SVJ a odměna
Měla bych dotaz ohledně odměny v SVJ. Od 1.12. se chci vzdát odměny v SVJ za funkci místopředsedy ve výši 700,– Kč měsíčně. Stačí čestné prohlášení a existuje na to nějaký vzor, nebo stačí napsat pouze, že se vzdávám odměny a nechat si to podepsat od předsedy výboru.
Nechápu proč by jste měla psát jakési čestné prohlášení. Předsedovi pouze písemně oznamte, nejlépe doporučeným dopiseme, že žádnou odměnu za výkon funkce místopředsedkyně od 1.1.2016 nepřijímáte a tuto budete provádět s platností od 1.1.2016 zdarma, bez nároku na funkcionářskou odměnu. Pokud Vám přesto nějaká odměna bude zaslána, tak ji jednoduše vrátíte.
Ptala jsem se protože jsem nevěděla jak to vyřešit a na netu jsem nenašla žádný komentář a Korkyho odpověď mě trošku vyděsila. Moc Vám děkuji za radu.
Obávám se, že tak jednoduché, jak si myslíte to není.
Předně odměnu Vám někdo schválil. Nejspíše shromáždění a vy jste ve výkonu funkce a tuto odměnu se hledí dle § 59 a dále ZOK.
Nejvyšší orgán společenství rozhodl o tom, že Vám náleží odměna za výkon funkce. Jen tento nejvyšší orgán může rozhodnout o tom, že Vaše odměna bude 0 Kč.
Navíc si ve Stanovách ověřte, zda tam není například uvedeno, že s výkonem funkce člena Výboru SVJ je spojeno právo na peněžitou odměnu.
Děkuji za odpověď. Ve Stanovách SVJ je konkrétně uvedeno, cituji: stanovení výše odměny členů výboru nebo pověřeného vlastníka. Částku výbor neodsouhlasil, tu nechal výbor podepsat na samostatném papíře od všech členů SVJ. Bohužel od ledna se musím nahlásit na úřadu práce a tam se žádný výdělek pro nárok na podporu nepřipouští. Takže napíšu čestné prohlášení a nechám si ho z opatrnosti podepsat od všech vlastníků. V krajním případě bych se musela vzdát funkce místopředsedy SVJ a musel by se zvolit nový výbor, za což by mně asi vlastníci nepoděkovali, vzhledem k tomu že výbor byl zvolen v dubnu. Děkuji všem za jakýkoli názor.
Píšete: Bohužel od ledna se musím nahlásit na úřadu práce a tam se žádný výdělek pro nárok na podporu nepřipouští.
Tak to Vám neposkytli nejspíše správné informace, zeptali se vůbec, jak vysokou odměnu pobíráte?
Pokud Váš příjem nepřesahuje polovinu minimální mzdy, můžete se stát uchazečem. Pro výplatu podpory v nezaměstnanosti se výkon funkce nepovažuje za nekolidující zaměstnání, jestliže splníte podmínku v první větě.
Na rozdíl od Korkyho se nedomnívám, že se ZOK se na odměnu SVJ uplatní, platí přece stanovy a OZ. Pokud se někdo odměny vzdá (např. prohlášením), těžko jej někdo přinutí, aby ji pobíral. Odměna vyplacena nebude a tedy ani daně… Nechci tvrdit s určitostí, že je to všeobecně pravda, ale i v našem výboru šli členové na „podporu“ a přestože pobírali odměnu v SVJ, o podporu nepřišli. Jiná otázky je s nárokem na pobírání dávek… Sociálka snad ví co radí.
Děkuji Vám za odpověď. Také si myslím, že mě nikdo nemůže nutit brát odměnu. O soc. dávky se jednat nebude pouze o podporu, ale s opatrnosti se raději odměny vzdám. Známá má bohužel zkušenost, že okamžitě při registraci zjistili, že je ve výboru SVJ a musela doložit, že nepobírá odměnu. Proto ta opatrnost.
No, myslím, že daný úředník/úřednice si chtěl hlavně ušetřit práci, protože pokud budete mít uvedený příjem, budete muset nosit pásky na kontaktní místo. Úředník/úřednice si je bude muset naskenovat a se zprávou pravidelně odesílat na krajskou pobočku Úřadu práce.
Takhle si do spisu založí pouze to, že vykonáváte funkci, ale nemáte příjem.
Poslední komentáře