Volné finanční prostředky
Podle § 1194 odst.1 NOZ platí, že „Společenství vlastníků nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem.“
Můžeme podle tohoto paragrafu nechat volné finanční prostředky SVJ vydělávat v bance?
Každá SVJ má běžný účet v bance. Z toho usuzuji, že mizivý úrok na běžném účtě je povolen. Jak je to ale v případě, kdybyhom část volných prostředků uložíi na spořící nebo termínovaný účet, nebo na účet stavebního spoření? Na tyto účty totiž ukládáme peníze za účelem zisku (= úroku). Nebo kdybychom investovali volné prostředky do podílových fondů, nebo do akcií, nebo kdybychom za ně koupili státní dluhopisy? Je to povoleno? Nebylo by to chápáno jako podnikání?
Pane Soukupe,
kolik mil. Kč máte, že se zabýváte úvahami, kam je investovat? Jakým legálním způsobem jste je naakumulovali? Zálohy je možné požadovat pouze v přiměřené výši, je třeba je vyúčtovat a vypořádat.
Nebo Vám platí členové dobrovolně?
Právní aspekt problému neřeším. Některé finanční produkty mají možnost produkovat i ztráty. V našem SVJ jsme již použili uložení prostředků dlouhodobých záloh na opravy na termínovaný vklad a vyplatilo se to. Příjmy je pak potřeba zdanit DPPO. Požadavek uložení a volbu instrumentu jsme nechali schválit na shromáždění vlastníků. Pokud vyberete ryzikový finanční produkt (můžete o část peněz i přijít) viděl bych za nutnost o takovém aktu nechat určitě hlasovat. Znám SVJ i aplikující stavební spoření pro SVJ, zde je třeba upozornit na nebezpečí že u některých SSP pokud právní subjekt spoří připisují celkem slušné úroky, ale pokud úvěr nebudete čerpat pak Vám po ukončení spoření odeberou tento výhodný úrok a nahradí s přípisem minimálního úroku odpov. běžnému účtu. Je to tak proto, že úrok z úvěru je nastaven tak vysoko, že co Vám připsali při spoření, vyberou zpět při čerpání úvěru. Proto obchodní podmínky je třeba pečlivě prostudovat.
„Některé finanční produkty mají možnost produkovat i ztráty.“
Tady Vás významnou měrou uklidním: ztráta zpravidla nepřesáhne 100 % výše původní investice.
Bez ohledu na to, co se píše v přitroublém NOZ:
- spořící či termínovaný účet ano
- akcie nebo podílové fondy určitě ne
Pokud je finanční produkt pojištěný, a to účty obecně jsou, tak je to skoro povinnost, protože běžné účty jsou hluboko pod inflací. Neberu to jako výdělečnou činnost nebo podnikání, ale jako snahu snížit inflační znehodnocení.
Nepojištěné produkty jako jsou akcie či podílové fondy mohou mít někdy vyšší výnos, ale nejsou určeny pro SVJ. Riziko je tam vysoké.
U úroků je potřeba počítat s tím, že Kalousek na odchodnou připravil pro SVJ extra zdanění úroků sazbou 19% od roku 2014 (§ 36/2/9/b ZDP).
Hezký den!
Pavel
Dobrý den pane Pavle. Mohl by jste mi prosím napsat, v jakém § je v NOZ zmínka o tom, kam může SVJ vkládat své finanční prostředky ? Nikde jsem to tam nemohla najít. Ještě nám řekli, že můžeme mít i státní dluhopisy. Už nejsou sice tak zajímavé, když nám je zdanili. Děkuji Benešová
Paní Benešová,
podle mého názoru ZoVB i NOZ mlčí o tom, kam může SVJ ukládat své finanční prostředky. Teoreticky je tedy může ukládat kamkoliv, pokud to není podnikání.
NOZ má ale také § 159 o péči řádného hospodáře.
Já jsem praktik a působím v SVJ s určitou skladbou členů. Proto nemohu doporučit investovat do nepojištěných produktů.
Zároveň nikomu neberu chuť do rizikových investic. Pokud výbor něco pro SVJ vydělá, velmi pravděpodobně se to bude brát jako samozřejmost. Pokud výbor něco prodělá, skoro určitě se dočkají členové výboru žalob na náhradu škody. Hlavně u větších SVJ, kde se nějaký prudič vždy najde. A i kdyby investici schválilo shromáždění, stejně si členové výboru vyslechnou, že za ztráty mohou, protože to shromáždění předložili a doporučili.
