Svolání schůze SVJ
Dovolte mi prosím obrátit se na Vás s prosbou o radu. V loňském roce jsme si na schůzi SVJ odsouhlasili, že odstoupíme od smlouvy se správcem budovy, který nám dělá rozúčtování nákladů na teplo a vodu s tím, že vše odložíme po provedení zateplení domu. Po tomto zateplení měla být svolána schůze, n které se mělo o odstoupení od smlouvy hlasovat. Zateplení domu bylo ukončeno 31.11.07, od té doby nemá předseda našeho SVJ zájem svolat schůzi, kde by se znovu hlasovalo o odstoupení od správce. Máme možnost svolat schůzi bez něj? Je nutné, aby byl správce na schůzi přítomen? Kolik lidí musí souhlasit, aby rozhodnutí bylo pravomocné? Děkuji za Vaši radu a přeji Vám hezký zbytek dne!
Společenství musí alespoň jednou ročně konat shromáždění. Shromáždění se sejde z podnětu výboru nebo pověřeného vlastníka nebo vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů. – to je odpověď citovaná ze zákona 72/1994. Je z toho jasné i snad pro mého oblíbence Emanuela, kdo může svolat shromáždění. Váš soudruh(ODSS) nebo bratr(KDU) předseda výboru na shromáždění nemusí být přítomen, je to „jenom“ jeden z vlastníků. Klidně ho můžete odvolat. Správce – nevidím důvod jeho přítomnosti na shromáždění(není vlastník) ale taky si myslím , že je pičovina aby s jeho přítomností muselo souhlasit 100% vlastníků, jak tu nějaký deb.l podotknul, jenom odvahu a pozvěte ho na schůzi. JarekSVJ
Vážený pan JarkuSVJ, z ustanovení ZoVB, z čího podnětu se sejde shromáždění, nijak neplyne, kdo může shromáždění svolat, to je uvedeno v ZoVB jinde.
Je třeba důsledně rozlišovat
(1) právo dát podnět ke svolání shromáždění (2) a právo shromáždění přímo svolat.
Zákonodárce toto úmyslně rozlišuje. Pokud by to rozlišovat nechtěl, nerozlišoval by to.
Emanuel
§ 11 odstavec 1: „… Shromáždění se sejde z podnětu výboru nebo pověřeného vlastníka nebo vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů.“
§ 9 odstavec 14 písmeno c: „Stanovy společenství musí obsahovat … orgány společenství, jejich práva a povinnosti a způsob jejich svolávání“
Shromáždění je orgán společenství, takže způsob jeho svolávání je povinně řešen ve stanovách.
Porovnáním dikce dvou výše citovaných odstavců ZoVB je nesporné, že podnět ke svolání a samotné svolání jsou různé věci.
Emanuel
Už to chápu. Rozdíl je jen ve 30-ti denním prodlení, když svolavatel nesplní svou povinnost. Jinak svolává kdokoli, když má potřebných 25% podílů na kusu papíru, podepsaných. Jana
Svolavatel, který není statutárním orgánem, toho na shromáždění stejně nemůže mnoho řešit, protože není za nic zodpovědný. Jeho práce skončila právě svoláním shromáždění, to ale bez přípravy podkladů a jejich poskytnutí členům stejně mnoho nerozhodne.
Nevím, jak shromáždění nesvolaná statutárním orgánem v praxi probíhají, ale podle mého názoru mohou tak maximálně odvolat a zvolit statutární orgán a čekat, až ten řádně připraví podklady pro shromáždění.
Tohle je jenom moje domněnka, praxi ve společenstvích pochopitelně neznám.
PetrF
Vážený pane JarkuSVJ. Proběhlo zde, na něčí iniciativu, hlasování „ano – ne“ o zájmu další vaší účasti na tomto diskusním foru z důvodů vašeho způsobu vyjadřování, v němž nešetříte vulgarizmy a mnohdy i napadáními až urážkami účastníků, k jejichž názorům máte připomínky či vyjadřujete zásadní nesouhlas s nimi. Svědčí o tom i nadále výše uvedený váš příspěvek.
K onomu hlasování jsem se rovněž vyjádřil „ano“ k další vaší účasti ale s podmínkou a v naději, že vaše odmlka možná souvisí se „zpytováním svědomí“. Mýlil jsem se a velmi mě mrzí, že jste nepoučitelný a znehodnocujete nadále tak nejen snahu účastníků „diskuse“ řešit korektně vzájemné problémy ale úroveń i úroveň této diskuse s pomocí vašich vulgarismů.
Pokud si myslíte, že bez „nich“ by vaše příspěvky neměly tu „správnou štávu“, sděluji Vám, že mně stačí vaše názory, bez ohledu na jejich věcnou správnost, i bez té „šťávy“.
