SVJ a majitel/pronajímatel bytové jednotky - právo na informace
Jsem majitelem bytu a člen SVJ, byt pronajímám. SVJ po mně požaduje sdělení jména, trvalého bydliště a data narození nájemníků. Toto se mi jeví jako nezákonné, a proto jsem podala pouze informaci týkající se počtu osob v dané domácnosti žijících pro účely rozúčtování cen služeb. Můžete mi prosím kvalifikovaně poradit, jaká je právní úprava a zda-li je moje domněnka oprávněná? Děkuji.
Dhalio,
odpověď rozdělím na dvě období, kdy budou platit dva předpisy ZoVB a NObčZ
1)do konce roku 2013
neznám obecně závazný předpis, který by tuto situaci řešil. Z praktického hlediska je vhodné, aby bylo známo jméno a spojení na nájemníka (telefon, email). Pokud je povinnost pro člena SVJ vtělena do stanov, tak potom musí jméno a kontakt na nájemníka sdělit. Nemám ale praktické využití pro trvalé bydliště a datum narození nájemníků. To se mi zdá jako nadbytečná a prakticky nevyužitelná informace.
2)od 1.1.2014
od tohoto data má vstoupit v účinnost nepovedený NObčZ. Podle § 1 177/2 musí vlastník bytu nahlásit jméno a adresu osoby, které přenechal byt do užívání.
Závěrem: u Vás již předběhli dobu a co se Vám zdá nezákonné bude zákonné za necelý rok, pokud se NObčZ neposune.
Hezký den!
Pavel
„…2)od 1.1.2014 … …musí vlastník bytu nahlásit jméno a adresu osoby, které…“
- se jménem asi není problém ale co adresa? V uvedeném ustanovení není uvedeno jaká adresa to má být: trvalého bydliště, přechodná, uvedená v základních registrech nebo jaká vlastně?
- pokud má tuto adresu vlastník sdělovat správci, je on odpovědný za její správnost? Co když se změní? Jak to vlastník zjistí? A jak to ověří správce domu? A musí to ověřit? K čemu jinému, než pro §1178 mu (správci) to může být (neptám se na počet osob rozhodných pro některá rozúčtování ale na adresu)?
děkuji Neználek
Pro výbor je partner vlastník resp. člen SVJ. Je tudíž záhodno vést i nějaký seznam kontaktních informací na tyto členy. Do ostatního, pokud se to netýká něčeho (např. počtu osob, což je pak ale logicky i jako součást stanov), co by mělo vliv např. na vyúčtování něčeho, výboru nic není, pokud ho s tím některý člen seznámit nehodlá. A nebo ať vám min. vysvětlí, k čemu tyto informace potřebuje (patrně jen nemá nic užitečnějšího na práci, než tabulkovat nesmysly – aneb jak pravil klasik „Takže až zblbnu, koupíme si pastelky a nikdo nic nepozná…“). Ostatně, třeba jména „nahrubo“ (pro základní přehled) si může jistě opsat z poštovních schránek (i když zrovna ve sdělení této holé informace by větší problém ze strany majitelů být nemusel).
Neboli řešil by to ObčZ, který ale takovéto podrobné sdělení neřeší, a tudíž proto na to výbor nemá právo. Nájemník má v tomto povinnosti pouze vůči pronajímateli v § 689, nijak se to netýká výboru.
zkuste bydlet v domě se zvýšeným požárním nebezpečím – podle hasičů musí SVJ disponovat seznamem bydlících osob, z nichž musí být osoby pod 15 (datum narození) a osoby s omezenou pohyblivostí vyznačeny zvlášť.
Poslední komentáře