účtování fonfu oprav
Chci se zaptat: fond oprav účtuji předpisem311/324a na konci roku naspořenou částku(poníženou o náklady) zaúčtuji 324/955– to jsou prodtředky určeny na opravy a údržbu. Nyní přišel čas tyto prostředky čerpat.Proti kterému účtu účtové osnovy se z 955 utracená částka zaúčtuje? Díky. M.
Dobrý den, na 427 zapomeňte, protože u neziskových organizací, kam je vyhláškou č. 504/2002 Sb., pro účely účetnictví zařazeno i SVJ se účtová třída 4 nepoužívá.
A Vámi uváděná předkontace na čerpání dlouhodobé zálohy 367/221 je nesmysl.
Účtová skupina 36 – Závazky ke sdružení a závazky z upsaných nesplacených cenných papírů.
ČUS 411 – zúčtovací vztahy
4.6. Závazky ke sdružením
4.6.1. Na příslušném účtu účtové skupiny 36 – Závazky ke sdružením a závazky z upsaných nesplacených cenných papírů a vkladů se účtují závazky účetní jednotky, jako akcionáře v jiné společnosti, za převzaté a dosud nesplacené akcie nebo zatímní listy.
4.6.2. Na příslušném účtu účtové skupiny 36 – Závazky ke sdružením a závazky z upsaných nesplacených cenných papírů a vkladů se účtují závazky při sdružování podle smlouvy o sdružení v případech, kdy z tohoto titulu nevzniká právnická osoba a závazky za účastníky sdružení.
Logicky, je-li vytvoření zálohy účtováno na D 95×, tak čerpání bude MD 95×.
Na straně DAL, bude buď výnosový účet při výsledkovém účtování nákladů 64×, nebo příslušný účet účtové sk. 31× –pohledávky (např. pohledávky za vlastníky) při rozvahovém účtování nákladů. Osobně účtuji výsledkově.
Pomíjím nesprávné označení dlouhodobé zálohy jako fond oprav.
karelh
Děkuji za informace. Ano logicky čerpání z FO je MD955. Jen jsem nevěděla proti čemu. Zaúčtovala jsem to,tak jako náklady tj. proti 648. Jenže mi vyšel HV mínusový. Zeptám se: může to být tím že, do nákladů jsem zahrnula celou výši přijaté faktury, ale tato nebyla celá uhrazena, jen částečně, takže mi zůstal závazek. Může se tedy tímto stát, že HV je mínusový? Děkuji za odpověd.
Dobrý den, nevím, jak účtujete obecně, např. účtování nákladů na správu účtuji 5×x/32× – došlá fa; 32×/22× úhrada došlé fa, a pokud použijete pro čerpání 32×,95×/64× nemůžete mít při správně nastaveném rozpočtu (výběru záloh) HV v mínusu.
Pokud není uhrazena celá fa, máte závazek, avšak na HV má vliv čerpání záloh do výnosů. Pokud není uhrazena celá fa z důvodu nedostatečné výše záloh (nejsou prostředkyna BÚ) tak bude HV mínusový, neboť není čím pokrýt náklady na 5×x. Samozřejmě můžete být čerpán „kontokorent“ či jiná forma cizích zdrojů a provedena úhrada fa a součaně vyrovnán náklad.
karelh
Dobré ráno, ano účtuji jak uvádíte v první části odpovědi. K té druhé části:přijátá fa za nový kabát střechy cca 240tis. 511/321. Tolik fin.prostředků jsme neměli a s dodavatelem byla dohoda část ihned,zbytek měsíční splátky. Takže jsem celé náklady nepřevedla do šestek, ale jen to co jsme zaplatili tj cca150tis. Tudíš se mi náklady nevyrovnaly s výnosy a vznikl mi HV mínus(240–150tis)90tis.
V dalším roce jsme splatili 70tis. takže jsem jich převedla do výnosů(648) jenže ten rok už nebyli náklady protože proběhly v předcházejícím roce a tak jsem se dostala s HV do plusu 70tis. Ale ve skutečnosti jsme na nule, spíš ještě 20tis. v mínusu nebot to chybí splatit. Myslím si že účtuji dle účetnictví pro SVJ, ale výsledek neodpovídá skutečnosti. Nemůžu na netu najít,žádnou radu. Tak moc díky. M.