Dobrý den, dle toho, jak líčíte indicie, tak, dle mého názoru, je pravděpodobné provázání Vašeho předsedy se správní firmou a tento nemá zájem na výpověd mandátní swmlouvy s Vaším současným správcem. Správce není účastníkem rozhodování Shromáždění SVJ a pokud ho nepřizvete a s jeho přítomností nesouhlasí nadpoloviční většina přítomných na Shromáždění, pak tam dokonce nemá být. Každá zakázka je potenciálně zdrojem provizí a proto se nedivím, že správce s ukončením správy před takovou investiční akcí, jakou je zateplení, vůbec nespěchal – a jistě nebude spěchat dále, aby si snížil své pravidelné příjmy. K svolání Shromáždění stačí 25% ze všech spoluvlastníků a k odvolání správce, pokud Vaše Stanovy nemají přísnější kritérium, pak nadpoloviční většina ze všech spoluvlastníků. s pozdravem, Petr Vávra
K „účasti správce na shromáždění“, zde dochází dle mého názoru k nepřesnosti výkladu „účasti“.
Zástupce správce na shromáždění zve výbor z určitých důvodů, např. aby správce sám podal vysvětlení a zoodpověděl dotazy k výkonu své činnosti a pod.(př.rozúčtování, výsledky hospodaření a j.) K tomu není potřeba žádné hlasování, k tomu má „výbor“ kompetenci.
Poté, co správce vysvětlí, zoodpoví to proč byl pozván, nechá výbor, podle dalších projednávaných bodů, hlasovat o další přítomnosti správce. V tomto postupu nevidím nic co by bylo v rozporu se ZoVB, pokud danou záležitost neupravují jinak stanovy.
Vážený pane Vávro, děkuji Vám za vyčerpávající odpověď. Problém je ten, že správce na schůzi přítomen asi bude muset být, protože v našem vchodě vlastní 4 bytové jednotky, což jsem neuvedla. Nicméně souhlasím s Vámi, že proč se vzdávat „koryta“, když to není nutné. Se správcem jsou problémy od začátku, neustále se na něco vymlouvá a snaží se z nás udělat „blbce“, promiňte mi ten výraz. V tomto domě bydlím necelých 5 let a za tu dobu jsem neviděla ani jednou rozúčtování fondu oprav ani na celý dům, ani na mou bytovou jednotku. O rozúčtování nákladů na teplo a teplou vodu se raději ani nezmiňuji, nerada bych si drásala nervy. Předseda SVJ se navíc chystá v polovině letošního roku odstěhovat, takže má předsednictví tzv. „v paži“, znovu se omlouvám za tento výraz, ale po několika marných pokusech o kumunikaci s našim předsedou jsem slušnou formu vyjadřování opustila, ale doufám, že se k ní brzy vrátím.Přála bych Vám zažít schůzi se správcem, jeho hodinové monology a nesmyslné obhajoby. Asi by jste se pobavil. Včera jsem si vytiskla stanovy, ze kterých vyplývájí jak povinnosti, tak práva nejen člena SVJ, ale i předsedy. Zajímavé čtení… Chci požádat našeho předsedu o předložení mandátní smlouvy, ale obávám se, že poté co mne nazval „krávou“ a ať už držím hubu, mi zabouchne dveře před nosem. Ještě jednou děkuji za Váš názor a přeji hezký den! Iveta
Milý pane Vávro, je to jen o větší chloupek dále, v Olomouci. Ale i zde se takoví lidé najdou! Pěkný víkend všem přeje Iveta
Vážená paní Iveto, možná že budete překvapena, ale stav ve Vašem SVJ mne vůbec nepobavil. Zdá se mi, že družstevní manýry hluboké kořeny způsobu hospodaření s cizími penězi u vás, podobně jako v mnohých jiných SVJ, nejsou přetrhány a respektování nároku vlastníka na kontrolu nad svými penězi je cíleně zašlapáno k nule. Zmiňovaný stav ve Vašem SVJ bohužel směřuje buď k ovčí rezignaci, nebo k žalobě na SVJ – trvání cca 2–3 roky, popřípadě, že máte podezření, že jste okrádána, pak k trestnímu oznámení – trvání cca 3 měsíce až 1/2 roku. Mrkněte na toto: www.svj.zde.cz, snad najdete inspiraci – pochybuji však, že útěchu, s pozdravem, Petr Vávra
Milý pane Pavle, děkuji za povzbuzující zprávu, na web. stránky se podívám. Ještě musím od předsedy SVJ nějakým způsobem zajistit tu mandátní smlouvu, abych věděla, k čemu jsme se vlastně zavázali a naopak co je povinností správce. Jsem ráda, že takový web jako je tento existuje, velice jste mi pomohli. Přeji Vám pěkný zbytek dne. Iveta
Vážená paní Iveto, velice rád bych Váš problém zobecnil, protože zřejmě nebude ojedinělý. Je vlastník povinen setrvávat na shromáždění, je-li tam urážen (např. podobně, jako ve Vašem případě, nazýván krávou apod.). Není někde stanoveno, že jednání musí být vedeno ve vší zdvořilosti? Jak takovou situaci řešit, když už k ní dojde? Setrváním na shromáždění se vlastník vystavuje dalšímu porušování svých osobnostních práv, odejde-li, budou patrně ostatní činit rozhodnutí bez něho. Jak z toho ven? Děkuji za názory.
