Vvnitřní kanalizace

Vložil rancupka (bez ověření), 11. Duben 2012 - 10:06 ::

Dobrý den. V našem SVJ je potřeba vyměnit vnitřní knalizaci. Vlastníci souhlasí, ale jeden mi řekl, že je do bytu nepustí, že oni problém nemají a mají 5 let zrekonstruovaný byt, druhý, že jim to odtéká a tak taky nechce výměnu.Shodou okolností jsou to vlastníci bydlící nad sebou. A teď:

  1. V případě,že bude výměna provedena od těchto vlastníků do nižších pater, jak postupovat v případě, že za rok, dva bude nutná výměna u nich? Bude jim to SVJ platit? A bude muset SVj zase hledat firmu, která jim to provede?
  2. Je nějaká možnost je donutit k výměně? Do bytu nás nemusí pustit.

Budu ráda za každou dobrou radu či postup.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Květoslav Vyskočil, Brandýs nad Labem (bez ověření), 11. Duben 2012 - 16:18

    Z jakého titulu hodláte měnit vnitřní kanalizaci?

    Její životnost je zpravidla delší než životnost stavby.

    Květoslav Vyskočil, Brandýs nad Labem

    Vložil rancupka, 11. Duben 2012 - 20:15

    Špatně odtéká, vrací se spodním patrům zpět vanou, záchodem, některé byty mají na trubkách prasklinky.

    Vložil Bc. et Bc. Švanda (bez ověření), 11. Duben 2012 - 11:53

    Na co se přesně tážete?

    Povinnost umožnit vstup do jednotky dána je, ale toliko ze zákonem předvídaného důvodu.

    Povinnost strpět znehodnocení rekonstruované jednotky dána není. Mám za to, že se tážete spíše na tohle.

    Bc. et Bc. Švanda

    Vložil rancupka, 11. Duben 2012 - 20:19

    Takže Vy mi říkáte, že pokud si někdo zrekonstruuje byt a zazdí kanalizaci, tak my s tím nic nezmůžeme? Snad měli předvídat, že po 58 letech může dojít k ucpání. Tak teď fakt vlastně nevím co s tím.

    Vložil lake, 11. Duben 2012 - 12:32

    Pane Bc et Bc,
    povinností vlastníka jednotky je umožnit přístup ke společným částem domu; to mu ukládá zákon (§ 13 odst. 4). Je-li vlastník takový trumpeta, že svévolně zablokoval přístup do instalační šachty, bude to prostě muset na svůj náklad odstranit a po provedení oprav si zase může své španělské obklady a masážní vanu namontovat zpátky. Inu za hloupost se platí.

    Abych to vysvětlil právně korektním způsobem: zákon mu neukládá, aby neobezdíval instalační šachtu. Ukládá mu však, aby do ní zajistil kdykoliv na požádání přístup. Jak to udělá je pouze jeho věc.

    lake

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 11. Duben 2012 - 22:11

    ..Ukládá mu však, aby do ní zajistil kdykoliv na požádání přístup…

    • nikoli „…kdykoliv…“ ale „na předchozí vyzvání

    ..aby neobezdíval instalační šachtu. Ukládá mu však, aby do ní zajistil kdykoliv na požádání přístup. Jak…

    • nikoli „…do ní…“ (do šachty) ale „do jednotky

    • právně korektní“ tedy bude vpuštění a trvání na uvedení do původního stavu, nebo pokud dojde ke snížení tržní hodnoty – provede Vlastník přefakturaci na znehodnotitele (tedy SVJ)

    Je-li vlastník takový trumpeta, že svévolně zablokoval přístup do instalační šachty…

    • na tuto trumpetu ale „troubí ten“ ten kdo si myslí, že vlastník něco porušil tím, že využil místo ve svém soukromém prostoru (svém bytě) podle své libosti.

    • bude jistě záležet na preciznosti vymezení společných prostor v prohlášení vlastníka – což nepředpokládám, že se tímto vůbec kdo zabývá (viz. na tomto portálu pohozené „historické perly“ o tom, že je nutno rozlišit komu patří stěna balkonu BJ a do jaké hloubky)

    • domnívám se i kdyby byly některé části deklarovaných společných prostor obestavěny uvnitř BJ, že Vlastník není povinen strpět jakýkoliv svérázný bezúplatný zásah do jejich integrity vlivem „chtění“ spoluvlastníků v SVJ.
      Podle mého je povinen strpět tyto „nezbytné úpravy“ v rozsahu jejich nezbytnosti ale za náhradu nebo za předpokladu že vše bude uvedeno do původního stavu…

    • …tedy i „španělské obklady“. Pokud by muselo v důsledku „nezbytných úprav“ dojít v jisté míře k jejich znehodnocení – pak je znehodnotitel odpovědný za tuto škodu a nikoliv Vlastník sám.