Proto u nás máme pouze běžný a spořící účet (ve staré terminologii). No a k tomu nám Kalousek zavedl v rámci neustálého zvyšování daní srážkovou daň 19% na úroky. :-))
Hezký den!
Pavel
Překvapuje mne názor, že SVJ by nemohlo ukládat své prostředky do produktů finančního trhu. Neznám celostátně platný právní předpis, který by toto zakazoval. Výnos z kapitálového majetku je samozřejmě jiná kategorie příjmů než příjem z podnikání.
V USA či v Kanadě je běžné, že kondominia takto hospodaří se svým majetkem. Mají ovšem daná zákonná omezení, např. investovat do jednoho produktu maximálně 5% svých volných prostředků. Ostatně vlastníci jednotek by se vzbouřili , kdyby měli dávat své peníze někomu, kdo se o ně ani nedovede postarat a zajistit z nich přiměřený výnos.
V těchto zemích se dobře živí stovky finančních poradců, kteří pro kondominia připravují finanční plány pro alokaci jejich volných prostředků.
lake
Pane Lake, tady jsme na portále SVJ a řeší se tady SVJ v českých podmínkách. Co dělají kondominia v USA či v Kanadě, je tady mimo mísu.
Karel1
Pane Karle,
české podmínky se nijak neliší od USA či Kanady. V USA hospodaří
kondominium (SVJ) s finančními prostředky k dlouhodobému použití, v ČR
je na tom SVJ úplně stejně. V USA se běžně řeší jak uložit tyto
prodstředky co nejvýhodněji, v ČR se to běžně řeší také. Ani v USA
ani v ČR není zakázáno, aby SVJ ukládalo své prostředky do produktů
finančního trhu.
Rozumný člověk se umí poučit z toho, jak to dělají jinde.
lake
Ani tak moc nejde o to, jestli se smi nebo nesmi investovat trosku rizikoveji, tady bych nepochyboval, ze smi.
Spis mi neni jasne prakticke provedeni a pripadne dusledky. Jakym kvorem pripadnou rizikovou investici odhlasovat a co kdyz skutecne bude ztratova a ti, kteri nehlasovali nebo byli proti, zacnou tvrdit, ze je SVJ poskodilo a ze chteji uhradit ztratu a podobne. Vsichni vime, ze nekdo takovy by se zarucene nasel :)
My zatim pro jistotu mame schvalene od Shromazdeni pouze ucty a terminovane vklady v bankach a kampelickach v CR a pripadne ceske statni dluhopisy. A u terminovanych uctu vybor striktne uplatnuje rozdeleni prostredku tak, aby byly plne pojistene (i kdyz to v usneseni neni).
Dobrý den, děkuji Vám za Vaší poznámku: " Rozumný člověk se umí poučit z toho, jak to dělají jinde". Třeba to některým vlastníkům pomůže k tomu,aby se rozhlédli okolo sebe. Děkuji a přeji hezký den
Paní Chvojková, jinde nemají tu historickou zkušenost s krachem bank v 90. letech, vytunelováním fondů (např. CS fondy), s kampeličkami atd.. V ČR je právní a ekonomické prostředí silně nestabilní. Rozumný člověk tedy bezmyšlenkovitě nekopíruje, jak to dělají jinde, ale zvažuje mezi ziskovostí, rizikovostí a dlouhodobostí finančního produktu.
I jinde mají své Enrony a Madoffy.
Viz tato zpráva z tisku:
„Skupina mezinárodních bank se při prodeji finančních derivátů městu Milán dopustila zvlášť závažného podvodu. Do něho měly být zapojeny Deutsche Bank, UBS, JP Morgan a Depfa Bank.“
Pak někomu věřte.
Jako třeba celkem šikovní lidé z Jahodnice… http://www.jahodnice722.cz/…ro-vlastniky
Určitě to mysleli dobře, ale ty nervy potom.
Nakonec, proč má SVJ mít na účtech miliony, často nikdo neví, k čemu měly sloužit. A řešit jak, je zhodnotí, když finanční trh je jako aprílové počasí. Zatím tedy slunečné:-)
Jar
Poslední komentáře