výměna bytových vodoměrů a jiné...

Vložil Koudelka Jan (bez ověření), 15. Červenec 2014 - 9:21 ::

Prosím, měl bych dotaz k bytovým vodoměrům. Zda již někdo prováděl tuto výměnu a jakou značku použil. Jde mi v zásadě o kvalitu, kterou by nám zde někdo mohl doporučit. V našem případě máme dosud instalované repasované přístroje, které nám oproti vodoměru na patě domu nesprávně měří. Na patě domu je více, než u bytů. Měl bych prosím ještě jeden dotaz, zda se musí vyměnit železné trubky za umělé z PVC, když tyto trubky jsou pro požární vodu. Někdo nám sdělil, že se tyto trubky musí ponechat v železe, a nesmí se tudíž ,měnit za PVC (snad propylen). V zásadě nám jde o možnost zanášení vody rezem z těchto trubek, a tím zanesení sít u bytových vodoměrů. Děkuji za Vaše odpovědi a případné rady pro náš panelový dům. Koudelka Jan

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Emill (bez ověření), 15. Červenec 2014 - 22:54

    Jedná se o suchoběžné levné vodoměry nejhorší třídy přesnosti. Přesné mokroběžné Vás vyjdou na cca 1500 kč/kus + předělávka roztečí připojení. Vždy ale budete platit to co měří patní fakturační měřidlo. Chyba do 20% není nic neobvyklého. Repasované nejsou horší než nové. Např. Enbra mění celý mechanismus a zůstává jen obal. Na patě domu je většinou víc než činí součty podružných měřidel. Podstatné je jestli se vejdete do těch 20% nebo to je výrazně horší.

    Vložil Andreas (bez ověření), 15. Červenec 2014 - 18:25

    Dobrý den, rozvod požární vody může být i plastový. Podmínkou je 1)dojezd HZS do 15 minut 2)nesmí být volně vedené v chráněné únikové cestě(musí být tedy schované např. v SDK kontrukci nebo ve zdi)

    Předpokládám že se ve Vašem případě jedná o starší dům, nemyslím že by jste museli bod 2 řešit. Muselo by se jednat doslovně o !chráněnou! ÚC.

    Vše je uvedeno v ČSN 73 0873 – Požární bezpečnost staveb – Zásobování požární vodou.

    Ani vodaři tuto normu zpravidla neznají(jak ironické)…

    Vložil svjvmt, 15. Červenec 2014 - 10:02

    Výměnu vodoměrů už prováděl kdekdo. To máte tak, každá firma protěžuje to, co instaluje, projděte si int a porovnejte dle parametrů, přesnost od A po C, postaru. Najdete toho dost. Vždy bude rozdíl mezi patním vodoměrem a poměrovými v jejich neprospěch! Proč jste si nechali dát repasy?? Když vám někdo něco sdělí, tak se vždy ptejte podle čeho, kde je taková povinnost stanovena.

    Vložil MartinII, 15. Červenec 2014 - 20:00

    Toleruje se rozdíl cca 20%. Údajně nejpřesnější jsou Maddalena.

    Vložil Pub (bez ověření), 16. Červenec 2014 - 1:54

    mohl byste vysvětlit jak vznikne rozdíl 20%. Mně to nejde do hlavy…

    Když mám „soustavu“ s jedním vtokem (fakturační) a dvěma výtoky (poměrové) a oba poměrové mají dle normy maximální nepřesnost ±5% tak při naplnění „soustavy“ 200 litry a výtokem po 100 litrech s max.chybou z každého jednoho poměrového měřidla vychází např. MAXIMÁLNĚ 5 litrů rozdíl na každé jedno jedno poměrové měřidlo. A to je přesně ±5%, tedy v normě (200 ±5% je 10 litrů).

    Takže by mne opravdu zajímalo odkud jste vycucal těch 20% ??
    Neprezentujete zde snad pouze o Vaše ničím nepodložené smyšlenky?

    Vložil MartinII, 16. Červenec 2014 - 21:09

    http://www.portalsvj.cz/…studene-vody

    rozúčtování spotřeby studené vody 1 Vložil svjvmt, 27. Květen 2013 – 0:00

    20% se toleruje, je to v normě.