    Každý nechť rozváží, co znamená pojem „nezbytné úpravy“ dle §13/4 ZoVB → ty se netýkají toliko společných částí, ale částí nezbytných pro provoz a opravy ostatních jednotek. Pokud se tedy spoluvlastníci „usnesou“ že tímto nezbytným provozem je deinstalace stávajícího topení a nahrazení podlahovým topením v každé BJ → pak podle „trumpetové logiky“ by náklady za dlaždicovou podlahu nesl Vlastník BJ protože byl hloupý a svévolně způsobil svým jednáním, že realizace „usneseného dobrodiní“ vyžaduje vícenáklady jejichž hrazení chce jejich inicíátor přenést na Vlastníka.

    Neználek

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 19. Duben 2012 - 4:36

    ..Pokud by muselo v důsledku „nezbytných úprav“ dojít v jisté míře k jejich znehodnocení – pak je znehodnotitel odpovědný za tuto škodu…

    • § 1183 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb.

      Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií

    • § 1183 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb.

      Při poškození jednotky prováděním prací podle odstavce 1, nahradí vlastníku jednotky škodu společenství vlastníků, a nevzniklo-li, nahradí ji poměrně spoluvlastníci domu. Prováděl-li však tyto práce ve svém zájmu jen některý vlastník jednotky, nahradí škodu sám

    Je tedy zjevné, že i nový-ObčZ stanoví pouze povinnost přístupu DO JEDNOTKY a nikoliv PŘÍMÝ NETARASENÝ PŘÍSTUP DO ŠACHTY nebo ČEHOKOLIV JINÉHO. Neplatí tedy, že by vlastník byl trumpeta jen proto že si pořídí španělskou dlažbu a pouze sám osobně nesl náklady za nějaké usnesení jak tady uvádí „JUDi et JUDi“.

    Neználek
    (pro experty-bezmotorové mínusovače)

    Vložil lake, 19. Duben 2012 - 6:34

    NeznáIek to zase plete. Nový ObčZ totiž NENÍ shodný se současnou právní úpravou. Nový ObčZ stanoví něco zcela jiného než platí dnes. Cituji příslušnou část, která bude účinná od 1.1.2014:

    „Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto.

    To znamená, že dokud nebylo řádně rozhodnuto o nutnosti přístupu do šachty, může VJ vesele a beztrestně zazdívat, obezdívat a dokonale znepřístupňovat společná technická vedení dosažitelná pouze z bytu. Pokud nutnost přístupu do instalační šachty nastane teprve potom, bude mu SVJ nuceno hradit veškeré náklady, čímž se výměna rozvodů vody nebo kanalizace v domě více než třikrát prodraží. Inu, ty španělské dlaždičky ve všech koupelnách přece něco stojí …

    Na tento evidentní nesmysl v návrhu nového ObčZ jsem upozornil písemně v připomínkovém řízení k zákonu, ale bohužel marně. Viz http://www.portalsvj.cz/…ozneni-oprav#…

    NeznáIek nedovede porovnat současnou právní úpravu s novou, protože tu současnou nezná. Mylně se domnívá, že podle nové právní úpravy může nějak zpětně hodnotit současný právní stav.

    Mimochodem, vlastník nemá „povinnost trpět“, nýbrž povinnost něco strpět :-)

    lake

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 19. Duben 2012 - 6:53

    …NeznáIek to zase plete. Nový ObčZ totiž NENÍ shodný se současnou právní úpravou…

    • současná úprava §13/4 ZoVB
      …Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení…

      V uvedeném jen jasnovidec může spatřovat povinnost „…PŘÍMÉHO NETARASENÉHO PŘÍSTUPU…“ …nebo ostatní vlastníci, kteří pokud jim to vlastník dovolí – proč by to po něm nežádali aby to všechno sám zaplatil – když je o tom nějaký vychytralý „správce – znalec zákona“ bude přesvědčovat

    …Na tento evidentní nesmysl v návrhu nového ObčZ…

    • jsou i jiné způsoby jak věc realizovat – ano jsou finančně nákladnější ale zvyšují míru ochrany vlastnika ve vymezeném prostoru. To je kapitalismus.
    • jestli bude nutno vést stupačky v místě kde je výtah – budiž. Že to je v našich podmínkách nákladně realizovatelné – smůla no. Nakonec plyn a plynoměr je v mnoha domech také „vytažen před byt“. není tedy důvodu aby takto nebyly vytaženy všechny technické prostředky na používané služby.

    …Mimochodem, vlastník nemá „povinnost trpět“, nýbrž povinnost něco strpět…

    • ve výsledku je to jedno.
    • prostě ani nyní není Vlastník povinen „strpět“ jakoukoli škodu mu způsobí SVJ v důsledku jím realizovaných oprav čí úprav uvnitř jeho bytu.
    • Ale jako bazírování na formální správnosti a odvádění pozornosti od merita věci – OK :))

    Neználek

    Vložil rancupka, 11. Duben 2012 - 20:21

    Pane Lake prosím, zákon jaký? Potřebuji se zjistit a nastudovat všechno co s tím souvisí. Děkuji.