KarelJ
Vážený pane Pavle, i Vám děkuji za Váš příspěvek. S klidným srdcem Vám mohu říci, že mne v žádném případě takové vulgarismy urazit nemohou, ba naopak, od člověka, jakým je předseda našeho SVJ, mně to může naopak polichotït. Z reakcí, jak předsedy SVJ, tak našeho správce, který již 1× ze schůze utekl, protože mi nedokázal argumentovat, je mi jasné, že jediné, co jim vadí je fakt, že do věcí tzv. strkám noc, že mi není jedno, kolik peněz vynaložíme na tu, či onu investici, prostě, že se zajímám a to není většinou vhod, co si budeme povídat. Je lépe míti obecentsvo, které přikyvuje, nežli dav nespokojených lidí. v žádném případě, i kdyby jsem byla 100× více urážena mně to už z principu nedonutí k tomu, abych schůzi opustila! Pokud je někdo hulvát, hulvátem zůstane napořád, ať má titulů, či funkcí kolik chce. Ještě jednou díky a přeji hezký zbytek dne. Iveta
I když dojde k výpovědi správce je zde otázka jak máte postavenou smlouvu se správcem. Pokud má ve smlouvě výpovědní lhůtu třeba 6 až 12 měsíců od rozvázání a převzetí smlouvy, má nárok po celou tuto dobu ve smlouvě uvedenou ještě svou funkci vykonávat a odvádět mu za práci patřičnou odměnu.
Vážený pane Vávro, máte nějakou oporu pro Vaše tvrzení, že na přítomnost nečlena společenství na shromáždění podléhá souhlasu pouhé nadpoloviční většiny přítomných? Už z definice jsou účastníky shromáždění členové společenství a podle mého názoru s účastní nečlenů na jednání (nebo jeho části) musí výslovně předem souhlasit všichni.
Dále bych chtěl upozornit, že odstoupení od smlouvy je sice možné, ale je to něco zcela jiného než ukončení dohodou stran či ukončení výpovědí. Při odstoupení, jsou-li k odstoupení důvody, si strany navzájem vrátí poskytnutá plnění a dále se postupuje, jakoby právní vztah vůbec nebyl vznikl.
Emanuel
Dobrý den, bohužel jsem nedohledal, že by museli souhlasit s přítomností nečlena všichni přítomní (100%), tak vyvozuji většinové rozhodnutí Shromáždění, pokud máte nějaký argument, budu Vám vděčen, s výpovědí souhlasím, s pozdravem, Petr Vávra
Argument je jednoduchý. ZoVB upravuje způsob rozhodování společenství ve věcech spadajících do předmětu činnosti společenství. Rozhodování o účasti nečlenů na jednání právnické osoby jistě nepatří do předmětu činnosti společenství.
Emanuel
Dobrý den, to mi trochu uniká, jak se chcete rozhodnout, zda přítomnost nečlena je přípustná, či ne?, Petr Vávra
Já nic rozhodovat nechci. Shromážděním se rozumí shromáždění členů společenství, nikoli nečlenů.
Emanuel
Dobrý den, trochu jste mne pobavil, že formulaci „jak chcete rozhodnout“ jste vztáhl na svou osobu, přirozeně jsem měl na mysli rozhodnutí shromáždění, s pozdravem, Petr Vávra
Předmět činnosti SVJ je v §9/1 ZoVB správa domu.
Pokud by shromáždění chtělo odpovědně posoudit, ať už dosavadní činnost správce nebo nového kandidáta na správce, je jeho účast na shromáždění vhodná. Nevidím zákonný důvod, aby s jeho ne/účastí mělo souhlasit více než 50% přítomných.
100% přítomných nebo dokonce všech nevyplývá ze žádného předpisu. Obecně platí, že rozhoduje prostá většina, pokud nějaký předpis (zákon, stanovy, usnesení shromáždění) nestanoví jiné kvórum.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Poslední komentáře