Vlastník STA
Dobrý den. Jaký je váš názor na vlastnictví zesilovačů pro STA? Situace: Do roku 2013 byly 3 vchody vlastníkem obce. Po privatizaci v r.2013 se 3 vchody rozdělily do tří samostatných SVJ. V našich prostorech je anténa,zesilovače a kabelové rozvody, v obou krajních vchodech(SVJ) pouze kabelové rozvody. V Prohlášení vlastníka máme každé SVJ uvedenou stejnou větu:" Součástí majetku je STA"(Obec vytvářela Prohlášení přes kopírák, detaily nikdo neřešil)Fyzicky jsou anténa a zesilovače u nás, takže pokud by nedošlo k dohodě o provozu se sousedními SVJ, bylo by možno je odpojit? Zatím jsme nic smluvně dosud s nimi neřešili.Děkuji za názory.Alous.
Napřed návrh na dohodu – buď dohoda s vlastníky jednotek v dalších domech o spoluvlastnictví zařízení STA + změna prohlášení vlastníka v každém z dotčených domů, nebo se jedná o technické zařízení ve vlastnictví pouze vlastníků jednotek ve vašem domě.
Bez ohledu na vlastnictví zařízení je provozuje vaše SVJ (to by mělo výt uvedeno ve stanovách!!! SVJ jako provozovatel sjedná s oběma SVJ v dalších domech, že budou povinně přispívat na náklady na provoz, opravy a údržbu.
Nedojde-li k dohodě, pak naložíte se zařízením jak je vám libo. V ostatních domech ať berou signál z jejich STA, kterou mají uvedenu v prohlášení ;-).
lake
Máte asi pravdu. Napsal jsem Smlouvy, ve kterých se vyhýbám slovu VLASTNÍK, ale pouze naše SVJ jako Provozovatel a sousední SVJ jako Odběratel signálu. Pokud se nedohodnem, odpojím je a děj se vůle boží …
„naložíte se zařízením, jak je vám libo. V ostatních domech ať berou signál z jejich STA, kterou mají uvedenu v prohlášen“ (lake)
To je buď vtip, nebo rada postupovat protiprávně. Je zřejmé, o jakou STA se v prohlášení jedná (i přes příp. nepřesnou formulaci) a kdo je tedy vlastníkem STA. Ničit funkčnost společného technického zařízení (jak doporučuje lake) není v souladu s právem.
Lake má pravdu.Zbývajíci dvě SVJ se nezákonně obohacují na úkor toho,kdo společné STA napájí el.energií.Tudíž doporučuji sečíst náklady na údržbu, změřit spotřebu STA za 24 hodin x 365 a vynásobit počtem let, až po rozdělení na samostatná SVJ.Pak vše vydělit třemi a požádat zbývající odběratele služby o okamžité zpětné doplacení vzniklého dluhu.V případě,že v daném termínu částku nezaplatí odpojte jejich kabely od rozdělovače signálu a uvidíte co se bude dít.Myslím,že pak se určitě nějak dohodnete,jelikož trumfy máte v rukou vy.Java
„Zbývajíci dvě SVJ se nezákonně obohacují na úkor toho,kdo společné STA napájí el.energií.“
To není předmětem dotazu. I kdyby to byla pravda, řešením situace není ničení společného technického vybavení domu a zůstává protiprávním jednáním.
Přestaňte zde s nabádáním k protiprávnímu jednání. (Srv. Násilný vstup do bytu ad.)
Pan 999 píše nesmysl. Vlastník samozřejmě může zničit společné technické zařízení domu. Nezakazuje to žádný celostátně platný právní předpis. Může zničit klidně i celou budovu, pokud bude chtít, a získá k tomu souhlas Stavebního úřadu.
lake
„Vlastník samozřejmě může zničit společné technické zařízení domu.“
Vlastník ničit může, SVJ ničit nemůže. Tady se diskutuje o SVJ.
Kolik procent spoluvlastnického podílu je třeba k rozhodnutí vlastníka (nikoliv SVJ!) o zničení věci?
Samozřejmě že naše SVJ. Zásuvka 230V je součástí rozvodů našich společných prostorů. Provoz zatím nestojí nic,(jen nějaké kilovathodiny) jen bychom chtěli investovat do dalšího multiplexu a uvažujeme o dvou možnostech. Buď dohodneme se sousedními SVJ spoluinvestici, nebo zainvestujeme jen my(cca 5000,–Kč)a uzavřeme dohodu se sousedními SVJ o provozu a tak se nám investice postupně vrátí a nebudeme na nich závislí.
Poslední komentáře