    Vložil Květoslav Vyskočil, Brandýs nad Labem (bez ověření), 11. Duben 2012 - 15:55

    „Ukládá mu však, aby do ní zajistil kdykoliv na požádání přístup.“

    Kde zákon ukládá vlastníkovi, aby kdykoliv na požádání zajistil přístup do instalační šachty? Tato povinnost je jednak reálně nesplnitelná, a jednak jde patrně nad rámec zákona.

    Květoslav Vyskočil, Brandýs nad Labem

    Vložil rancupka, 11. Duben 2012 - 20:17

    Květoslave tohle myslíte vážně?

    Vložil lake, 11. Duben 2012 - 10:44

    Rancupka napsala: " Do bytu nás nemusí pustit."

    Ale kdepak. To se domníváte špatně. Do bytu vás musí pustit, neboť jde o přístup ke společným částem. To je základní povinnost vlastníka jednotky. Přečtěte si ZoVB.

    Pokud po zahájení výměny neumožní její provedení, dodavatel zastaví práci a ihned vystaví fakturu za zdržení. Tuto částku začnete OKAMŽITĚ vymáhat po vlastnících, kteří odmítli umožnit přístup. Následující den znovu, pokud možno s asistencí policie. Příští den opět. Ona se jim ta částka naskládá tak, aby to nebyla „bagatelní částka“ kterou soudy odmítají řešit. A pak už to pro ně nebude legrace.

    lake

    Vložil sarka74, 11. Duben 2012 - 11:13

    Promiňte že Vám vstupuju do diskuze,ale chci se zeptat je to takto i v případě že se ve většině shodneme na instalaci vodoměru do každého bytu?Musí nás ti co o to nestojí pustit a nechat si je zřídit?A chtěli bychom ať si instalaci potom zaplatil každý sám, protože jedna bytová jednotka už ho má tak by bylo asi nefér platit ostatním vodoměry z fondů . Co vy na to? Díky Šárka.

    Vložil lake, 11. Duben 2012 - 12:45

    Šárko, nevíte co chcete. Mají-li vodoměry být ve vlastnictví vlastníků jednotek, pak SVJ nemá naprosto žádné právo mluvit do toho, zda si je pořídí nebo nepořídí. Ani samozřejmě nebudou povinni zajistit si po šesti letech jejich metrologické ověření. Koledujete si o neřešitelné problémy. Doporučuji abyste si přečetla ZoVB alespoň do § 16.

    lake

    Vložil MartinII, 11. Duben 2012 - 12:58

    Šárko74, viz zdejší diskuse „Přístup k vodoměrům“ apod. Většina se dohodla (snad v poměru dle stanov), takže menšina se podvolí. Nevím, zda by mohl někdo z nich se bránit soudně. Vodoměry ve vlastnictví vlastníků je špatné řešení, společenství (t.j. ostatní vlastníci) na ně nemá páky (výměna, možná i odečet). Raději se domluvte s účetní, ať „nějak nerozúčtovává“ instalaci bytu, který měřič má, nebo se na něj složte, aby přešel do „společného vlastnictví“. Problém je, že měřiče by měli být stejného typu, takže asi by měl být u nich vyměněn. Měřiče by měly být také pořádně plombovány. Přijměte Pravidla rozúčtování vody.

    Vložil sarka74, 11. Duben 2012 - 13:20

    Tady se ale jedná o to ,že nemáme vodoměry v bytě a někdo si napustí bazén ,jiní napouštějí vodu do sudů a ostatní za ně platí nemalé částky. Někdo pere 3krát denně a někdo jednou za týden.Ztoho důvodu chceme aby měl každý vlastní vodoměr.Zatím se to rozpočítává podle osob v bytě.

    Vložil MartinII, 11. Duben 2012 - 14:34

    V mém předchozím příspěvku se ale „také jedná o toto“:

    „Vložil sarka74, 11. Duben 2012 – 11:13 A chtěli bychom ať si instalaci potom zaplatil každý sám, protože jedna BJ už ho má tak by bylo asi nefér platit ostatním vodoměry z fondů. Co vy na to ?“

    Vodoměry nikoli z tzv. fondu oprav (příspěvky na správu) by nebyly pod dohledem společenství (všech navzájem).

    A vůbec, k čemu ten vodoměr zmíněné BJ je ? Něco jiného je, když si někdo pořídí za vlastní okna a šetří teplo. Při následné hromadné výměně vznikají ale problémy s rozpočítáváním. U vodoměrů jde o stokoruny, ale zase oproti oknům je důležité mít k nim přístup pro odečet, výměnu a kontrolu poctivosti odběru. Proto je nutné je pořídit ze společných peněz, nikoli jak uvažujete.

    Viz diskuse o vodoměrech.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".