Volba výboru a předsedy
Mám dotaz. Když budeme volit výbor SVJ, může se člověk volit sám nebo musí volit někoho jiného? Doposud u nás probíhala volba systémem, že všichni zvolily nejdříve předsedu a pak zbylé 2 členy výboru. Předseda vždy byl stejný, volil sám sebe, jelikož má největší být v domě. Podle stanov se měl nejdřív zvolit 3 clenny výbor a ten mezi sebou měl zvolil pak předsedu. I volební období pro výbor s předsedou byl podle stanov 2 roky, ale u nás to je 5 let a nikde není o tom zmínka.
Členy statutárního orgánu SVJ-výboru, volí nejvyšší orgán Společenství vlastníků,tedy shromáždění.Kdo bude předsedou,místopředsedou nebo pouhým členem tohoto orgánu společenství, si už rozhodují pouze členové tohoto výboru!Kterýkoliv člen výboru nebo společenství má právo volit kohokoliv,tedy i sebe.JaVa
Váha hlasu člena společenství vlastníků má při hlasování vždy velikost jeho procentuálního podílu na společných částech domu a pozemku.
z.č.89/2012 Sb., § 1206
(1) Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek. Každý z nich má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech; je-li však vlastníkem jednotky společenství vlastníků, k jeho hlasu se nepřihlíží.
(2) Shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.
Při volbě předsedy výboru SVJ,kterého se mohou účastnit pouze volení členové tohoto orgánu, má každý člen výboru jeden hlas.Zde se k velikosti jednotlivého podílu na společných částech domu nepřihlíží!Proto je vhodný lichý počet členů výboru,aby nenastala patová situace.
JaVa
A pokud jeden majitel má SJM a nemá plnou moc od manžela či manželky má plný hlas nebo jen poloviční? Na soudu mi bylo sděleno že pokud není plná moc tak má jen 1/2 hlasu
Pište prosím srozumitelně.Pokud se jedná o SJM a jeden z manželů nepředá při podpisu presenční listiny shromáždění vlastníků plnou moc druhého manžela,která ho pověřuje k hlasování na této schůzi,tak se při sčítání hlasů k jeho hlasování nepřihlíží.Žádná polovina hlasu neexistuje.Opět se nejspíše projevil student práv z Plzně.Ono stačí si načíst příslušné znění zákona č.89/2012 Sb.,
§ 1185 odst.2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.
JaVa
Poslední komentáře