Ulice jako účelová komunikace.
Ulice na našem novém sídlišti je veřejně přístupná účelová komunikace ve vlastnictví developera. Správce našeho domu (dosazený developerem) do návrhu našeho rozpočtu vložil položku „venkovní úklid a osvětlení“, což je zajištění sjízdnosti, schůdnosti, úklid a osvětlení ulice. Jedná se o poměrně velkou částku, ulice je skoro 1 km dlouhá a domů je zatím málo (další jsou ve výstavbě). Shromáždění rozpočet potřebnou většinou schválilo.
Otázka:
Je vůbec v pravomoci shromáždění ukládat členům povinnost podílet se na nákladech na správu cizí nemovitosti? Nebo se snad jedná o službu spojenou s užíváním bytové jednotky?
Chápu, že vlastník účelové komunikace může v krajním případě požádat o omezení veřejné přístupnosti. Proto mnozí chtějí raději platit. Jen se mi nezdá, že by bylo možné o této věci hlasovat.
Pozn. Předpokládejme, že správce našeho domu má i smlouvu o správě komunikace a plnou moc jednat jménem vlastníka této komunikace. A dále, že převod na město je pro nějaké závady v nedohlednu a město o to zrovna moc nestojí (mám zjištěno na odboru dopravy).
Nemusím snad zdůrazňovat, že při koupi bytu nikdo z nás nic netušil. Všichni jsme si mysleli, že je ulice jako ulice a teď jen zíráme.
Za všechny dobré rady předem děkuji.
Dušek
V prvé řadě se podívejte do kupní smlouvy bytu. Pakliže tam není odstavec, že vlastníte podíl na příjezdové komunikaci, nic neplaťte. Je věcí developera, potažmo dodavatele komunikace uvést právní vztah věci (komunikace) do řádného stavu. Zpravidla, když se staví účelová komunikace, tak dodavatel má smlouvu o smlouvě budoucí s následným provozovatelem komunikace. Tato musí být zkolaudovaná, veřejná, nejen pro vlastníky, ale taky pro hasiče, sanitku, poštu…atd. Developer to na vás zkouší, kolik vydržíte. Dejte jasně najevo, že nejste skokani (na všechno). Jana1
Před časem jsem psal o podobném problému: Úklid sněhu na pozemcích nepatřících SVJ.
lake
Poslední komentáře