Vlastnictví vodovodní přípojky
Dodavatel vody žádá sdělení, komu patří vodovodní potrubí (přípojka). To naprosto netuším, ani nevím, jak bych to měla zjistit, ani nevím, proč bych to měla být já, kdo dodavateli vody tuto informaci poskytne. Ani nevím, jaké důsledky má poskytnutí této informace (ať už pravdivé, nebo nepravdivé). Bez poskytnutí této informace dodavatel vody smlouvu neuzavře (neobnoví).
Setkali jste se s něčím podobným? Jak řešíte podobný případ? Co je lepší odpovědět?
Zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích, § 3, odst. 3 a 6. Za vlastníka starší přípojky se považuje zpravidla vlastník připojené nemovitosti (bez ohledu, kdo přípojku stavěl). Novou přípojku stavebník/developer po dokončení zpravidla předává buď vlastníkovi sítě, nebo je součástí domu. Takže buď doložíte, že je někoho jiného, nebo je ze zákona vaše.
Důležité je, že „Bez poskytnutí této informace dodavatel vody smlouvu neuzavře (neobnoví)“.
Informaci mu dejte, jinak nebudete mít obnovenu smlouvu. Zeptejte se ho ale, proč to chce vědět a z čeho (zákon, vyhláška) jeho dotaz plyne.
Napište, že přípojka patří vodárenské společnosti, která Vám vodu dodává. Nic jiného. Mlčeti zlato.
Jinak záleží jak je přípojka stará. Pokud je z dob socíku patří vodárně. Pokud je po 89 někdo ji vybudoval měl na to stavební povolení (které může být i součástí vlastní stavby domu, ale nemusí), pak kolaudační rozhodnutí. Od roku 2006, kdy vstoupil v platnost stavební zákon 183ú2006 Sb. lze stavět přípojky do 50 m na základě územního souhlasu bez kolaudace. Stavebník pak přípojku vlastnil (čili platil udržbu, opravy i výměnu) a ti chytřejší´ji vodárně darovali smlouvou a tím se zbavili budoucích nákladů. Přípojka je zařízení od hlavního řádu po první uzávěr, často v zemním provedení. Dál se to jmenuje domovní instalace i kdyby to vedlo v obecním chodníku.
Poslední komentáře