    20% se opravdu Vložil Marcela Dvořáková, 27. Květen 2013 – 15:22 …minulý rok jsem toto také řešila a volala na vodárny, jestli existuje statistika, jaké jsou rozdíly tolerovatelné rozdíly. Vodárny mě rovou informovaly, že pokud rozdíl mezi patním vodoměrem a náměrem v bytech jsou do 20% nemáme nárok na reklamaci.

    Vložil RadekV, 16. Červenec 2014 - 5:25

    Zkuste si odpovědět na otázku – co znamená těch ±5%. Jestli to není třeba při nějakém nominálním průtoku, za nějakých stanovených podmínek připojení vodoměru.

    Vložil Pub (bez ověření), 16. Červenec 2014 - 19:29

    Pro mne slovo „MAXIMÁLNÍ“ znamená pouze MAXIMÁLNÍ. Pojmu NOMINÁLNÍ nerozumím. Že ztráta není při různé síle odtoku stejně velká je zjevné, ale podle technických parametrů může být maximálně ±5% takže jestli je jádro pudla podle Vás a Vašich znalostí v nějakém „nominálním průtoku“ tak mi to prosím vysvětlete … který z dvou vodoměrů v mém příkladu a jakým způsobem vytvoří celkovou ztrátu ±20% ??

    Nebo uveďtě jiný srozumitelný příklad, který by osvětlil co míníte „NOMINÁLNÍM PRŮTOKEM“ díky kterému se 5% změní na 20%

    PS: proč zrovna 20% ?? Proč ne 30%, nebo třeba 15%… neo jde jen o „kulatost čísla“ ?

    Vložil RadekV, 17. Červenec 2014 - 6:02

    Je asi pochopitelné, že každý vodoměr bude mít (z principu) nějaký minimální průtok, při kterém se ještě roztočí. Při nižším se už nehne, i kdyby trval celý rok. Tady má ovšem chybu v poměru k skutečnému průtoku 100%. Stejně tak má omezení v přesnosti na straně velkých průtoků. Stejně tak, pokud připojíte vodoměr za kolínko, máte zajištěnou odchylku o víc, než těch 5%.

    Mimochodem, pokud máte ampérmetr s rozsahem 1 A s přesností ±5%, co myslíte, že to znamená?

    Vložil lake, 16. Červenec 2014 - 19:42

    Pane Pub, přečtěte si: Opatření obecné povahy číslo 0111-OOP-C035–13, vydal Český metrologický instituthttp://www.vakinfo.cz/…-05–2014–1.5

    Tam to najdete v části 1.3 a 2.3.

    lake

    Vložil amap, 17. Červenec 2014 - 12:27

    Pánové (Pub, lake atd.), domnívám se, že bádáte marně a že se k číslu 20% nedá dospět žádným výpočtem ani studiem metrologických směrnic. Možná, že vzniklo na základě dlouhodobých zkušeností vodáren s přezkušováním patních vodoměrů. Já se na ně dívám takto. Je-li odchylka součtu bytových vodoměrů a patního vodoměru menší než 20 % tak fakturu zaplatíme a nebudeme požadovat přezkoušení patního vodoměru a tím riskovat další výdaje. Pokud je odchylka větší, pak už jako jedna z možností je kontrola patního vodoměru. amap

    Vložil lake, 17. Červenec 2014 - 13:12

    Vážený amap,
    netuším, jak jste dospěl k názoru, že nad něčím „bádám marně“. Já nepotřebuji nad ničím bádat, protože vím, jak Český metrologický institut dospěl k možnému rozdílu v náměrech 20%. Ostatně je to srozumitelně popsáno v opatření ČMI, na které jsem zde dal odkaz.

    Jak tak koukám, jediný kdo marně bádá jste Vy sám. Mějte se pěkně.

    lake

    Vložil amap, 17. Červenec 2014 - 17:12

    Vážený lake, rozhodně jsem se Vás nechtěl slovem bádání nijak dotknout. Máte pravdu, že (občas) bádám, ale o něčem úplně jiném. Směrnice ČMI jsem si pročetl, ale stále nevím, to co víte Vy, jak z nich plyne, že rozdíl mezi součtem bytových vodoměrů a patním vodoměrem může být 20%. Mohl byste mně to vysvětlit? Předem děkuji amap

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".