SVJ vyučtování vody
Přeji hezký den. Mám asi trochu netypický dotaz. Jsme SVJ v poměrně novém domě (7let). V objektu je ale také restaurace a malý plavecký basen. Myslím, že vše je uděláno tak, že spory o vodu pro ty dva velké odběratele nemohou vzniknout. Při vyučtování za spotřebovanou vodu v roce 2016 se objevil kuriozní problem. Ve stejném patře, vedle sebe, mám dva byty. Oba dva užívám se ženou (jsou propojené). Do obou přichází voda přes jeden vodoměr ve sklepě a oba mají vlastní bytové vodoměry. A teď ty zvláštnosti:
- cena za 1m3 u obou bytů byla různá a byla dokonce nižší než na faktuře za 1m3 od vodovodů a kanalizace (divné, co ?).
- cena za 1m3 se lišila i u obou bytů (dokonce výrazně – 5%).A to už vůbec nechápu !!!
Žádal jsem vysvětlení. Výbor (vlastně účetní) mi sdělil,že mohou použít různé koeficienty a pak mohou vycházet různé ceny. Stále to považuji za absurdní. Stále to považuji za poměrně jednoduchý problém. Spotřeba domu, spotřeba bytů,rozpočítání na 1m3 u jednotlivých bytů, … . Jaké koeficienty, jaké různé ceny u dvou sousedních bytů, ? Možná, že mi někdo umí vysvětlit, nebo lépe ukázat, že je to nesmysl. Moc děkuji za pomoc. Cervla
Na co se tu proboha ptáte? Když jste od výboru dostal odpověď, že mohou použít různé koeficienty, musí logicky následovat otázka jaké koeficienty a z jakého důvodu? Dále musíte chtít ty koeficienty, alespoň pro vaše byty vidět. Sám přeci píšete, že je to nesmysl. Když tam váš výbor nebo účetní něco potají kouzlí, tak vám na to tady těžko někdo odpoví. Jirka
Pokud je do vyúčtování zahrnuto více faktur vodáren (u nás se dělají odečty bytových domů čtvrtletně)může se lišit jednotková cena za m3 pokud se v odečtovém období změní cena. Podružné vodoměry odečítáte jen ročně a tak se Vaše cena liší od fakturační. Dále je zde koeficient, kterým se přepočítává rozdíl mezi obchodním a bytovými měřidly. Tedy Vaše cena se s fakturační pochopitelně neshoduje, protože Vaše měřidlo je jen orientační a méně přesné než obchodní. Ovšem pro jedno období by měly být Vám účtované ceny za m3 stejné ve všech bytech.
„…může se lišit jednotková cena za m3 pokud se v odečtovém období změní cena…“ …blá blá blá
Pro rozúčtování je podstatný „fakturační množství“ a „fakturační náklad“, nikoli „fakturační m3“.
Pro vyúčtování je podstatný, zda byla započtena všechna OM a zda byla u všech použita ověřená měřidla.
Jste tu hodinu a už pokládáte dotazy, který si můžete najít sama/i. Ale vy chcete sežrat koláče bez práce!
Máme tu zákon 67/2013 Sb.. V SVJ máte statut. orgán (výbor) a on je poskytovatelem služeb (§2/a/2). Proto u něj žádejte pravidla pro rozúčtování a odečty ze všech odběrných míst (§8/1). Bez nich můžete navštívit kteroukoli kartářku / čarodejnici se skleněnou koulí a ta Vám ty rozúčtování / odečty ověří přesněji.
Nemáte li „extra“ pravidla (§5/1) pak platí (§5/2), že voda se rozúčtuje podle odečtů vodoměrů. Následně si sám nebo s nějakým „matematikem“ a s tužkou a papírem (nebo excelem) ověříte skutečné náklady na každé jedno odběrné místo – přesně to, co by zjevně měla dělat ta Vaše účetní-blbka.
KOEFICIENTY si Vaše účetní-blbka vymyslela a čeká jestli jste trumpeta nebo ne… Podstatný fakt je, že máte komunikovat s „výborem“ a ne s účetní-blbkou.
Jeli rozúčtováváno dle §5/2, pak „poměrový m3“ nemůže být v různých bytech rozdílný. Jo může být, že „poměrový m3“ není ve stejné výši jako „fakturační m3“, ale to již není obsahem Vašeho dotazu.
Poslední komentáře