Úvěr
V usnesení Shromáždění vlastníků jednotek je tato věta: „Výměna stávajících dřevěných oken bude hrazena z fondu oprav.“ Po uplynutí určité doby vlastník bytové jednotky zjistil, že na tuto výměnu byl pořízen úvěr a to bez vědomí vlastníků bytových jednotek a další úvěr, o němž vlastníci též neměli tušení a dosud přesně není známo na co byl tento úvěr použit. Chtít po předsedovi SVJ kopie těchto úvěrových smluv a další podklady je nadlidské úsilí a dosud se to nepodařilo. Jak se k tomuto jednání postavit nebo co se s tím dá dělat?
Odvolejte předsedu a zvolte si někoho, kdo to bude dělat jasně, pro vlastníky a přehledně.
Jo, odvolejte předsedu, správný názor, bohužel většinou nerealizovatelný. Lidi jsou tupé ovce a předsedy se jen tak nezbavíš.
Vydražila jsem byt v nedobrovolné veřejné dražbě, kde cena vycházela ze zrekonstruovaného domu. Až s listem vlastnictví jsem se dozvěděla že SVJ má mnohamilionový úvěr právě na tuto rekonstrukci. Požádala jsem úvěrovou banku aby mne z ručení úvěru vyloučila, ta mi však napsala že poslali přípis předsedovi SVJ a tam se mám zeptat na odpověď. Dosud ji neznám. Výbor SVJ mi mj.odmítá umožnit kontrolu hospodaření a předložit doklady, stále se vymlouvá a mění taktiky, poslední že na mou písemnou žádost má měsíc na odpověď, možná jeden doklad za 2–3 měsíce aby to trvalo roky (to jsou slova předsedy SVJ). V rozpisu služeb mám také „Fond oprav“, přitom nemají Plán oprav, jsou to peníze dle Stanov příspěvek na správu domu = Kč/m2, ze kterých se prý hradí úvěry apod. SVJ neví jak se účtuje o FO, nic nedokládá, účetní/správce je trvale mimo kraj a nedosažitelní, od neplatičů příspěvek na FO ale soudně vymohli. Jak mám platit náklady na správu což není totéž jako FO, neplatit úvěr bance který jsem neodhlasovala a neručit bytem bance ? A přimět SVJ, aby umožnilo kontrolu hospodaření (dosud prý nikdy nikdo nekontroloval) ? Chtěla bych situaci řešit smírem, poradíte mi prosím ? Můžete mi také vysvětlit, jak mohu zneužít kontrolu hospodaření SVJ, tím se totiž běžně brání ? Děkuji.
Vlaštovko,
právní jednání SVJ je platné a účinné, jestliže jménem SVJ jednaly
osoby zapsané v rejstříku a jednaly způsobem,který je v rejstříku
uveden. Probouzíte se do právní reality, která pro právnické osoby trvá
už od 19. století a pro SVJ od roku 2000, kdy se SVJ stalo ze zákona
právnickou osaobou.
Jestliže písemný právní úkon (právní jednání) podepsal předseda a jeden člen výboru, pak si SVJ nepochybně vzalo úvěr či úvěry. K platnosti smlouvy o úvěru není nutné, abyste o tom měl Vy sám tušení.
Vy jako člen SVJ žádný úvěr nemáte a nehradíte. Vaší povinností vůči SVJ pouze je hradit náklady na správu domu (výměna oken). Stal jste se ovšem ručitelem za závazky SVJ vůči bance. Otázkou je jak a z čeho chce SVJ svůj dluh splatit. To by Vás mělo velmi zajímat, protože banka může při nesplácení dlužníka vymáhat dlužnou částku přímo na ručitelích – a těmi jsou vlastníci jednotek.
lake
Bohužel, asi máte pravdu,justice, která toto umožňuje je těžká žumpa. Vlastnictví bytu je spíše přítěž, prostě nebydlíte ve svém, Vaše práva má předseda s výborem, to nebylo ani za komančů.