Jednoduše řečeno: zapomněla jste účtovat o vzniklém závazku společenství. Závazek vznikl jako výsledek realizace objednaných prací na domě a přijetím daňového dokladu na 240 tis. Kč. Je bezvýznamné, že jste se zhotovitelem dohodli nějaký splátkový kalendář. Závazek zde je od počátku v plné výši.
Vaše účetnictví nepodává věrný obraz stavu majetku SVJ. Ti, kdo bezmyšlenkovitě používají nesmyslný název „fond oprav“, většinou chybují i v dalších záležitostech.
lake
naše SVJ nemá žádný majetek. a Fond oprav je oficiální název. To je asi Váš pohled na tento fond. jak Vynazýváte tento účet. kde se shromaždují našetřené prostředky?
Seznamte se s vyhláškou č. 504/2002 Sb., § 18 „Vlastní zdroje“, odst. 2 „Položka A.I.2. Fondy“, abyste zjistila co jsou fondy právnické osoby a z čeho se naplňují.
Fond by se naplňoval z vlastních zdrojů organizace. SVJ málojdy mívá takový zdroj a určitě by nepostačoval k opravám domu (když pominu úrok z peněz na účtu a sem-tam nějaký příjem ze smluvní pokuty od dodavatelů, nebo příjem z nájemného za společnou část domu).
SVJ přijímá od vlastníků jednotek buď příspěvky, nebo zálohy. Přijaté zálohy patří mezi cizí zdroje. Viz vyhláška, § 20 Přijaté dlouhodobé zálohy a § 21 Přijaté zálohy. Zároveň se zaúčtováním přijaté zálohy jste povinna účtovat o vzniku závazku SVJ vůči plátci. Postupujete takto? Asi ne, jinak by Vás nenapadlo nazývat přijaté zálohy nesmyslně jako „fond účetní jednotky“.
Už jsem napsal: kdo používá nesmyslný název, dělá spolu s tím i jiné hrubé chyby. Vy jste toho příkladem. Vždyť Vám to účetnictví nesedí.
lake
neměla bych v tom prvním roce těch 90tis. zaúčtovat na 385 příjmy příštích obdobíproti nějaké šestce(tím by se mi vyrovnaly náklady s příjmy) a pak v dalším roce účtovat zaplacené zálohy do fondu proti té 385?takže by vybrané částky do FO vůbec nešly přes 955 ani šestky. Nevíte zda existuje kniha Sbírka souvstažností pro SVJ nebo-li pro neziskové organizace.Mám jen pro výdělečné organizace.
Rada je jednoduchá. Neúčtujte výsledkově, ale rozvahově. Dům nepatří SVJ a proto je nesprávné, aby jste účtovala opravy na 511.
Dobrý den, sbírku souvztažností pro SVJ je možno zakoupit na http://www.klaiex.cz/ a dále na webu www.klaiex.webnode.cz najdete spoustu výborných rad a článků k účetnictví pro SVJ. O jiném webu, který se komplexně věnuje účetnictví SVJ nevím.
Další literatura o účetnictví SVJ např.:
NEPLECHOVÁ, Marta a Martin DUREC. Účetní a daňová problematika bytových družstev a společenství vlastníků jednotek od A do Z. 1. vyd. Olomouc: Anag, 2011, 399 s. Účetnictví (Anag). ISBN 978–807–2636–860.
KLAINOVÁ, Naděžda. Společenství vlastníků jednotek: vnitřní směrnice SVJ : vypovídací schopnost účetní závěrky pro vlastníky jednotek. 1. vyd. Praha: Bilance, 2004. ISBN 9788086371450.
K postupu účtování např.:
Fa došlá | 315/321 | 240 000 Kč |
částečná úhrada | 321/221 | 150 000 Kč |
přeúčtování do nákladů | 511/315 | 150 000 Kč |
čerpání zálohy | 955/649 | 150 000 Kč |
druhý rok
částečná úhrada | 321/221 | 70 000 Kč |
přeúčtování části N | 511/315 | 70 000 Kč |
čerpání záloh | 324/649 | 70 000 Kč |
třetí rok
částečná úhrada | 321/221 | 20 000 Kč |
přeúčtování části N | 511/315 | 20 000 Kč |
čerpání záloh | 324/649 | 20 000 Kč |
315 – pohledávka za vlastníky
321 – dodavatelé
221 – běžný účet
511 – opravy
324 – záloha na správu krátkodobá
649 – ostatní výnosy
955 – záloha na správu dlouhodobá
Variant na účtování je několik.
