vedení přehledu vlastníků jednotek výborem SVJ

Vložil Anonymous, 1. Září 2016 - 15:32 ::

Prosím o radu – obrátil se na nás náš výbor SVJ s tím, že jeho povinností je vést přehled vlastníků v domě a pokud někdo z vlastníků byt přenechá jinému do užívání, tedy byt pronajímá, má nahlásit výboru jméno a trvalé bydliště těchto osob.Výbor má mít k dispozici přehled pro to, pokud někdo z nás ostatních vlastníků bude chtít vědět kdo bydlí např. s ním na patře. Výbor určitě nezneužívá takovéto informace, slouží jen k potřebě SVJ.

Na to reagovala jedna naše sousedka-vlastnice nebytového prostoru a upřímně řečeno mě zmátla. A nejenom mě.

Můžete mi prosím někdo poradit, jak postupovat dál ?? Nevidím nic špatného na tom, že výbor má přehled o tom, kdo jakou jednotku užívá, zvláště v případě těch pronajímaných. Konkrétně u nás v domě jeden byt se čtyřmi Ukrajinci. Přeci není možné, to co naše sousedka-vlastnice uvádí na závěr, že kdyby tam bylo x podnájemníků musí nám to být jedno???

Obracím se na tento portál, protože podle odkazu vidím, že naše sousedka-vlastnice nebytového prostoru tady čerpá informace.

Děkuji předem za pomoc

TOTO JR JEJÍ VYJÁDŘENÍ

Dobrý den, dovoluji si upřesnit počet osob v souladu s NOZ (nový občanský zákoník): http://www.portalsvj.cz/…ovani-sluzeb

Není v žádném případě možné, abyste znala každou osobu, která je v domě na návštěvě nebo jinak krátkodobě. To byste byla jako STB nebo uliční výbor, a to snad nechcete!? To už tady bylo! V našich jednotkách se osoby splňující tyto podmínky nevyskytují. Pokud se vyskytnou, nahlásíme to. Nejsou-li takové osoby, služby se platí 1jednotka=1osoba.

Cituji: „…• Osoby rozhodné pro rozúčtování služeb: Podle § 2 zákona č. 67/2013 Sb. (o službách spojených s užíváním bytů) platí: „[O]sobami rozhodnými pro rozúčtování služeb [jsou] 1. nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období, nebo 2. vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.“ Podle této definice vlastník není kupodivu povinen nahlásit osoby, jimž přenechal byt do užívání na základě jiné než nájemní smlouvy: to je např. osoba oprávněná z věcného břemene („výminkář“), a osoba, které přenechal byt do užívání smlouvou o bezúplatném užívání, o věcném plnění atd. • Počet osob, které mají v bytě domácnost: Tento pojem zavedl nový Občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.). Pojem „domácnost“ se v něm vyskytuje celkem 101krát, ale definován v zákonu není nijak. Podle § 1177 nObčZ platí, že „(v)lastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce.“. Z uvedeného je zřejmé, že pojem „mít v bytě domácnost“ ještě neznamená totéž co „bydlet v bytě“ (viz níže pojem „bydliště“). Zákon oba pojmy odlišuje. Vlastník jednotky bude tedy povinen oznámit pouze ty osoby, u kterých jsou kumulativně splněny tři podmínky: (1) mají v bytě domácnost, přičemž se neví co to znamená, (2) zároveň v něm bydlí, (3) obě podmínky jsou splněny v souhrnu tři měsíce v kalendářním roce. Co znamená „bydlet v bytě“ je pravděpodobně obsaženo v § 80 zákona č.89/2012 Sb., viz níže. Vlastník tedy není povinen nahlásit osobu která v bytě bydlí dlouhodobě, avšak nemá v něm „domácnost“. Například přítelkyně vlastníka se dvěma dětmi, ubytovaní studenti, či deset ukrajinských dělníků v bytě…“

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.