Stanovy SVJ proti krátkodobým pronájmům (Airbnb)
Citace ze stanov: „V případě, že člen společenství užívá byt za účelem poskytování krátkodobého pronájmu, je povinen strpět fikci počtu osob v jednotce v trojjnásobném množství, nežli je výše uvedeno, nahlášení počtu osob v nižším množství je u takto používaného bytu ke krátkodobému pronájmu irelevantní a člen společenství je povinen strpět stanovené výše uvedené trojnásobné množství osob. V případě rozporu tvrzení člena společenství a statutárního orgánu ve věci existence užívání bytu ke krátkodobému pronájmu, je rozhodující a závazné písemné stanovisko všech členů statutárního orgánu, které je pak člen společenství povinen v příslušném zúčtovacím období akceptovat.“
Pokud nepřiznáte více osob, nemúžou vám je přidat, jedině se soudit můžou o počet osob.
Dcera vlastní byt a správcovská firma nerespektuje nahlášený počet osob. Pracovnice správcovské firmy to odůvodňuje tím, že místopředsedkyně výboru jí nahlásila trojnásobný počet osob pro vyúčtování za rok 2016 a následně předsedkyně výboru prý nahlásila trojnásobný počet osob pro stanovení záloh pro rok 2017. Co s tím? Zaplatit pouze část nesprávného vyúčtování nebo neplatit vůbec?
Citace zákona: „Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období"
Takže o tom, jakým způsobem se „odhadovaná veličina“ → počet osob promítne do rozúčtovacích pravidel, vždy rozhodne tupá spoluvlastnická chátra. Pokud rozhodne, že rozúčtování odebrané vody podle odečtů z vodoměrů zruší jako zbytěčně složitý problém a rozúčtuje fakturovanou spotřebu podme m2 – nic s tím nenaděláte. Pokud rozhodne, že algoritmus rozúčtování za provoz výtahu je vhodný i pro roúčtování vody a naopak, nic s tím nenaděláte.
To je prostě „výhoda“ sockového bydlení v panelovém domě. :) :)
:)
a ani nemusíte bydlet v lůzovským nebo rómským sídlišti (proti
cigánům nic nemám, ty jsou i slušný a za p;vod se nestyd2j, ale
„rómové“ jsou chátra cháter).
Doufám, že nyní je jasné, že údajný „problém krátkodobých pronájmů“ jsou pouze bublina vypuštěná dementy, kteří se nevyznají v řízení chaosu.
Podle mě jsou takové stanovy neplatné. SVJ si může rozhodnout, že ti, kdo používají byt ke krátkodobým pronájmům, budou platit na nějakou službu více než jiní. Neexistuje ale způsob, jak to někomu dokázat. Ustanovení „V případě rozporu tvrzení člena společenství a statutárního orgánu ve věci existence užívání bytu ke krátkodobému pronájmu, je rozhodující a závazné písemné stanovisko všech členů statutárního orgánu, které je pak člen společenství povinen v příslušném zúčtovacím období akceptovat.“ je minimálně na posouzení právníkem, ale spíš si myslím, že je to naprostý nesmysl. Ze statutárního orgánu tím dělá absolutního vládce, který pro své tvrzení nemusí mít žádný důkaz.
neplatná je část, která by uváděla podobný nesmysl. Důležité také je jak kdo pro ně hlasoval. Ten kdo hlasoval pro těžko se může u soudu domáhat neplatnosti i zjevného nesmyslu.
Je to takový zoufalý pokus o „řešení“ kombinovaný s lidovou tvorbou amatérů ve výboru, tedy bez porady s právníkem. Znění ve stanovách je neurčité a nesmyslné, umožňuje různý výklad, což vždy způsobí neplatnost, resp. nicotnost. Navíc tedy zrovna u Airbnb je počet osob každý den jiný. Já kdybych měl byt a používal ho na krátkodobé pronájmy, tak bych se s SVJ dohodl na nějakém fixním počtu osob, např. 3 nebo klidně 5, protože podle počtu osob se maximálně tak rozúčtovává jen elektřina a úklid, příp. výtah a kamerový systém, pokud jsou to samostatné služby. A pokud v daném SVJ nic podle počtu osob nerozúčtovávají, dohodl bych se s SVJ na zvláštním příspěvku na úklid např. 2000 Kč měsíčně, v závislosti na intenzitě využívání bytu. A samozřejmě bych uživatele bytu pečlivě vybíral dle recenzí (nebral bych každého) a řádně je instruoval a hlídal, v případě Airbnb to funguje dobře, protože recenze dávají nejen návštěvníci bytnému, ale i bytný návštěvníkům, a když dáte zápornou recenci, tak dotyčného už nemusí nikdo další ubytovat, akorát se recenze používají jen minimálně, většině pronajímatelů je to asi opravdu fuk, co se v domech děje. Naštěstí krátkodobé pronájmy nerealizuji, tak nemusím přemýšlet co by kdyby…
Jen by mne zajímalo, jak zjistíte že člen společenství užívá byt za účele poskytování krátkodobého pronájmu?
Co když to udělá tak, že si k tomu založí firmu a ta firma bude pod svým IČ poskytovat tuto službu? V tom případě již člen nevyužívá byt za účelem poskytování krátkodobého pronájmu, protože jej dlouhodobě pronajímá firmě „Přečůrám stanovy s.r.o.“.
jaké položky se účtují podle počtu osob ?? pokud je to rozumný dům, tak žádné – takže jen výše záloh na vodu a tam je to jedno, protože se vyúčtovává podle náměru vodoměru.
Poslední komentáře