Svévolná blokace opravy sklepů a "odklonění" financí z FO na spořící účet
Jaké jsou možnosti bránit se svévoli dvou vlastníků jednotek (jeden z nich je současným předsedou SVJ), kteří blokují opravu společné části domu (sklepů), na kterou bylo za pět let vybráno na příspěvcích do FO přes 800 000Kč?
V minulosti SVJ odsouhlasilo záměr provést sanaci z důvodu plesnivění a stáří sklepa (dům z r. 1928). Jeden z blokujících vlastníků je nyní předsedou Výboru a prosazuje „odklonění“ prostředků z FO na spořící účet SVJ u banky, kde pracuje druhý „blokující“.
Přitom sklep přímo volá po opravě, nehledě na to, že nezávislý stavební inženýr již přes pěti lety jasně řekl, že je v desolátním stavu a vypracoval v tomto smyslu odborný posudek i s metodickým návrhem na komplexní opravu. Sklep byl navíc v mezičase, kdy se shromažďovaly prostředky do FO na opravu, vytopen vystoupením vody z kanalizace, takže je nyní ještě plesnivější a většinu sklepů nelze prakticky využívat. Shodou okolností oba „blokující“ jediní mají sklepy relativně suché a navíc byty pronajímají.
Děkuji.
Těžko lze pochopit, že 2 retardeři v domě blokuji opravu sklepa domu,který je ve velmi špatném stavu a Vy si s nimi nedovedete poradit- i když jedním z nich je předseda. Pro kvalifikovaný návod postupu proti těmto 2ma osobám, je nutno znát základní údaje k tomuto problému. Kolik bytů má dům, jakým podílem na shroomáždění byla oprava odsouhlasena, kolik máte na opravu financí (bude potřeba úvěr ?), kdo Vám provádí správu společných částí domu , jsou na př. sklepní koje součástí bytové jednotky, aj.
Neexistuje žádný FO. Prostředky se zřejmě shromažďovaly na účtu SVJ jako dlouhodobé zálohy na konkrétní odhlasovaný účel.
Ještě laskavě doplňte jaký termín k provedení práce shromáždění schválilo. Pokud byla snad schválena platba záloh na nutný účel, avšak bez určení konkrétního termínu dokončení, pak dobře Vám tak: SVJ může provést opravu kdykoliv uzná za vhodné (za pět, deset či dvacet let). Do té doby bude oprávněně hospodařit se svými prostředky, které jste na účet společenství složili jako dlouhodobé zálohy. A bude s nimi hospodařit podle své úvahy, například vloží je na desetiletý termínovaný účet. Finanční naivita některých vlastníků jednotek je do nebe volající …
Nedovedu si však představit, jak jeden či dva vlastníci by mohli blokovat opravu společné části. Míníte to tak, že se přivázali ke dveřím do sklepa a brání svými těly ve vstupu řemeslníků? Nebo se ozbrojili meči a střídavě drží stráž v chodbě ke sklepům? Nebo jak to vlastně míníte?
lake
Konkrétní případ: malé SVJ, před kompletní opravou střechy. Vyhotoven znalecký posudek, který stav střechy jednoznačně označuje jako nevyhovující. Ze střechy padají tašky a jiné součásti a hrozí tak škody na majetku, zdraví a životech. Střecha je často provizorně opravována, ale to nic neřeší. Oprava byla již několikrát řešena na shromáždění, stanovy požadují 75% přítomných hlasů. Přesto někteří vlastníci (mající v součtu více než 25% hlasů) opravu odmítají schválit a nelze se s nimi dohodnout. Co s tím? Jak legální cestou zabránit devastaci majetku ostatních vlastníků, kteří se chovají odpovědně?
Pokud má statutární orgán vašeho SVJ havarijní stav střechy jednoznačně doložen znalcem,tak je jeho povinností ji nechat opravit a výslednou sumu požadovat po všech vlastnících bytových jednotek v domě a to poměrnou částkou, dle velikosti jejich podílu na společných částech domu. JaVa
To jako myslíte, že výbor SVJ má právo či povinnost bez souhlasu potřebného 75% vlastníků dle stanov pozvat firmu, ať provede celkovou opravu střechy (nebo uspořádat výběrko, podepsat smlouvu apod.)? Jak by to výbor před ostatními obhájil a jak by čelil případným žalobám na zneužití prostředků SVJ nebo jak by potom úspěšně vymáhal poměrnou částkou, dle velikosti jejich podílu na společných částech domu od těch, kdo opravu z různých, byť sobeckých důvodů neodsouhlasili?
Oprava střechy v havarijním stavu je podle vás zneužití prostředků svj. To mě pobavilo. Vy jste fakt jouza.
Děkuji za názor. Otázka je, co je to „havarijní oprava“. Jak jsem se dočetl v jiné diskusi na těchto stránkách, jako havarijní oprava není uznatelná a obhajitelná kompletní oprava za 0.5 milionu (byť le to nejefektivnější cesta), ale pouze dílčí opravy (rozuměj výměna pár tašek), to děláme stále. Takže s tou povinností ststutáře s posudkem znalce bych to (bohužel) neviděl tak žhavě. Problémoví vlastníci blokují naprosto vše již z principu, bez jejich souhlasu nelze nic změnit (ani stanovy), cokoli opravit (vše se schvaluje 75ti procenty), … Bohužel se nelze spolehnout ani na případné soudní řešení (přehlasovaný vlastník), protože rozhodnutí soudů je nepředvídatelné a při využití všech možných opravných prostředků protistrany vidím řešení za 3–4 roky (zkušenost). Mezitím střecha asi spadne, prostě patová situace… Vím, že mi s tím zde asi nikdo neporadí, jen chci poukázat na nevymahatelnost základních vlastnických práv v SVJ, konkrétně starat se o svůj majetek, resp. zabránění jeho devastaci.
Poslední komentáře