vedení přehledu vlastníků jednotek výborem SVJ

Vložil Anonymous, 1. Září 2016 - 15:32 ::

Prosím o radu – obrátil se na nás náš výbor SVJ s tím, že jeho povinností je vést přehled vlastníků v domě a pokud někdo z vlastníků byt přenechá jinému do užívání, tedy byt pronajímá, má nahlásit výboru jméno a trvalé bydliště těchto osob.Výbor má mít k dispozici přehled pro to, pokud někdo z nás ostatních vlastníků bude chtít vědět kdo bydlí např. s ním na patře. Výbor určitě nezneužívá takovéto informace, slouží jen k potřebě SVJ.

Na to reagovala jedna naše sousedka-vlastnice nebytového prostoru a upřímně řečeno mě zmátla. A nejenom mě.

Můžete mi prosím někdo poradit, jak postupovat dál ?? Nevidím nic špatného na tom, že výbor má přehled o tom, kdo jakou jednotku užívá, zvláště v případě těch pronajímaných. Konkrétně u nás v domě jeden byt se čtyřmi Ukrajinci. Přeci není možné, to co naše sousedka-vlastnice uvádí na závěr, že kdyby tam bylo x podnájemníků musí nám to být jedno???

Obracím se na tento portál, protože podle odkazu vidím, že naše sousedka-vlastnice nebytového prostoru tady čerpá informace.

Děkuji předem za pomoc

TOTO JR JEJÍ VYJÁDŘENÍ

Dobrý den, dovoluji si upřesnit počet osob v souladu s NOZ (nový občanský zákoník): http://www.portalsvj.cz/…ovani-sluzeb

Není v žádném případě možné, abyste znala každou osobu, která je v domě na návštěvě nebo jinak krátkodobě. To byste byla jako STB nebo uliční výbor, a to snad nechcete!? To už tady bylo! V našich jednotkách se osoby splňující tyto podmínky nevyskytují. Pokud se vyskytnou, nahlásíme to. Nejsou-li takové osoby, služby se platí 1jednotka=1osoba.

Cituji: „…• Osoby rozhodné pro rozúčtování služeb: Podle § 2 zákona č. 67/2013 Sb. (o službách spojených s užíváním bytů) platí: „[O]sobami rozhodnými pro rozúčtování služeb [jsou] 1. nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období, nebo 2. vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.“ Podle této definice vlastník není kupodivu povinen nahlásit osoby, jimž přenechal byt do užívání na základě jiné než nájemní smlouvy: to je např. osoba oprávněná z věcného břemene („výminkář“), a osoba, které přenechal byt do užívání smlouvou o bezúplatném užívání, o věcném plnění atd. • Počet osob, které mají v bytě domácnost: Tento pojem zavedl nový Občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.). Pojem „domácnost“ se v něm vyskytuje celkem 101krát, ale definován v zákonu není nijak. Podle § 1177 nObčZ platí, že „(v)lastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce.“. Z uvedeného je zřejmé, že pojem „mít v bytě domácnost“ ještě neznamená totéž co „bydlet v bytě“ (viz níže pojem „bydliště“). Zákon oba pojmy odlišuje. Vlastník jednotky bude tedy povinen oznámit pouze ty osoby, u kterých jsou kumulativně splněny tři podmínky: (1) mají v bytě domácnost, přičemž se neví co to znamená, (2) zároveň v něm bydlí, (3) obě podmínky jsou splněny v souhrnu tři měsíce v kalendářním roce. Co znamená „bydlet v bytě“ je pravděpodobně obsaženo v § 80 zákona č.89/2012 Sb., viz níže. Vlastník tedy není povinen nahlásit osobu která v bytě bydlí dlouhodobě, avšak nemá v něm „domácnost“. Například přítelkyně vlastníka se dvěma dětmi, ubytovaní studenti, či deset ukrajinských dělníků v bytě…“

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JarekSVJ, 5. Září 2016 - 7:27

    Citace z NOZ : § 1177 (1) Kdo nabyl jednotku do vlastnictví, oznámí to včetně své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost, vlastníkům jednotek prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem. To obdobně platí i v případě změny údajů uvedených v oznámení. (2) Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby. § 1178 Požádá-li o to vlastník jednotky, sdělí mu osoba odpovědná za správu domu jméno a adresu kteréhokoli vlastníka jednotky nebo nájemce v domě.

