Ucast a hlasovani spoluvlastniku jedne jednotky na schromazdeni SVJ
Dobry den,
chtel bych se zeptat jak se spravne resi spoluvlastnici jednotky na schromazdeni SVJ.
Ze jedna jednotka(napr byt) ma na schuzi jeden nedelitelny hlas o vaze dane podilem m2 jednotky vuci/ m2 spol. prostor, je mi znamo. Ze by se meli spoluvlastnici mezi sebou dohodnout, kdo jejich jmenem bude za danou jednotku hlasovat, je mi take znamo.
Jak postupovat v pripade ze na schuzi dorazi napr jen jeden ze tri spoluvlasniku, vlastnik 1/3 te jednotky, jen tak, bez pisemnych plnych moci na zastupovani vice jak poloviny spoluvlastniku
- jak velky podil se zapocita do usnasenischopnosi schuze?
cele m2 jednotky nebo jen 1/3 m2 dane jednotky?
- Je tento spoluvlastnik opravnen hlasovat na schuzi za danou jednotku?
Dekuji VN
„…dorazi napr jen jeden ze tri spoluvlasniku, vlastnik 1/3 te jednotky…“
- nezapočítá se tj. =0. Prostudujte §11/2 ZoVB; §11/3 ZoVB; §139/1 ObčZ
- z uvedeného by mělo být zřejmé, že „usnášeníschopnost“
určují hlasy a nikoliv podíly.
Naopak to jestli se něco usnese závisí na „hlasovací síle“ hlasu. - ve Vašem případě tedy 1/3-vlastník nezíská „hlas“ potřebný pro
„usnášeníschopnost“
z důvvodu dle §139/1 ObčZ
„…není povinen dokládat plné moci pokud to výslovně nevyžadují stanovy SVJ…“
- o neměnnosti a validitě „názoru“ si udělejte názor sám:
- ZDE je ještě psáno, že cit.„…Ústní zplnomocnění by mělo být uděleno tak, aby úmysl zmocnitele byl jednoznačně seznatelný…“
N.
NeznáIek nemá pravdu.
ZoVB se o jednání spoluvlastníků jednotky navenek nezmiňuje, ani neurčuje
kdo a jakým způsobem za vlastníka jednotky jedná na shromáždění. Podle
ZoVB § 3 platí, že „není-li předmětem spoluvlastnictví jednotka,
ustanovení občanského zákoníku o podílovém spoluvlastnictví se
nepoužijí.“.
Z toho a contrario plyne, že je-li předmětem spoluvlastnictví jednotka, ustanovení Občanského zákoníku se použijí. Které z nich to bude už jsem napsal (§ 139 odst.1).
Jestliže se na shromáždění dostavil zástupce jednotky, započítá se z hlediska usnášeníschopnosti plnou vahou hlasu příslušné jednotky. Pokud má někdo ve stanovách něco jiného, ať to sem napíše, abychom posoudili soulad této části stanov se zákonem.
Dále: NeznáIku, pletete si zastoupení na základě plné moci podle § 31 ObčZ s právním jednáním spoluvlastníka věci podle § 139 ObčZ. To jsou dvě naprosto odlišné záležitosti. Míchátete dohromady jablka a hrušky.
lake
Pokud je jednotka v podílovém spoluvlastnictví, platí rozhodnutí většiny spoluvlastníků podle jejich spoluvlastnických podílů (uvedených v KN) (§ 139 odst. 2 ObčZ).
Pokud je jednotka ve společném jmění manželů, má každý z manželů právo hlasovat za celou jednotku (§ 145 odst. 2 ObčZ).
Xmartins v tomto případě nemá pravdu. Cituje sice ustanovení, které se týká podílového spoluvlastnictví, ale ušlo mu, že § 139 odst. 2 řeší výhradně rozhodování podílových spoluvlastníků mezi sebou.
Pro jednání spoluvlastníků navenek (hlasování vlastníka jednotky na shromáždění) je toto ustanovení nepoužitelné. Postupuje se podle § 139 odst. 1 ObčZ: „Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.“.
To znamená, že kterýkoliv ze spoluvlastníků věci jedná a činí právní úkony navenek za všechny spoluvlastníky, bez ohledu na jeho spoluvlastnický podíl. Tento úkon činí jménem všech spoluvlastníků a zavazuje jím všechny spoluvlastníky „společně a nerozdílně“. Ustanovení § 139 je kogentní.
U společného jmění manželů je to rovněž poněkud jinak než píše xmartins. Při právním jednání manželů navenek (vůči jiným osobám) se postupuje podle § 145 odst. 4, nikoliv podle § 145 odst. 2 ObčZ, který řeší pouze rozhodování manželů mezi sebou.
lake
S touto interpretací se setkávám poprvé.
Pokud je to tak, prosil bych Vás o odkaz na nějaký erudovaný právní rozbor.
Opravdu i minoritní spoluvlastník (1/100) projevem své vůle navenek zavazuje ostatní spoluvlastníky? Nebo musí všichni společně?
Platí to jen pro hlasování na shromáždění nebo i ve smluvních vzazích (např. zástava jednotky)?
Prosím o vysvětlení. Moc to jako laik nechápu. Díky.
Ad 1) celé m2 jednotky. Ad 2) ano.
Není povinen dokládat plné moci. Jeho oprávnění jednat za všechny spoluvlastníky vyplývá z § 139 odst. 1 ObčZ.
lake
Dekuji za prvni reakci, defacto se s ni ztotoznuji, byt bych radsi aby platily odpovedi opacne. Realita je daleko tristnejsi (143 vlastniku nebytove jednotky garaz)
Pokud dany spoluvlastnik 1/3 prinese sebou plnou moc dalsiho, tzn. bude mit v ruce 2/3 dane jednotky, pak se domnivam, ze
- Se zapise do usnasenischopnosti schuze vaha cele jednotky nebo jen 2/3 ?
- Dotycny bude opravnen hlasovat ?
http://www.svet-bydleni.cz/…ednotek.aspx 11.04.2011 – Hlasování v SVJ
Má hlas každého vlastníka stejnou váhu?
Hlasování v rámci SVJ má svoje pravidla.
Jeden vlastník, jeden hlas? Přijetí usnesení, čili hlasování je přímo závislé na počtu hlasů vlastníků jednotek. Na každou jednotku ve Společenství připadá jeden platný hlas a to i v případě, že jeden vlastník vlastní více jednotek. Jeden vlastník tedy může hlasovat s takovým počtem hlasů, kolik jednotek vlastní. Hlasování se nemusí účastnit oba z manželů, jsou-li oba vlastníky, stačí přítomnost pouze jednoho z nich. Manželé, ač jsou oba vlastníky, nemohou hlasovat proti sobě. Stále platí, že každá jednotka má jeden hlas.
Při hlasování SVJ je třeba přítomnosti členů s nadpolovičním podílem hlasů.
Podobně je tomu u podílového spoluvlastnictví. Při hlasování, jsou-li podílníci jiného názoru a nemohou se shodnout, rozhoduje váha hlasu. To znamená, že platí hlas spoluvlastníka s větším podílem jednotky. Pokud vlastní oba stejný podíl, pak se při neshodě v hlasování jejich hlas vykazuje jako neplatný. Hlasování se nemůže samostatně účastnit ani ten podílník, který vlastní menší podíl jednotky. Do zápisu o hlasování se tento podílník zapíše jako nepřítomný vlastník.
Poslední komentáře