda čidlo bylo násilně poškozeno, nebo selhalo z jiné příčiny. To by měl určit odborník. Jestliže se prokáže, že odpovědnost nese vlastník nebytového prostoru, pak bude možné začít uvažovat o případném vymáhání náhrady škody.

    Justitianus

    Vložil Hradil (bez ověření), 23. Leden 2023 - 11:08

    Odpověď záleží na tom, co se skrývá pod Vaší formulací došlo k nadměrnému znečištění a poškození požárního čidla a kdo je původcem Vámi tvrzeného nadměrného znečištění a poškození požárního čidla. Požární čidlo je bezúdržbové a samo se nepoškodí.

    Obecně škodu hradí škůdce.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".