Jestli je v zápise ze shromáždění napsáno přesně to, co píše vlaštovka, tak výbor neměl oprávnění ke sjednání úvěru. V tom se lake mylite. Já to vidím nejen na okamžitém odvolání celého výboru, ale na podání tr.oznámení pro podvod. Vlastníci nejsou tak bezmocní, jak se nám snažíte naznačit. Možná tam u Vás.......
Pane správce-popleto, nechápete základní právní předpoklad: právnická osoba je vázána právním jednáním svého statutárního orgánu, byť by bylo protiprávní nebo v rozporu s rozhodnutím nejvyššího orgánu právnické osoby.
Až toto pochopíte, přečtěte si znovu co jsem napsal tazateli. SVJ je vázáno smlouvou o úvěru, která byla řádně uzavřena. Takže je povinno splácet bance. A vlastníci jednotek ručí ze zákona za veškeré dluhy společenství. Že se Vám to nelíbí je pro věc naprosto bezvýznamné.
S trestním oznámením si děláte jistě srandu, že ano. S tím by tazatel uspěl pouze pokud SVJ má s členy svého statutárního orgánu uzavřenu písemnou smlouvu o výkonu funkce, a člen výboru porušil smluvně převzatou povinnost plynoucí z této smlouvy. Psal jsem zde vícekrát o smlouvě o výkonu funkce, vyhledejte si to laskavě.
lake
Vážený pane lake, já nezpochybňuji platnost a účinnost úvěrové smlouvy, ani dotaz nebyl tak myšlen. SVJ(výbor) jednal v rozporu s usnesením Shromáždění a tím zatížil všechny členy SVJ placením úvěrů z úroků i když shromáždění rozhodlo o zaplacení výměny oken z již „naspořených“ prostředků z fondu na správu domu a pozemku. Nevidím sebemenší důvod k tomu, aby členové SVJ platili 400 000 Kč na úrocích, když je dostatek finančních prostředků na účte. PS. Takže, když výbor(SVJ) rozhodne si vzít úvěr bez vědomí a souhlasu většiny vlastníků, vlastně v rozporu s jejich vůlí vyjádřenou hlasováním na shromáždění vlastníků, tak je to v pořádku?
Vlaštovko,
pokud se události staly dne 1.ledna 2014 či později, dopadá na členy
statutárního orgánu povinnost počínat si s péčí řádného hospodáře
(NOZ § 159).
Jestliže Vám vznikla škoda činností SVJ, můžete vyčíslit její výši a vymáhat na SVJ. Pokud se věřitel tohoto plnění na právnické osobě nemůže domoci, ručí členové statutárního orgánu přímo věřiteli za způsobenou škodu.
Pokud budete úspěšný při vymáhání, společenství Vám nejspíše škodu uhradí. Vaše společenství má totiž dostatek volných prostředků (napsal jste to), takže částku uhradí bez problémů z toho, co bylo dříve vybráno od vlastníků jako záloha na správu domu.
Chápete to správně: SVJ Vám Vaši škodu nahradí z Vašich vlastních peněz. Na členech výboru nebudete pak moci nic požadovat, jejich ručení se neuplatní. Tento právní Kocourkov je možno reklamovat u profesora Karla Eliáše, autora NOZ, a u našich zákonodárců, kteří tento zákon schválili.
lake
Pane správce-popleto, jakou „hmotnou odpovědnost“ máte na mysli? Četl jste vůbec zákon č. 89/2012 Sb.?
lake
Nýbrž studoval. A vim,co vím. Máme spolu neslučitelné názory. Budete se s tím muset smířit. A klidně mě nazyvejte nelichotivymi jmény. Nezlobim se.
Pane správce, pokud jste NOZ studoval, potom jistě uvedete ustanovení o hmotné odpovědnosti členů výborů SVJ. Pokud takové ustanovení není, asi neodpovíte, což beru za přiznání, že píšete o věcech, o kterých velmi málo víte.
Banky běžně požadují předložit ověřené usnesení shromáždění vlastníků o schválení. Takže si vzal výbor úvěr jen na sebe a ručí za něj jako fyzické osoby. Není někdo z výborů zaměstnán v bance. Jestli je to co tvrdíte pravda, je to na trestní oznámení.
Poslední komentáře