    Vložil janica, 4. Září 2016 - 13:42

    Každý vlastník by měl výboru SVJ nahlásit osoby, kteří žijí v jeho bytě déle než 3 měsíce. Ten počet lidí ovlivňuje spotřebu SV, TV, elektřiny společných prostor a výtahu, úklid a odpady. Není to jedno. Ti Ukrajinci, studenti nebo přítelkyně s dětmi v bytě nejsou na návštěvě a bydlí tam přece delší dobu. Naši vlastníci, co pronajímají své byty, nám nahlásí své nájemníky, všechny máme jménem, i kontaktní telefon. Pochopili, že těžko budeme volat jim, když se stane havárie v jejich bytě. Nové klíče dáváme proti podpisu podle počtu vlastníků, další klíče ať si nechají udělat za své peníze. Pokud se vlastníci ptají, kdo jsou lidé, kteří bydlí v tom a tom bytě, tak jim řekneme. Jak se jmenují, mohou si zjistit na jmenovce schránky a zvonku. Většinou vlastníci požádají nebo pošlou nájemníky za členy výboru kvůli jmenovkám. Mám zkušenost, že když jsme chtěli poslat balík do Prahy našim známým, kteří bydlí v pronajatém bytě, tak jsme posílali na poštu. Pronajímatel si nepřál, aby na schránce a zvonku bylo jejich jméno.

    Vložil vn (bez ověření), 1. Září 2016 - 20:01

    Nedovedu si představit, že by výbor neměl přehled, kdo je vlastníkem bytů v domě. Vlastník bytu má ze zákona povinnost hlásit, komu byt pronajímá a k tomu další údaje. No a co s tím, když to vlastník, resp. u nás spousta vlastníku neudělá? Jak to řešíte?

    Vložil Pavel II (bez ověření), 3. Září 2016 - 17:03

    neuměl otevřít LV na http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ a tam si jména i adresy vlastníků nemohl přečíst. A je věcí stanov jaké povinosti mu uloží v souvislosti s pronajímáním bytu. My třeba máte stanovenu povinost sdělení tel. kontaktu z důvodu možných havarijních situací.

    Vložil levape, 4. Září 2016 - 9:50

    Tu povinost sdělení tel. kontaktu nájemníkem z důvodu možných havarijních situací bych do stanov nedával a ani jinak nevyžadoval. U nás vše řešíme přes vlastníka jednotky. S nájemníkem SVJ žádný právní vztah nemá.

    Vložil TN (bez ověření), 4. Září 2016 - 10:02

    levape: Pokud byt vytápí sousedy, můžete zastavit vodu, ale stejně se potřebujete do bytu dostat.

    Když je dotyčný nekontaktní, nebo je v zahraničí na dovolené, co děláte? Voláte zámečníka, nebo necháte dům dva týdny bez vody?

    V našem domě pronajímá byt paní z Prahy, co těchto bytů pronajímá asi 100. Nedala nám na sebe ani telefon, i koupi řešila přes realitku a nájemníka jí také hledá realitka. Nám jenom poštou poslala oznámení o nabytí a pak přes správce nahlásila počet osob a jména nájemníků.

    Kdo je tou realitkou, která jí zprostředkovala byt a pak nájemníka my netušíme.

    V takovém případě je jedinou možností na nájemníka zaklepat a slušně požádat, zda by nám na sebe právě kvůli haváriím nedal telefon. Normální člověk to pochopí a telefon dá.

