stanovy SVJ, přizpůsobení k novému OZ
Od 2014 se majíSVJ řídit dle nového OZ a musí být stanovy notářsky ověřené, zajímá mne, zdali musí být přítomen notář na shromáždění vlastníků, nebo stačí předložit notáři upravené stanovy, s prezenční listinou, a výsledkem hlasování, děkuji za vaše odpovědi. Zajda.
co shromáždění schválilo (stanovy se čtou) a garantuje, že osoby podepsané na prezenční listině a předložené plné moci jsou oprávněnými vlastníky nebo jejich zástupci. Takže pouhé předložení v jeho kanceláři nestačí.
„Notář … garantuje, že osoby podepsané na prezenční listině a předložené plné moci jsou oprávněnými vlastníky nebo jejich zástupci.“
Notář bohužel negarantuje nic. Jedná se o rozšířený omyl.
Jistě, že garantuje, jde pouze o to, v kterých případech musíte žalovat Stát a v kterých případech přímo notáře. I toto vykouzlila judikatura.
Lehce dohledáte.
Není pravdou, že by stanovy SVJ(2000) musely být „notářsky ověřené“. Platí však obecné ustanovení NOZ o právním jednání (§ 564). U stanov SVJ(2012) je to jednodušší: forma veřejné listiny je předepsána zákonem, zde není možné vlastní rozhodování.
SVJ(2000) je právnickou osobou. Pro zakladatelský dokument (stanovy) právnické osoby zákon nevyžaduje formu veřejné listiny. Takže platí, že pokud ve stanovách SVJ(2000) není uvedena povinnost měnit je veřejnou listinou, pak SVJ(2000) může měnit stanovy jako dosud – pouhým hlasováním na shromáždění.
Jiný případ by nastal, jestliže stávající stanovy mají v textu uvedeno, že ke změně je nutný notářský zápis. Pak nelze stanovy pochopitelně měnit nijak jinak, než veřejnou listinou.
Je také možné, že rejstříkový soud bude prostě vycházet ze způsobu přijetí dosavadních stanov: pokud byly přijaty ve formě veřejné listiny, bude RS vyžadovat aby i každá další jejich změna měla formu veřejné listiny. Viz § 564 NOZ.
lake
Před mnoha lety, při zakládání SVJ, byl proveden notářský zápis s ověřením Stanov. Do 31.12.2013 jsme Stanovy dvakrát změnili bez přítomnosti notáře. Jejich poslední znění je z roku 2009. Nyní se Výbor chystá provést změnu těchto Stanov formou Dodatku opět bez přítomnosti notáře, jen hlasováním vlastníků. Zajímá mne, bez ohledu na platnost změn provedených do 31.12.2013, jestli bude výše uvedená změna Stanov platná nyní po 1.1.2014? Ve stávajících Stanovách se o povinnosti přizvání notáře nic neříká. Je povinností SVJ každou změnu Stanov předložit Rejstříkovému soudu? Děkuji za odpověď.Jiří
U SVJ(2000) bylo nutné při zápisu do rejstříku Společenství předložit Notářský zápis o průběhu první schůze SVJ(2000), jehož přílohou byly mimo jiné i přijaté Stanovy. Otázkou je, zda je tento způsob možné u stanov považovat za formu vzniku stanov Notářským zápisem, když stanovy byly jen přílohou Notářského zápisu?
Máte pravdu, že první shromáždění SVJ před 1. 1. 2014 se muselo konat za přítomnosti notáře, který o něm pořídil notářský zápis, jehož přílohou byly i stanovy.
Notářský zápis je veřejnou listinou. Zda ale příloha notářského zápisu (stanovy) je také veřejnou listinou, já se domnívám, že není. V minulosti jsme již 2× měnili stanovy, aniž by o tom notář pořídil zápis, a rejstřík nám vždy takto změněné stanovy do sbírky listin přijal.
Poslední komentáře