Správce versus výbor

Vložil Jana P. (bez ověření), 16. Březen 2017 - 18:53 ::

Jsme SVJ o osmi bytech. Výbor (tvoří 3 členové) chtěl změnit stanovy podle NOZ. Kvůli této situaci vznikl spor, zda zachovat staré nebo zajistit nové stanovy. Vše se jen protahuje a nic se neřeší, jelikož jeden z vlastníků trvá na tom, že pokud si zvolíme správce (fyzickou osobu), která bude zařizovat věci pro naše SVJ, nemusíme vést účetnictví a nemusíme volit výbor, protože správce se o vše postará. Tyto informace prý získal od právníka a že je vše v souladu s NOZ. Mám za to, že jeho informace nejsou pravdivé, ale bohužel většina vlastníků staršího věku mu věří. Má pravdu? A jaké máme možnosti to řešit? Jana P.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil anonymousimus (bez ověření), 20. Březen 2017 - 11:17

    Proč se dohadujete, když to řeší zákon a ne názory lidí???

    Vložil anon. (bez ověření), 16. Březen 2017 - 19:36

    Správce, který vše zařídí neexistuje. Vlastník ve vašem domě je snílek. Copak o to, nějaký „právník“ mu to klidně mohl nakukat. Za vše zodpovídá SVJ, jakýkoliv jiný správce nemá žádnou odpovědnost, správcem domu ze zákona je SVJ.

    Vložil JaVa, 16. Březen 2017 - 19:28

    Vlastníkovi ,který Vám tvrdí,že pro vaše SVJ neplatí § 1190 z.č.89/2012 Sb­.,:

    § 1190 Osobou odpovědnou za správu domu a pozemku je společenství vlastníků. Nevzniklo-li společenství vlastníků, je osobou odpovědnou za správu domu správce.

    doporučte samostudium zákonů týkajících se SVJ a jeho právníkovi návrat na Plzeňskou fakultu.

    Žádná příkazní smlouva mezi SVJ a externím správcem, nikdy nezbaví právnickou osobu SVJ a její statutární orgán plné zodpovědnosti za správu společného majetku všech vlastníků jednotek v domě.

    Společenství vlastníků

    § 1194 z.č.89/2012 Sb.,

    (1) Společenství vlastníků je právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku; při naplňování svého účelu je způsobilé nabývat práva a zavazovat se k povinnostem. Společenství vlastníků nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem.

    (2) Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky. Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.

    JaVa

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".