Jelikož vím, již při vzniku účetního případu, že nemám dostatečné krytí celé fa, volím 315/321, jinak bych účtoval 511/321, popřípadě by bylo možno po 511/321 odúčtovat neuhrazenou část 315/511.
karelh
Do nákladů v prvním roce bych zaúčtoval celou částku oprav, zatímco pohledávku za vlastníky bych vytvořil současným vyrovnáním výsledku (315/649)
ne, nevolím podle stavu účtu. rozlišuji služby pro majitele SVJ a náklady pro společenství. služby pro majitele účtuji oproti 315. a co jsou náklady pro dům tak účtová třída 5, a následně výnosově.
Dobrý den, je vidět, že pricip účetnictví je vám cizí nebo chcete jen vyvolat konflikt.
Pokud by jste si podrobně prostudoval(a) nastíněný postup, tak zjistíte, že jede o výsledkové účtování u obou případů. 315/321 volím z důvodu, abych měl jasně zachycenou pohledávku za vlastníky ve výši neuhrazené na 321 to jest závazek SVJ vůči dodavatelům.
Jinak 315/321, 511/315 a na 315 zůstává pohledávka za vlastníky, uhrazená část je v nákladech a čerpání záloh 955/649 vyrovná HV.
Doporučuji použít tzv. šibenice nebo-li téčka a krásně se to na vás vyloupne. A překrucujte prosím to co jsem napsal.
Pokud nemáte věcné argumenty je diskuze zbytečná.
karelh
co máte na mysli tím principem účetnictví? nemyslím si, že bych… Pravda je, že neziskové účetnictví neznám… nepochopila jsem co překrucuji.ano šibeničky jsou pomocníci. Nevím jaké mám mít věcné argumenty, jen jsem se potřebovala dovědět, jak náš případ účtovat.
Tomu co jste napsal o účtování rozumím. Jen mi nepřišlo vhodné účtovat přijatou fa za novou střecu oproti 315, rozlišovala jsem služby plně hrazené nájemníky.které namají se společenstvím nic společného tj. že nejdou do nákladů společenství. kdežto oprava střechy je náklad SVJ a je hrazen z dlouhodobých záloh.
Budete do nákladů SVJ účtovat i opravu mé chaty? SVJ má ke společným částem domu stejný majetkový vztah jako k mé chatě. SVJ k mé chatě a ke společným částem domu má vztah nevlastníka. Proto je správné účtovat opravy společných částí domu na trojkách. SVJ pouze zajistí SLUŽBU (opravy) pro vlastníky společných částí domu. Stejně jako zajišťuje službu dodání tepla a teplé vodu.
účetní jednotka účtuje o předmětu své činnosti – je-li jím i správa a opravy a údržba cizího majetku, bude výsledkově účtovat i o tom…
Dobrý den, do diskuze výsledkové/rozvahové účtování nákladů se pouštět nebudu. Svůj názor jsem si při případné kontrole připraven obhájit.
Váš názor Vám neberu, ale výklad práva provádí pouze soud, a že by se před něj dostala takováto otázka, pochybuji. Taktéž nevím, že by o této věci rozhodoval.
Pokud nebude alespoň jednoznačné stanovisko MF, což asi dlouho nebude, protože k účtování SVJ se nikdo na MF nechce vyjadřovat, tak nelze kategoricky nic tvrdit o správnosti či nesprávnosti zvoleného postupu.
Odborná veřejnost se opravdu neshodne, ale nikdo v žádném odborném článku netvrdí, že jeho způsob je správný. Pouze odůvodní, proč se kloní k tomu či druhému způsobu.
Navíc o opravě Vaší chaty nebude SVJ účtovat vůbec, zatímco o opravě společných částí domu ano, jde jen o to jak.
karelh
Poslední komentáře