SVJ Katastrofa a "tajná dohoda"

Vložil ABD, 28. Březen 2013 - 4:59 ::

Dobrý den, prosím o názor na následující situaci: Výbor SVJ a valná část členů SVJ tvrdí, že 5 vlastníků má u SVJ dluhy, oprávněnost tohoto požadavku se zkoumá nyní u soudu. Odstupující předsedkyně výboru a zřejmě její místopředseda podepsali se dvěma dlužícími vlastníky „tajnou dohodu“ o tom, že tito dva vlastníci stáhnou žaloby na SVJ a SVJ uzná, že žádné dluhy nemusí platit, jde o dluhy v řádech desítek tisíc Kč. Jeden z těchto dvou dlužníků, kteří měli platit dluhy, je člen výboru a po podpisu „tajné dohody“ je výborem zvolený jako předseda SVJ. O podpisu smlouvy nebylo hlasováno na shromáždění.

Dotazy: Je možné, aby výbor podepsal „tajnou dohodu“? Může předseda SVJ, nebo výbor, podepsat dohodu, ze které vyplyne, že dlužník SVJ za stažení žaloby na SVJ nebude platit dluhy, které po něm SVJ vyžaduje? Jak mám postupovat, když chci vidět smlouvu? Pokud došlo k protiprávnímu jednání, jak mám postupovat?

Děkuji, s pozdravem ABD

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 28. Březen 2013 - 12:06

    …že tito dva vlastníci stáhnou žaloby na SVJ a SVJ uzná…

    1. o jaké žaloby se jedná?
    2. zamyslete se zda financování dlužníků neumožňuje „přeplácení“ záloh – záloha na správu je „pouze“ usnesená ale nikoli podložená a tedy oprávněná a zálohy na služby lze šikovně nastavit tak aby z nich také šlo uvedené financovat
      např. zamyslete se co se stane pokud sečtené poměrové hodnoty (~>náklady) vysoce PŘESÁHNOU fakturační náklady a vychytralý Výbor NIKOMU neumožní aby se dostal k informacím o odečtech. Copak se asi stane s tím „přeplatkem“. Co, lze si ho rozdělit?

    Neználek

    Vložil Jožka (bez ověření), 28. Březen 2013 - 10:02

    Koukněte se jestli nemáte ve stanovách, že dlužník nemůže být ve výboru. Je to ta nejlepší pojistka aby takový člověk pak nemohl sám se sebou sepsat nesmyslnou dohodu a nebo nechat dluh promlčet.

    Vložil Žibřid (bez ověření), 28. Březen 2013 - 9:21

    Jak píšte, největší dlužník se stal předsedou společenství vlastníků.

    Tak už to chodí, prokázal tím své schopnosti. Kdyby bylo možné vkládat ankety, vložil bych ji s jedinou otázkou: Byl Váš předseda před zvolením: a) největší dlužník, b) dlužník, ale ne největší, c) nebyl dlužník.

    Vložil lake, 28. Březen 2013 - 7:30

    Nepopisujete všechny podrobnosti případu. Je možné, že liknavostí výboru došlo již k promlčení dluhu. V jiném Vašem příspěvku jste uvedl, že povinnost k úhradě vznikla rozhodnutím shromáždění dne 17. března 2011. Dvouletá promlčecí doba tedy již možná uplynula. Dlužník by se u soudu dovolal promlčení. V takové situaci je vedení sporu o dlužnou částku sice i nadále možné, ale zřejmě bez naděje na úspěch.

    Pro činnost SVJ platí § 9a odst. 3 ZoVB: „Společenství je oprávněno vlastním jménem vymáhat plnění povinností uložených vlastníkům jednotek k tomu příslušným orgánem společenství podle tohoto zákona.“. Všimněte si, že SVJ nemá uloženu zákonnou povinnost vymáhat. Může, avšak nemusí.

    Jestliže jste podle vašich stanov ponechali rozhodování v této věci v rukou výboru, pak máte, co jste chtěli: výbor rozhodl, že vymáhat se nebude. Nechal marně uplynout promlčecí dobu. Rozhodnutí výboru je v souladu se zákonem, v souladu se stanovami a je platné.

    • Členové výboru SVJ nemají uloženu zákonnou povinnost pečovat o majetek SVJ s péčí řádného hospodáře, jestliže jim SVJ takovou povinnost neuložilo ve smlouvách o výkonu funkce.
    • Ani samo SVJ nemá povinnost vymáhat, jestliže jste mu takovou povinnost neuložili ani ve vašich stanovách, ani rozhodnutím shromáždění.

    lake

    Vložil ABD, 30. Březen 2013 - 7:14

    Děkuji za odpověď. Pokusím se doplnit – SVJ dluhy vymáhá, ale po někom více a po někom méně. Jaký je Váš názor na to, že dohoda je tajná – za jakých okolností by musel výbor dohodu ukázat ostatním členům SVJ? Jen pro úplnost a pro pochopení nepochopitelného stavu v SVJ – shromáždění odhlasovalo na poslední schůzi, že se nebude zabývat návrhem na hlasování o odtajnění dohody (většina nechce vědět, co v dohodě je). A který předpis (zákon) upravuje, kdo za výbor takovou dohodu může podepsat, pokud používáme vzorové stanovy? Co by ve stanovách muselo být uvedené, aby takovou dohodu muselo schválit více členů výboru? Stačí na podpis takové dohody jen místopředseda, nebo jen člen?

    Pro ostatní dotazy, člen SVJ byl podle označení SVJ dlužník, ale ne největší.

    Děkuji ABD

    Vložil lake, 30. Březen 2013 - 7:31

    Není zřejmé, proč se vůbec sháníte po dohodě. Mohla být ústní, nebo nemusela být vůbec žádná: výbor prostě nechal uplynout promlčecí dobu a tím znemožnil vymožení pohledávky. Výsledek je stejný s dohodou i bez ní.

    Kdyby takovou dohodu uzavřel člen statutárního orgánu právnické osoby podle Obchodního zákoníku, šlo by o trestný čin, nejspíše spáchaný v organizované skupině. Odpovědnost za škodu by byla dána ze zákona, bez ohledu na to, zda šlo o úmysl či nedbalost.

    Protože však jde o statutární orgán SVJ, jeho členové nemají žádnou odpovědnost a nic na nich nevymůžete. Trestně by byli členové výboru odpovědní pouze pokud je písemná smlouva o výkonu funkce, která jim nařizuje konat s péčí řádného hospodáře.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".