Stavba zahradního domku a pergoly u byt.domu

Vložil Veronika (bez ověření), 22. Srpen 2021 - 16:38 ::

Dobrý den, jsem vlastníkem přízemního bytu se zahradou v bytovém domě. Potřebuji postavit zahradní domek 2×2m. a pergolu 16m2. Musím to někde hlásit? Pergola bude volně stojící. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 23. Srpen 2021 - 17:24
    Veroniko, platí co jsem Vám napsal prve:

    Napřed laskavě odpovězte na mé dva dotazy.

    Teprve pak byste mohla dostat nějakou jednoznačnou a použitelnou odpověď.

    Zatím jsou zde pouze dohady bez znalosti skutečného stavu.

    Justitianus

    Vložil adviser, 23. Srpen 2021 - 10:56

    Pergola nespadá do kategorie stavba (není zastřešená) a není proto kvůli ní nutné o cokoliv žádat na stavebním úřadě. Přístřešek (např. stání pro auto, altán nebo zahradní domek již stavbami jsou (jsou zastřešené) a podléhají ohlášení na stavebním úřadu. Musí totiž splňovat několik podmínek:

    • odstup od sousedního pozemku min. 2m
    • zastavěná plocha max. 25m2
    • bez podsklepení
    • nemá obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení (např. toaleta) ani vytápění
    • slouží nekomerčnímu využití

    Možná jsou tam ještě některé další podmínky.

    Vložil takyčlen SVJ (bez ověření), 23. Srpen 2021 - 14:15

    další podmínkou je, že se jedná o první stavbu (tedy nejde tam nasekat 2 a více s tím že <25m2 bez povolení) a na pozemku, kde už stavba domu stojí. Pokud se jedná o samostatné parcelní číslo pozemku, třeba zahradu, tak smůla a i na stavbu <25m2 přístřešku musíte na stavební ouřad.

    Jo a pergolu (nestavbu) si lidi i úřady pletly s přístřeškem! Pergola je bez pevného zastřešení, takže nanejvýš rolety či stahovací hadra nebo latě a na nich popínavé rostliny.

    Přístřešek je stavba a platí proto pro něj stavební zákon, myslím že pak je jedno zda jde o přístřešek nebo garáž. Ale stejně to nikdo nedodržuje :-)

    Tedy pokud tam dá žaluzie (a ne pevnou střechu) a je to jeho pozemek, nejde o stavbu ale dočasnou konstrukci a múže si ji dát v libovolné velikosti i na hranu jeho pozemku. Přístřešek NE, musí mít 2 metry odstup, musí být stejné parcelní číslo pozemku na kterém už schválená stavba stojí, musí jít o první stavbu bez povolení a musí dodržet ty parametry (25m2, 5m výšky, …)

    Ale je neslušné bez dohody se sousedem tam stavět cokoliv, určitě je lepší jim to sdělit a umožnit se vyjádřit ať tak nebo jinak.

    Vložil Justitianus, 22. Srpen 2021 - 17:37

    Napřed laskavě citujte prohlášení. Co je v něm uvedeno o „zahradě“? Nebo snad jde o samostatnou parcelu ve Vašem výlučném vlastnictví? V tom případě ovšem nemá s bytem nic společného.

    Bez této informace od Vás nemá cenu odpovídat. Tazatelé se zpravidla domnívají že něco vlastní – a pak se ukáže, že to ve skutečnosti nevlastní.

    Justitianus

    Vložil Katastr (bez ověření), 22. Srpen 2021 - 21:56

    Pro vlastnictví pozemku je určující katastr, nikoliv prohlášení.

    Vložil Justitianus, 23. Srpen 2021 - 4:23

    Katastr (bez ověření), mne ale zajímají i ty právní vztahy, které v katastru nenajdete.

    • Pokud snad „zahrada“ je část společného pozemku a existuje dohoda o výlučném užívání jednotlivých částí, v katastru o tom nenajdete ani slovo. To se do katastru nezapisuje. To lze zjistit jedině v prohlášení.
    • Pokud snad „zahrada“ je část společného pozemku, vyznačená a svěřená tazateli do výlučného užívání, v katastru o tom nenajdete ani slovo. To se do katastru nezapisuje. To lze zjistit jedině v prohlášení.
    • Jde-ĺi o společnou parcelu, jedině v prohlášení je možné najít dohodu o rozsahu oprávnění jednotlivého spoluvlastníka (např. právo vysazovat či kácet dřeviny na části kterou užívá, právo oplotit část pozemku, právo zřizovat konstrukce které nejsou stavbami (pergola). To se do katastru nezapisuje. To lze zjistit jedině v prohlášení.

    Justitianus

    Vložil adviser, 23. Srpen 2021 - 7:18

    Právní vztahy vás můžou zajímat až podle vlastníka, kterého uvádí u nemovitosti KÚ. Pokud je tam uvedena tazatelka Veronika, nezajímají jí právní vztahy, ale požadavky stavebního úřadu na jí zamýšlené zahradní stavby. Kromě to píše „jsem vlastníkem přízemního bytu se zahradou“. Nepíše, že by zahradu měla ve výlučném užívání. Zahrada je pozemek a proto na KÚ samostatně zapsaná nemovitost. Pokud by Veronika na KÚ nebyla vedena jako majitelka zahrady, teprve potom by bylo na řadě zjistit z prohlášení její právní vztahy k této zahradě.

    Prohlášení vlastníka je o způsobu přerozdělení nemovitosti na společné prostory, vlastněné prostory a určení výlučného užívání společných prostor. Dalo by se říci, že jde o takový předpis rozdělení společně vlastněné nemovitosti.

    Pro vlastnictví nemovitosti je určující katastr, nikoliv prohlášení.

    Vložil takyčlen SVJ (bez ověření), 23. Srpen 2021 - 14:20

    protože tazatelka má zahradu pravděpodobně se samostatným parcelním číslem než na kterém stojí byt (to bez KN nezjistíme), a nestojí tam schválená stavba pro bydlení ani rekreaci, stejně bude muset dojít se informovat na stavební úřad.

    Každopádně já bych tam šel až poté, co si promluvím o svém záměru se sousedy (sousedy té zahrady). Pokud budu řešit pevnou střechu a budu chtít být blíže než 2 metry k jejich hranici, bez jejich souhlasu se stejně neobejdu.

    Vložil Petr, 23. Srpen 2021 - 20:09

    Něco o pergole a přístřešku

    www.drevostavitel.cz/…avba-pergoly

    Stavba pergoly: Návod jak na povolení a stavbu

    Pergola je většinou … Od altánu se pergola odlišuje … . Altán se oproti tomu … .

    Je pro pergolu potřeba stavební povolení?

    www.chytre-bydleni.cz/…ypy-existuji

    23. 04. 2020 – Přístřešek na auto: Víme, jak je to s povolením i jaké typy existují … Z jakých materiálů se přístřešky staví a jak se na ně nahlíží z pohledu legislativy?

    V některých případech se návštěvy úřadu nevyhnete Ve většině případů realizace přístřešku nepředstavuje žádný problém a obejde se bez jakékoliv návštěvy úřadu. To však platí jen při dodržení základních podmínek.

    Čtěte také: Stavby, které nevyžadují povolení ani ohlášení

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".