Úspora po zateplení - máte?

Vložil hana (bez ověření), 1. Červen 2011 - 9:45 ::

Dobrý den, prosím o informaci, jakou máte % úsporu tepla (myšleno za celý objekt) po zateplení paneláků? Ideálně pokud lze odlišit úsporu vzniklou pouze zateplením, nikoliv výměnou oken.

Předem moc díky. Hana

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jiří Ráž (bez ověření), 7. Červen 2011 - 12:36

    Dobrý den, všem zájemcům pošlu zdarma informace, podrobně odpovídající na téma úspory tepla po zateplení, plísně v bytech, atd. centrother­m@seznam.cz

    Vložil Lenicka1313 (bez ověření), 29. Říjen 2012 - 19:12

    Ahoj. Po zateplení máme opravdu skvělou zkušenost. Jako poslední jsme se postarali o okna a musím říct, že výsledek je naprosto úchvatný. Už za pár let se nám to tímto tempem vrátí. Rozhodně doporučuji mrknou sem – http://proalu.cz/ – to je firma, která se nám o vše starala.

    Vložil lake, 5. Červen 2011 - 3:47

    Narazil jsem na článek popisující komplexní úpravy konkrétního panelového domu: Zateplení paneláku přináší značnou úsporu energie

    Článek uvádí orientační tabulku spotřeby tepla před akcí a v pěti letech následujících po akci (zřejmě jde o hodnoty bez korekce na denostupně). Úspora tepla činila cca 45 až 50%. Nelze bohužel nijak rozlišit nakolik jde o vliv instalace termoventilů, vliv výměny oken, vliv zateplení fasády.

    Článek ilustruje i chybu, které se často obyvatelé nově zateplených domů dopouštějí: po zateplení nebyla upravena topná křivka a teplota vody zůstala zřejmě na příliš vysoké hodnotě. K vytápění bytů pak postačovaly tepelné zisky ze spotřebičů a stoupacích potrubí a termoventily zůstávaly zavřené.

    Trvá-li takový nežádoucí stav, plocha oken a okolí oken nad chladným radiátorem se stává nejstudenějším místem vnitřního povrchu – následuje kondenzace vlhkosti a tvorba plísní.

    lake

    Vložil RadekV, 7. Červen 2011 - 6:34

    Paneláky po „rekonstrukci“ plesniví nikoli v důsledku chyby vytápění, ale v důsledku neexistujícího větrání. V domě se vymění okna bez projektu a za nejlevnější nevětrací variantu. Dosavadní „hlučné a energeticky náročné“ centrální odsávání je zrušeno a nahrazeno módní nefunkční atrapou typu rotační hlavice Lomanco. A výsledek se dostaví …

    Vložil SVJ 110 (bez ověření), 1. Červen 2011 - 18:45

    Zkušenosti se zateplením bytového domu s 8mi bytovými jednotkami, Zateplení fasády bylo dokončeno v září 2010; podlahy půdy a stropu sklepa v 11/2010. Protože mám k dispozici měsíční odečty od roku 2007 do současnosti provedl jsem porovnáni průměrné spotřeby tepla pro vytápění se spotřebou za topnou sezonu od 10/2010 – 5/2011, průměr spotřeb topné sezony za roky 2007–2010 = 330,28 GJ spotřeba 10/2010 – 5/2011 = 209,84 GJ úspora 120,44 GJ tj. 36.47%. Závěr: jsem si vědom že nelze dělat objektivní vyhodnocení protože k tomu chybí jednak delší časové období alespoň za 3 roky a jednak chybí průměrné měsíční teploty k lepšímu vyhodnocení tepelné potřeby, přesto ale se podle subjektivních pocitů uživatelů značně zlepšila tepelná pohoda v bytech. S pozdravem předseda výboru SVJ.

    Vložil anon (bez ověření), 1. Červen 2011 - 15:39

    Sice neodpovím na původní dotaz ale je to k tématu. Nejvíce peněz alespoň v Praze ušetříte ekvitermní regulací tepla. Když budete v noci topit o 50st méně než dříve a přes den o 20st méně (teplota vody v topení) tak ušetříte neskutečné peníze.

    Jak poznáte že tuto věc potřebujete? Pokud radiátor puštěný naplno má 50–60st celsia o půlnoci nebo když je venku 15st tak je to přesně pro vás!

    Návratnost v penězích – teď se podržte – necelý ROK!!

    P.S. Jen k návratnosti zateplení – zateplení se opravdu nedělá jen kvůli úspoře tepla. Kontrolní otázka – za jak dlouho se vám vrátí investice do nových schránek nebo nové dlažby?

    Předseda

    Vložil RadekV, 2. Červen 2011 - 6:32

    U nás reguluje teplárna a jsme z toho dost nešťastní. Koliduje nám naše regulace s tou teplárenskou. Vám ne?