    Zákon nenařizuje, že vlastník musí sdělit telefon. I když si to dáte do stanov a vlastník tuto povinnost ze stanov nesplní, nemůžete ho nijak sankcionovat.

    Normání člověk ale telefon sdělí, málokdo má zájem, aby mu zámečník vrtal zámek.

    Občas se tomu ale nevyhnete – měli jsme situaci, kdy vlastník nezvedal telefon (pak se ukázalo, že byl v nemocnici), museli jsme opravdu volat zámečníka. Pán zapomněl vypnout pračku… Takové blbosti se občas stávají.

    Vložil TN (bez ověření), 4. Září 2016 - 9:34

    To může být problém z hlediska ochrany osobních údajů, pokud vám vlastník předá telefonní číslo svého nájemníka bez jeho písemného souhlasu.

    Jiná situace by byla, pokud vašemu SVJ sdělí svůj telefon nájemník sám.

    Nicméně my také vždy pronajímatele požádáme o telefon na nájemníky, ale žádáme neformálně a rozhodně tento požadavek nemáme ve stanovách – na radu právníka, který dříve pracoval v ÚOOÚ jsme to ze stanov vypustili.

    Kdyby se totiž z jakéhokoli důvodu dostal nájemník do sporu se svým pronajímatelem a podal stížnost na ÚOOÚ, uložil by pokutu jak pronajímateli, tak i SVJ.

    Vložil VN (bez ověření), 1. Září 2016 - 17:59

    jde o slovíčkaření …nicméně v podstatě může mít ta paní pravdu…kdyby se celá záležitost dostala k soudu , asi by rozhodovalo , jak by se daný soudce vyspal. Nejlepší je zvolit společné platby na byty a máte klid. Paní považuji za slepici , typického kverulanta , který pouze vyvolává problémy.

    Vložil fox (bez ověření), 1. Září 2016 - 18:41

    je úžasné, jak jste naši sousedku odhadl z té „malé“ ukázky jejích komentářů ke všemu, co výbor dělá, jsme mladé SVJ, problémy se dostavily s touto paní, která si od obce vydražila nebytový prostor. Platby má za vše stejné jako byty, ale dokáže okolo sebe otravovat vzduch

    Vložil VN (bez ověření), 1. Září 2016 - 20:03

    zákon řeší pravidla pro jednotky. A v pravidlech pro jednotky dále figurují pojmy jako byt , domácnost atd… jakoby nějaké nebytové jednotky vůbec neexistovaly.. Každopádně pokud je prostor zkolaudovaný jako nebytový , neměl by být používán jako byt. Dále pozor na to , pokud paní nepoužívá všechny společné prostory (například má vchod výhradně z ulice) , může odmítnout například platit za údržbu výtahu atd.

    Vložil fox (bez ověření), 2. Září 2016 - 10:30

    problém je v tom, že paní odkoupila od obce přístavbu ve dvoře, do kterého je jediný přístup přes dům, aktuální problém s ní je, že požaduje větší počet klíčů od domu, než je obvyklé, už teď má dva navíc, nevím, jek si s tím výbor poradí, neradi bychom měli z domu „průchoďák“ a taky nevíme, komu dalšímu ona klíče svěří.

    Vložil xx (bez ověření), 2. Září 2016 - 11:09

    Pokud paní v domě nic nevlastní, tak nemá nárok na žádný klíč od domu. To, že si koupila přístavbu, která je někde ve dvoře a není přísupná, tak to je pouze její problém. Nepřístupnou přístavbu si neměla kupovat. To vám řekne každý právník.

    Vložil VN (bez ověření), 2. Září 2016 - 13:55

    ale jestli tomu dobře rozumím , tak ta přístavba je součástí domu. Takže je úplně jedno , jestli jde či nejde o přístavbu.

    Vložil VN (bez ověření), 2. Září 2016 - 10:54

    !!! Žádný zákon či vyhláška neřeší , kolik musí mít klíčů vlastník od domu..

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".