Stavební úpravy v bytě
Dobrý den, jaké máte u vás v domech zkušenosti, když jeden z vlastníků se v bytovém pustí do rozsáhlých stavebních úprav. Ostatní vlastníky na nástěnce informuje, že bude dělat např. úpravu v koupelně. Nic se celkem neděje. Po započetí se stane, že místo koupelny je dále rozdělaná voda v kuchyni, topení a plyn v celém bytě, elektřina v celém bytě. Jako vlastník bytu se moc s ostatními nebaví. Je tu jedno ale ! Práci provádí většinou sám a již osmý měsíc. Šikovný je, ale nikoliv všeuměl. Nikde není totiž jistota, že nové instalace budou v pořádku a že na práce má nějaké plány, projekty a dokumenty (např. revizní zprávu), že po dokončení je vše v pořádku!!! Co s takovým člověkem a jaká existují opatření, že v takovém případě dům nevyletí i s lidmi do povětří??
Ráda bych se zeptala, jak je to při rekonstrukci bytu novým vlastníkem s bouráním nosné zdi. Sice na vyžádání dokumentaci a projekt k rekonstrukci dodal, ale podle mě kdyby každý vlastník boural stejnou nosnou zeď ve svém bytě, tak se může poškodit celý dům – panelák. A nikdo neví, kolik jich je už zbouráno. Děkuji za názory.
Vyjděme z toho co praví zákon. Podle zákona č. 183/2006 Sb. Stavební zákon je SVJ povinno (namísto vlastníka stavby) opatrovat schválenou dokumentaci stavby po celou dobu životnosti stavby. Není-li schválená dokumentace, pořídí na svůj náklad alespoň zjednodušenou dokumentaci.
Dokumentace skutečného provedení stavby podle přílohy č.
7 k vyhlášce č. 499/2006 Sb. zahrnuje:
A Průvodní zpráva
B Souhrnná technická zpráva
C Situační výkresy
D Výkresová dokumentace
E Geodetická část
Součástí této dokumentace tedy NEJSOU ani vstupní ani jiné revizní zprávy, ať se týkají společných zařízení, či bytů. SVJ nemá žádnou „páku“ jak jednoduše donutit vlastníka jednotky k prokázání, že jeho plynová instalace či bytová elektroinstalace má platnou revizi.
lake
Dobrý den, pokud nemění stavební uspořádání bytu (bourání nebo úprava příček), tak dle mých zkušeností nemusí dokládat nic. Příkladně výměna el. vodičů v bytě je na jeho zodpovědnost. Jakmile by ale zasáhl do přívodu el. vedení z patrového rozvaděče do bytu, tak tam už revize být musí. Vodovodní rozvody v bytě si také může vyměnit sám. Co se týče plynu, revize se provádí pravidelně, ale jen blázen by si případnou výměnu rozvodů svépomocí nenechal následně zrevidovat plynařem. PN
se neprovádí pravidelně ale jen a pouze po její první realizaci (výchozí revize). Pravidelné revize (po3 letech) jsou předepsány v bytovém domě jen pro rozvody ve společných prostorách.
…záruku by mělo vyžadovat vedení SVj, či družstva. Pro jistotu zkontrolujte pojistění, případně navyšte pojištění Vašeho bytu a jeho obyvatel !
Poslední komentáře