Střet zájmů
Předseda výboru SVJ je zaměstnancem firmy, která naše SVJ spravuje. Nejedná se o střet zájmů?
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda nejde o střet zájmů v případě našeho bytového domu. V domě jsou dvě družstva (založená majitelem firmy, která nechala dům vystavět) a sdružení vlastníků.
Protože první členská schůze družstev je plánovaná až na zítra, je zatím předsedou obou družstev zmíněný majitel. Ten se také stal přes nevůli vlastníků členem jejich výboru (protože díky ovládání družstev má v domě nadpoloviční podíl).
Bohužel po přečtení stanov družstev, jsem zjistil, že při hlasování mají zakládající členové (tj. opět zmíněný majitel a jeho společníci) 15 hlasů oproti 1 hlasu ostatních členů. To jde sice změnit změnou stanov, kdy mají sice všichni jen 1 hlas, ale aby byla změna přijata musí pro ní hlasovat všichni zakládající členové.
Zajímalo by mě tedy, zda je možné, aby byl náš dům ovládán investorem, který nám brání řešit např. reklamace (protože je spojený se stavební firmou, která dům stavěla)? A my s tím nemůžeme nic dělat.
Děkuji.
Nezabývejte se způsobem hlasování v družstvu, do toho Vám jako vlastníkovi jednotky nic není. Vnitřní záležitosti družstva jsou zajímavé pouze pro členy družstva.
Pokud jste vlastníkem jednotky(1994), reklamaci si řešte sám za sebe. Koupil jste si svou jednotku za své peníze, a k ní i společné části domu – jejich vlastníkem jste také. Takže prostě reklamujte vady na Vašem majetku. Na co čekáte?
lake
Podle zákona 159/2006 předseda SVJ není veřejný funkcionář, takže to střet zájmů není.
A co §2 odst.2 písm.b uvedeného zákona?
b) člen statutárního orgánu, člen řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu právnické osoby zřízené zákonem, státní příspěvkové organizace, příspěvkové organizace územního samosprávného celku, s výjimkou členů správních rad veřejných vysokých škol a statutárního orgánu nebo členů statutárního orgánu, členů řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu samosprávných stavovských organizací zřízených zákonem,
Poslední komentáře