Stanovy a "okupace" společného prostoru
Chtěl jsem se zeptat, výbor SVJ nám vlastníkům dle NOZ předložil
k připomínkování nové stanovy, a: 1.)píše se v nich, že krom mnohého
jiného…„Společenství“ odpovídá za ÚDRŽBU, ÚKLID atd.
společných prostor, ale v bodě „Výbor“ se již neobjevuje věta typu
výbor odpovídá za ÚKLID, ÚDRŽBU…chápu to tak, že se výbor zbavuje
odpovědnosti za třeba „bordel“ v kolárně? 2.) společný
prostor-místnost, kde je umístěn hlavní uzávěr vody a je samozřejmě
výborem uzamčena, je využívaná i jako dílna/sklep/úložna (proč ne, je
to velký prostor), neměl by ten, kdo tuto místnost využívá platit
nájem?
Díky.
Výbor by měl dát na nástěnku a poslat mailem oznámení, že si vlastníci a nájemníci mají odstranit ze společných prostor své věci. Pokud to nebude v termínu, měl by jednat. Vy jste upozornil, ale výbor musí zajistit. Bohužel, odvoz nepotřebného haraburdí je na náklady SVJ, tedy i těch, co tam své věci neodkládají. Třebas příště vlastníci upozorní na ty, co to zneužívají. Hlavní uzávěr vody má být přístupný všem v domě. U nás je též HUV v uzamčeném sklepě, ale klíč mají všichni vlastníci. Co kdyby praskla voda a výboři nebyli k dispozici s klíčem. Pokud se týká místnosti, která je dílna, úložna, je to společný prostor. Někde v domě musíte uložit shrnovače, lopaty, úklidové pomůcky, vozíky, posypovou sůl, žárovky, nářadí. Snad byste nechtěl, aby výbor za místnost platil, když je to použitelné pro všechny. Že je to pod zámkem, se nedivím. Dali jsme smetáky a koště do průchozí kočárkárny, aby vlastníci je mohli použít k úklidu (zajišťujeme si sami). Co myslíte, jak dlouho tam zůstaly? Od té doby je vydáváme k použití.
Snad jste nepochopil, že výbor není osoba. Tato ne-osoba není způsobilá vstupovat do právních vztahů, nemůže se zavazovat k povinnostem a nemůže nabývat práva.
Je to stejné, jako kdybyste tvrdil, že za nepořádek v kolárně odpovídá Vaše žehlička, nebo sousedův pes.
Je-li spoluvlastník vyloučen ostatními spoluvlastníky z užívání společné věci, nenáleží mu nájemné, nýbrž náhrada v penězích za vzniklé omezení v užívání společného majetku. Částka se určí jako alikvotní podíl z částky ve výši nájemného v místě obvyklého za pronájem obdobného prostoru. Pokud spoluvlastník o nic nežádá, nic nedostane.
lake
Díky, bod 2 jsem pochopil, za společný prostor se platí, tečka. K bodu 1, jsem natvrdlý, zeptám se tedy jinak, laicky: z mé zkušenosti ,takže v kočárkárně se nahromadil po fluktujících nezjištěných nájemnících (tedy nejen) „bordel“, šel jsem na výbor, zda by se „to nevyklidilo a nevyházelo“-to by ještě problém nebyl, ale:„vážený pane, nejdříve označte/vyfoťte/zjistěte/obejděte/připravte…a my „výbor“ zajistíme odvoz do sběrného dvora“. Ano udělal jsem to, a tak se stalo, ale proč bych já měl ve společných prostorách zajišťovat organizačně/technicky takovéto činnosti, když výbor je placený…a to mi jde.Ještě jednou díky.
Jste pouze spoluvlastníkem společných prostor. Možná si ostatní spoluvlastníci ten nepořádek v kočárkárně přejí. To členové výboru nemohou tušit.
Pokud je ve stanovách SVJ uvedena povinnost zajistit pořádek ve společných místnostech, můžete plnění této povinnosti vymáhat i soudně. Není-li to ve stanovách, pak nejvyšší orgán může právnické osobě SVJ uložit takovou povinnost jednorázově – tedy povinnost zajistit vyklizení společné místnosti.
Jste přece také členem nejvyššího orgánu SVJ – shromáždění. Nejvyšší orgán SVJ přijímá svá rozhodnutí hlasováním a rozhodnutí je závazné pro SVJ. Pokud pouze soukromě obcházíte členy výboru a vlastníky jednotek, pak jednáte sám a vyvíjíte aktivitu z vlastní vůle.
lake
Poslední komentáře