Stavba garáže na společném pozemku

Vložil Vašek (bez ověření), 13. Červenec 2021 - 18:03 ::

Dobrý den, mám na Vás prosbu. Vedle pozemku našeho SVJ stojí má garáž ( na své samostatné parcele ). Jelikož je malá, tak bych ji chtěl rozšířit. Jediné kam bych ji mohl „vysunout“ je na pozemek SVJ( Na místo, kde nic není a ani nic neroste) Svolal jsem schůzi a všech vlastníků (6) jsem se optal jestli bych tak mohl učinit. Všichni souhlasili, jen jeden řekl, že si to nepřeje a ať si pořídím menší vůz. Je možné i přes nesouhlas jednoho vlastníka začít stavit? Resp. Schválí mi žádost stavební úřad bez podpisu 100% členů? Nebo poradíte co musím udělat, abych mohl začít stavbu? Moc děkuji a přeji hezký den.

  • pozemek

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Taky Člen (bez ověření), 14. Červenec 2021 - 7:45

Nejprve si zjistěte na KN komu pozemek patří. SVJ to „asi“ nebude:-). Pak se podívejte na cenu pozemku v místě obvyklou a nabídněte majitelům odkup Vámi požadované části.Až zaplatíte všechny náklady a budete zapsán v KN jako majitel stavební parcely, tak si na SÚ vyžádáte stavební povolení a můžete stavět, ale na „svém“, nikoli na cizím!Kapišto:-)

Vložil Pochopil (bez ověření), 13. Červenec 2021 - 19:25

Odpověď se odvíjí od toho, kdo je (vedle stavebníka) účastníkem stavebního řízení. Na to se dá najít několik různých odpovědí:

  1. vlastník pozemku,
  2. SVJ,
  3. vlastník pozemku i SVJ.

Dále je třeba odpovědět, jakým podílem vlastník pozemku v řízení jedná. I na to se dá najít více různých odpovědí, od 25%+ do 100 %.

Zrovna něco podobného řeším, co úředník, to názor.. A také jsem se dověděl, že je judikatura nezajímá a nebudou se jí řídit.

(Předpokládám, že „pozemek SVJ“ je pozemek ve správě SVJ.)

Vložil Justitianus, 13. Červenec 2021 - 19:20

Vašku, protiřečíte si. Napsal jste že jde o společný pozemek, a zároveň jste napsal že jde o pozemek SVJ. Minimálně jedno z Vašich tvrzení je nepravdivé.

Až napíšete pravdu, odpovím Vám podrobněji.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Červenec 2021 - 7:52

proč jste ze svého příspěvku „vygumoval“ své obvyklé původní tvrzení, že se radka jako obvykle mýlí? co kdybyste mě místo toho poučil v čem?

Vložil Justitianus, 14. Červenec 2021 - 11:55

Radko, nechtěl jsem zase upozorňovat na Vaše nesprávné tvrzení, dokud tazatel neupřesní kdo je vlastníkem pozemku. Ale když na tom trváte, vysvětlím Vám v čem jste chybovala. Tazatel položil dvě otázky:

  1. Je možné i přes nesouhlas jednoho vlastníka začít stavit?
  2. Schválí mi žádost stavební úřad bez podpisu 100% členů?

Vy jste mu odpověděla „ne. ne.“. První Vaše odpověď je možná nesprávná, druhá je určitě nesprávná.

Samozřejmě, že tazatel by mohl začít stavět i bez souhlasu „jednoho vlastníka“. Potřebuje souhlas vlastníka pozemku (uvedl že tím vlastníkem je SVJ). Už jsem napsal, že si raději počkám, až tazatel napíše pravdu o vlastnictví pozemku, a pak mu odpovím. Vy jste se rozhodla mu zamotat hlavu, i když nemáte hodnověrné informace o skutečném stavu.

Stavební úřad nikdy nevyžaduje k žádosti o stavební povolení ani souhlasy vlastníků jednotek, ani nějaké „podpisy členů“. Takže tazatel se určitě obejde bez „podpisů členů“. Úřad bude pouze vyžadovat aby stavebník doložil právo stavby na cizím pozemku. Toto právo mu udělí vlastník pozemku (SVJ?), nikoliv členové SVJ.

A pokud snad jde o pozemek který je uveden v prohlášení a je společný, pak ani v tomto případě se nesbírají nějaké „podpisy členů“. Jde opět o právo stavby – a to je vlastnické rozhodování, které se vůbec netýká právnické osoby SVJ, ani jejích členů! Tazatel bude v tomto případě potřebovat souhlasy vlastníků a spoluvlastníků parcely, včetně souhlasu osob oprávněných z věcného práva (např. zástavní právo banky).

Justitianus

Vložil Tázal (bez ověření), 14. Červenec 2021 - 14:53

„Tazatel bude v tomto případě potřebovat souhlasy vlastníků a spoluvlastníků parcely, včetně souhlasu osob oprávněných z věcného práva“ (Vložil Justitianus, 14. Červenec 2021 – 11:55)

Zajisté. Zajímavá je ovšem otázka, jak velkým podílem musí souhlasící vlastníci disponovat, aby souhlas mohli platně udělit. To prosím upřesněte. Děkuji.

Vložil radka2222 (bez ověření), 13. Červenec 2021 - 18:13

ne. ne. koupit si svůj pozemek, na kterém můžete stavět. na cozím bez souhlasu zaplaťpánbů nelze.

Vložil Petr, 14. Červenec 2021 - 18:54

tazateli, na to by vám přece měl odpovědět NOZ, tolik snad víte. Nevím jaké jsou všechny možné typy vlastnictví pozemku v rámci SVJ (my např. žádný jiný pozemek než ten na kterém stojí dům, nemáme).

NOZ praví

§ 1169

Změna prohlášení

(1)

(2) Ke změně prohlášení postačí souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, týká-li se změna

  • společných částí, při které se nemění velikost podílu na společných částech, nejde-li o části ve výlučném užívání vlastníka jednotky,
  • pravidel pro správu domu a pozemku a užívání společných částí, jsou-li určena v prohlášení.

(3) Pro přezkoumání rozhodnutí o změně … se ust. § 1209 použije přiměřeně.

?
Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Červenec 2021 - 19:04

my např. žádný jiný pozemek než ten na kterém stojí dům, nemáme – to jako my vlastnníci, nebo snad pozemek vlastní svj?
to není o změně prohlášení, to je o tom, že někdo chce postavit stavbu na cizím pozemku bez souhlasu těch všech vlastníků.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".