Výměna měřičů na radiátorech
Dobrý večer dozvěděla jsem se, že v domě kde máme byt měnili letos měřáky na radiátorech. Jsme dlouhodobě pryč. Přece nepojedeme stovky kilometrů abychom zpřístupnili byt, topná sezona zanedlouho končí. Jakým způsob se volí v případě, že vlastník neumožní výměnu? Stačí jim když se dohodneme, že to bude před příští topnou sezonou zpřístupněno nebo nechají ty co jsou? Děkuji za odpověď
Proč jste někomu nenechali klíč od bytu? V zapečetěné obálce uložit u sousedů, výboru SVJ, případně u advokáta, notáře. A SVJ informovat, kdo má klíč. Pokud by vám v bytě něco prasklo, tak pofrčíte ty stovky kilometrů na to tata. Byt vám bude úředně otevřen, typicky hasiči a ti se s tím nepářou. Dveře pak budou zajištěny policejní páskou a tím to hasne. Teď jste to mohli využít a neřešit na dálku, co teď.
Je třeba rozlišit odečet a výměnu indikátorů.
Odečet doporučuji v každém případě umožnit. K tomu stačí, když prokazatelně oznámíte stav (může provést nájemce, tetička, zalévač květin v bytě, …), např. zasláním fotky trubičky nebo číselníku. Do budoucna žádejte buď dálkový odečet a nebo rozúčtování nikoliv podle indikátorů.
Výměna je zcela jiná záležitost. Doporučuji řešit dohodou.
- „Přece nepojedeme stovky kilometrů abychom zpřístupnili byt, topná sezona zanedlouho končí.“
Nikdo vás nenutí jet stovky kilometrů, ovšem náklad na službu „vytápění“ za rok 2024 bude určen jako trojnásobek průměrné hodnoty, vztaženo na 1 metr čtvereční.
Je bezvýznamné kdy končí topná sezóna. Rozhodující je kdy skončilo zúčtovací období a zda bylo možné odečíst bytové indikátory.
Pokud odečet byl dne 31. prosince a indikátory nejsou dálkově odečitatelné, pak také náklad na službu „vytápění“ za rok 2023 bude ve vyúčtování určen jako trojnásobek průměrné hodnoty.
Řekl bych, že ta cesta pár set kilometrů by vyšla mnohem levněji.
Justitianus.
Přesněji řečeno, pokud:
- jsou to ITN a ne kalorimetry
- odečet již proběhl dálkově
- jde jen o tu výměnu,
tak se tahle penalizace uplatňovat nemusí. ITN na rozdíl od jiných měřidel nepodléhá pravidelnému ověření, takže dokud baterka baterkuje, přístroj měří použitelnou hodnotu. Nicméně končící životnost baterie je tím hlavním důvodem, proč se přístroje mění. Až baterka dojde a znemožní se tím další měření, pak je SVJ plně oprávněn vyúčtovat ten trojnásobek průměru, kvůli překážce na straně vlastníka bytu. SVJ je také oprávněn naúčtovat vícenáklady za provedení odečtu náhradním způsobem (že to nenačetli z demontovaných přístrojů v dílně, ale museli tam extra poslat někoho s přijímačem), a za dodatečný výjezd k pozdější výměně.
Myslim ze se na neumozneny odecet (coz je v podstate situace, kdy neumoznite vymenu) uctuje 300% prumeru?
Tedy zkuste D O H O D U, ze si zaplatite extra vyjezd servisni firmy a prirazku za asi komplikovane vyuctovani, treba par tisic, nevim…
SVJ vas asi odkaze na tu servisni firmu a uvidite.
Poslední komentáře