výměna bytových vodoměrů a jiné...
Prosím, měl bych dotaz k bytovým vodoměrům. Zda již někdo prováděl tuto výměnu a jakou značku použil. Jde mi v zásadě o kvalitu, kterou by nám zde někdo mohl doporučit. V našem případě máme dosud instalované repasované přístroje, které nám oproti vodoměru na patě domu nesprávně měří. Na patě domu je více, než u bytů. Měl bych prosím ještě jeden dotaz, zda se musí vyměnit železné trubky za umělé z PVC, když tyto trubky jsou pro požární vodu. Někdo nám sdělil, že se tyto trubky musí ponechat v železe, a nesmí se tudíž ,měnit za PVC (snad propylen). V zásadě nám jde o možnost zanášení vody rezem z těchto trubek, a tím zanesení sít u bytových vodoměrů. Děkuji za Vaše odpovědi a případné rady pro náš panelový dům. Koudelka Jan
Jedná se o suchoběžné levné vodoměry nejhorší třídy přesnosti. Přesné mokroběžné Vás vyjdou na cca 1500 kč/kus + předělávka roztečí připojení. Vždy ale budete platit to co měří patní fakturační měřidlo. Chyba do 20% není nic neobvyklého. Repasované nejsou horší než nové. Např. Enbra mění celý mechanismus a zůstává jen obal. Na patě domu je většinou víc než činí součty podružných měřidel. Podstatné je jestli se vejdete do těch 20% nebo to je výrazně horší.
Dobrý den, rozvod požární vody může být i plastový. Podmínkou je 1)dojezd HZS do 15 minut 2)nesmí být volně vedené v chráněné únikové cestě(musí být tedy schované např. v SDK kontrukci nebo ve zdi)
Předpokládám že se ve Vašem případě jedná o starší dům, nemyslím že by jste museli bod 2 řešit. Muselo by se jednat doslovně o !chráněnou! ÚC.
Vše je uvedeno v ČSN 73 0873 – Požární bezpečnost staveb – Zásobování požární vodou.
Ani vodaři tuto normu zpravidla neznají(jak ironické)…
Výměnu vodoměrů už prováděl kdekdo. To máte tak, každá firma protěžuje to, co instaluje, projděte si int a porovnejte dle parametrů, přesnost od A po C, postaru. Najdete toho dost. Vždy bude rozdíl mezi patním vodoměrem a poměrovými v jejich neprospěch! Proč jste si nechali dát repasy?? Když vám někdo něco sdělí, tak se vždy ptejte podle čeho, kde je taková povinnost stanovena.
mohl byste vysvětlit jak vznikne rozdíl 20%. Mně to nejde do hlavy…
Když mám „soustavu“ s jedním vtokem (fakturační) a dvěma výtoky (poměrové) a oba poměrové mají dle normy maximální nepřesnost ±5% tak při naplnění „soustavy“ 200 litry a výtokem po 100 litrech s max.chybou z každého jednoho poměrového měřidla vychází např. MAXIMÁLNĚ 5 litrů rozdíl na každé jedno jedno poměrové měřidlo. A to je přesně ±5%, tedy v normě (200 ±5% je 10 litrů).
Takže by mne opravdu zajímalo odkud jste vycucal těch 20% ??
Neprezentujete zde snad pouze o Vaše ničím nepodložené
smyšlenky?
http://www.portalsvj.cz/…studene-vody
rozúčtování spotřeby studené vody 1 Vložil svjvmt, 27. Květen 2013 – 0:00
20% se toleruje, je to v normě.
20% se opravdu Vložil Marcela Dvořáková, 27. Květen 2013 – 15:22 …minulý rok jsem toto také řešila a volala na vodárny, jestli existuje statistika, jaké jsou rozdíly tolerovatelné rozdíly. Vodárny mě rovou informovaly, že pokud rozdíl mezi patním vodoměrem a náměrem v bytech jsou do 20% nemáme nárok na reklamaci.
Zkuste si odpovědět na otázku – co znamená těch ±5%. Jestli to není třeba při nějakém nominálním průtoku, za nějakých stanovených podmínek připojení vodoměru.
Pro mne slovo „MAXIMÁLNÍ“ znamená pouze MAXIMÁLNÍ. Pojmu NOMINÁLNÍ nerozumím. Že ztráta není při různé síle odtoku stejně velká je zjevné, ale podle technických parametrů může být maximálně ±5% takže jestli je jádro pudla podle Vás a Vašich znalostí v nějakém „nominálním průtoku“ tak mi to prosím vysvětlete … který z dvou vodoměrů v mém příkladu a jakým způsobem vytvoří celkovou ztrátu ±20% ??
Nebo uveďtě jiný srozumitelný příklad, který by osvětlil co míníte „NOMINÁLNÍM PRŮTOKEM“ díky kterému se 5% změní na 20%
PS: proč zrovna 20% ?? Proč ne 30%, nebo třeba 15%… neo jde jen o „kulatost čísla“ ?
Je asi pochopitelné, že každý vodoměr bude mít (z principu) nějaký minimální průtok, při kterém se ještě roztočí. Při nižším se už nehne, i kdyby trval celý rok. Tady má ovšem chybu v poměru k skutečnému průtoku 100%. Stejně tak má omezení v přesnosti na straně velkých průtoků. Stejně tak, pokud připojíte vodoměr za kolínko, máte zajištěnou odchylku o víc, než těch 5%.
Mimochodem, pokud máte ampérmetr s rozsahem 1 A s přesností ±5%, co myslíte, že to znamená?
Pane Pub, přečtěte si: Opatření obecné povahy číslo 0111-OOP-C035–13, vydal Český metrologický institut, http://www.vakinfo.cz/…-05–2014–1.5
Tam to najdete v části 1.3 a 2.3.
lake
Pánové (Pub, lake atd.), domnívám se, že bádáte marně a že se k číslu 20% nedá dospět žádným výpočtem ani studiem metrologických směrnic. Možná, že vzniklo na základě dlouhodobých zkušeností vodáren s přezkušováním patních vodoměrů. Já se na ně dívám takto. Je-li odchylka součtu bytových vodoměrů a patního vodoměru menší než 20 % tak fakturu zaplatíme a nebudeme požadovat přezkoušení patního vodoměru a tím riskovat další výdaje. Pokud je odchylka větší, pak už jako jedna z možností je kontrola patního vodoměru. amap
Vážený amap,
netuším, jak jste dospěl k názoru, že nad něčím „bádám
marně“. Já nepotřebuji nad ničím bádat, protože vím, jak Český
metrologický institut dospěl k možnému rozdílu v náměrech 20%. Ostatně
je to srozumitelně popsáno v opatření ČMI, na které jsem zde
dal odkaz.
Jak tak koukám, jediný kdo marně bádá jste Vy sám. Mějte se pěkně.
lake
Vážený lake, rozhodně jsem se Vás nechtěl slovem bádání nijak dotknout. Máte pravdu, že (občas) bádám, ale o něčem úplně jiném. Směrnice ČMI jsem si pročetl, ale stále nevím, to co víte Vy, jak z nich plyne, že rozdíl mezi součtem bytových vodoměrů a patním vodoměrem může být 20%. Mohl byste mně to vysvětlit? Předem děkuji amap
Poslední komentáře