    Vložil svjvmt, 1. Červen 2011 - 11:17

    Ale mělo by se uvést, kolik dní se topilo, samo o sobě to nemá nějakou vypovídací hodnotu. A nějakou hodnotu o ročních teplotách.

    Vložil karelh, 1. Červen 2011 - 10:45

    Dobrý den, mohu poskytnout tato data: Dům postaven v roce 1982, konstrukce panelová. Spotřeba TE na vytápění 2006 435,6 GJ 2007 356,400GJ v 10/2007 výměna oken+vyzdění prosklených mezipater 2008 262,8 GJ v 07/2008 dokončeno zateplení pláště+střecha včetně izolace 2009 205,2 GJ 2010 237,6 GJ karelh,

    Vložil Pavel, 1. Červen 2011 - 9:54

    Hano,

    zajímavý dotaz. Těším se na odpovědi.

    Spotřebu tepla (v GJ) ale musíte korigovat o vliv počasí v jednotlivých letech.

    Pokud se provede výměna oken a následně zateplení dohromady před topným obdobím, tak rozdělit úspory nejde.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil anonymhana (bez ověření), 1. Červen 2011 - 10:17

    Ano, tak to bylo myšleno – výměna oken v jiném roce než zateplení, aby bylo možné porovnat přínos pouze zateplení. Hana

    Vložil Lika, 2. Červen 2011 - 11:59

    Ono to takhle jednoduše pojmout nelze- když budete bydlet ve stanu tak taky nemůžete uvažovat kolik uspoříte obložením jedné, dvou, … stěn polystyrenem. Až zateplíte (stan či panelák) kompletně pak teprve nastane celý efekt zateplení. Záleží samozřejmě na výchozím stavu, počítejte že se přibližně dostanete na polovinu původní spotřeby. Pokud ještě nemáte termoventily, měření tepla v bytech a ohlídáte si průvan, úniky různě otevřenými okny, přetápění sušáren a pod. máte šanci dosáhnout i méně než třetinu původních hodnot.

    Vložil RadekV, 2. Červen 2011 - 13:20

    Ono to jednoduché není vůbec a nejdůležitější je současný stav. Jsou paneláky se sendvičovým pláštěm, kde už je polystyren mezi vrstvami betonu. Tam dalším polepením polystyrenem ušetříte podstatně méně, než u starších typů. Stejně tak okna. Stará dřevěná s kovotěsem nejsou tepelněizolačně významně horší, než nová z PVC. Něco ušetříte tím, že vyměníte okna neodborně a zrušíte ventilaci. Po pár letech pochopíte chybu. Termoventily jsou dobré, ale mnohde díky letité neúdržbě vůbec nejde radiátory zavřít. Pokud jde o poměr úspora/náklady, vyjde nejlépe rozhýbání (či výměna) radiátorových ventilů tak, aby vůbec šly zavírat a přiškrcení radiátorů společný prostor – sušárny, kočárkárny, chodby. Mívají topný výkon jako byt. A není od věci zkontrolovat, zda mají výtahové strojovny všechna okna, tudy taky slušně táhne.

    Vložil Lidka. (bez ověření), 1. Červen 2011 - 12:58

    Při výměně oken za plastová je úspora dosti velká.Po zateplení domu je úspora pouze mizivá,a při každoročním zdražování plynu,je investice do zateplení téměř nenávratná.Nenechte se nabulikat a zbytečně nevyhazujte peníze za zateplení.Jde pouze o skrášlení domu těm kterým se to nelíbí.

    Vložil Stavař (bez ověření), 1. Červen 2011 - 14:01

    Paní Lidko, připomínáte mi jednoho pána, co se prezentuje jako profesor a který vše přepočítává na peníze, jiných hodnot neznaje. Kvalitním zateplením fasády se mj. ochrání samotná fasáda od vlivu okolního prostředí, tepelněizolační vlastnosti působí i v létě (byty se nepřehřívají), zlepší se vzhled domu oproti původní šedi, k úspoře ve spotřebě GJ také dojde. Holt každý máme jiný žebříček hodnot. Nepochopil jsem Vaš argument, že „při každoročním zdražování plynu je investice do zateplení téměř nenávratná“. Každé zdražení plynu návratnost vylepší. Návratnost vylepší i uzavření atomovek v Německu, protože to zdraží elektrickou energii min. o 30 % a tím dále vzroste i cena plynu. Nepokoje a války v arabských zemích také zdraží ropu a tím i plyn. Nevím jaká je prostá návratnost investice do zateplení ale vím, že se bude každým rokem vylepšovat protože ceny jdou stále nahoru mj. i zvýšením DPH, tož tak.

    Vložil RadekV, 2. Červen 2011 - 20:38

    může si barák polepit třeba tím módním ptačím zobem. Ale zadlužovat se kvůli tomu, to je opravdu třeba dobře uvážit. Pokud jde o šeď či nešeď, doporučuji podívat se na tu parádu tak po pěti letech.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".