Více spoluvlastníků vyloučených z užívání společných prostor (dobrovolně)
Jsme docela atypický dům. V půdorysu si jej lze představit asi jako osově vychýlenou hranatou osmičku. Z toho plyne že má dva dvory, větší a menší. Pro jednoduchost budu psát Dvůr a Dvorek (ostatně tak se jim i zde říká) Dvůr s Dvorkem je propojený průjezdem. Jak z Dvoru tak i ze Dvorku je výjezd na ulici (pochopitelně z každého na jinou). Historicky se vžilo že používán je převážně vjezd do Dvora, vjezd do Dvorku býval většinou zamčený, kdo si nepožádal o klíč ten jej neměl. Postupem času si však vlastníci bydlící části „Dvorek“ zvykli zamykat průjezd mezi Dvorem a Dvorkem, používat hlavně vjezd z ulice do Dvorku (a na Dvorku mají lavečky a prolízky pro děcka a tak – což já jim přeju, nikoli však jiní vlastníci ze Dvoru. Vlastníci ze Dvoru by chtěli mít klíče a přístup do svých bytových jednotek i přes Dvorek a vlastníci z Dvorku jim to nechtěli dovolit. V prohlášení vlastníka jsou oba výjezdy na ulici, Dvůr i Dvorek i průjezd mezi nimi označeny jako společné prostory patřící všem vlastníkům. Určitým diplomatickým úsilím se mi načas podařilo konflikty urovnat a hledám řešení (jsem jeden ze Dvora, občas by se mi sice hodilo přes Dvorek jít ale nechci dělat zlou krev a hlavně rádi bychom to vyřešili ke spokojenosti všech). Napadlo nás, že by všichni vlastníci ze Dvora mohli být dobrovolně „vyloučenými vlastníky z užívání společných prostor – Dvorku a výjezdu z něj“ – a dostávat za to od SVJ finanční kompenzaci. Konečně se dostávám k dotazům:
- Je to takto vůbec možné?
- pokud ano bude dostávat finanční kompenzaci vlastník bytu přepočtenou z nějakého průměru podle jeho podílu (větší byt víc, menší byt míň) jak by tomu bylo jistě např. při dělení zisku z pronájmu? Nebo by dostávali všichni vlastníci finanční kompenzaci stejnou (jak se zdá být logické, protože újma pro toho kdo nemůže projít přes Dvorek na ulici X je pro každého stejná ať už má svůj byt jakkoliv velký)…
Omlouvám se jestli tvořím blábol, ale aspoň vidíte čím se taky je možno v SVJ zabývat :-)
Samozřejmě je možné řešit užívání společné věci tímto způsobem; už se zde řešilo minimálně dvacetkrát. Vlastník vyloučený rozhodnutím kvalifikované většiny z užívání společné části domu má právo požadovat finanční kompenzaci.
Finanční kompenzace se vypočte jako částka, odpovídající nájemnému v místě obvyklému za obdobný předmět nájmu. Vícekrát jsem popisoval jak lze k této částce dojít. Alikvotní (poměrná) částka se samozřejmě dělí mezi vyloučené spoluvlastníky podle jejich spoluvlastnických podílů, neexistuje-li dohoda o jiném způsobu dělení.
Píšete, že Prohlášení vlastníka určilo Dvůr i Dvorek jako společné části domu, určené k užívání všemi vlastníky jednotek v domě. K vyloučení vlastníka jednotky z užívání společné věci by tedy bylo nutné usnesení shromáždění přijaté podle § 11 odst. 4 ZoVB, tedy tříčtvrtinovou většinou přítomných na usnášeníschopném shromáždění. Jedině tak lze překonat a změnit způsob užívání, uvedený v Prohlášení vlastníka budovy.
Není-li vůle vlastníka obou pozemků projevena tímto způsobem, pak
vyloučení spoluvlastníka z užívání společné části domu by bylo
nezákonné.
-----------------------------------------------------------------------
Pokud Vám nejde o užívání pozemku, ale pouze o právo cesty, jde o právně zcela odlišný nárok: právo cesty lze nechat vložit do katastru jako věcné břemeno tížící všechny spoluvlastníky pozemku. P.C. lze zřídit smlouvou, soudním rozhodnutím, vydržením (10 let nepřetržitého užívání cesty).
lake
Poslední komentáře