Úhrada za služby v SVJ , kde je pověřenýn vlasníkem BD v delší nepřítomnosti
Jsem členem SVJ a zároveň i Bytového družstva. Již několik let pobývám v celku téměř 7 měsíců a manželka 4 měsíce na chalupě.Z uvedeného důvodu jsem se v časném předstihu na 6 měsíců odhlašoval z placených služeb.( úklid, odpad, světlo na chodbě atd.) Vždy byla tato skutečnost při vyúčtování správcovskou firmou akceptována.V letošním roce představenstvo družstva – orgán pověřeného vlastníka SVJ zamítl správcovské firmě odpočet za 6 měsíců provést.Údajně jde o porušování zákona a poškozování družstva.Byt máme v osobním vlastnictví a jsme členy SVJ. Manželka je v bytě přihlášena ke službám po celý rok. Domnívám se, že postup představenstva družstva, jako orgán pověřeného vlastníka SVJ je chybný. Pavel
Copak máte Vy s družstvem do činění, kromě toho, že jste členem družstva? Napřed si ujasněte kdo Vám poskytuje služby spojené s užíváním Vašeho bytu. Máte smlouvu s družstvem, nebo se SVJ? Podle toho jednejte.
A hlavně si přečtěte pravidla rozúčtování služeb. My je neznáme. Pověřenému vlastníkovi se ta pravidla nemusí líbit, je však povinen se podle nich řídit, tak jako v minulých letech.
lake
Děkuji za odpověď na můj dotaz na možnost odhlášení se z placených služeb po dobu dlouhodobé nepřítomnosti v místě trvalého bydliště. Dotaz upřesňuji: Představenstvo družstva jako orgán pověřeného vlastníka po vzniku SVJ převedlo všechny smlouvy na placené služby z bytového družstva na SVJ. Členové SVJ hradí zálohy na služby na účet SVJ, členové BD – nájemníci na účet BD. BD má pak platby převádět na účet SVJ. Rozpisy záloh na služby provádí správcovská firma. Podle Stanov SVJ výši záloh na úhradu za služby má schvalovat shromáždění SVJ. Většina služeb se rozúčtovává podle osob.
Dotaz tedy zní:
Má představenstvo družstva jako orgán pověřeného vlastníka (výbor SVJ
nebyl zvolen) pravomoc rozhodovat o tom, že člen SVJ musí platit služby za
celý rok i když předem ohlásí dlouhodobou nepřítomnost ? /V tomto
případě více jak 6 měsíců./ Pokud ne, je jeho povinností dát
správcovské firmě pokyn, aby při vyúčtování záloh nepřítomnost
akceptovala ? Za jednu osobu se vždy služby platí i když je manželka také
dlouhodobě mimo byt. Představenstvo se při zamítnutí žádosti odvolává
na zákon č. 67/2013 Sb.
Prosím ještě o odpověď na jeden dotaz: Je bytové družstvo, které má v předmětu činnosti pouze pronájem bytů a nebytových prostor, obchodní korporací ?
Děkuji za odpověď. Pavel
Poslední komentáře