Spotřební složka nákladů na teplo
Spotřební složka (dle indikátorů) se rozdělí …s použitím korekcí a výpočtových metod … zohledňujících polohu bytů. (zák. 372/2001, § 4, odst. 3. Kde jsou, prosím, uvedeny ony korekce výpočtové metody ?
Spolu s novenou zákona 67/2013 sb. by měla být vydaná i nová vyhláška – viz Zmocňovací ustanovení, které je uvedeno za novelou výše uvedeného zákona. viz sněmovní tisk 308.
http://www.psp.cz/…xt/tiskt.sqw?…
vyhláška 372/2001 Sb. bude zrušena/novelizována.
„…Kde jsou, prosím, uvedeny ony korekce výpočtové metody …“
- NIKDE nejsou uvedeny. Každý rozúčtovatel je má jako svoje know-how.
A tak podle nich rozpočítává. Měli byste je mít schváleny. nenašel jsem
ale ani jednu ovci která by jim rozuměla čije snad dokázala úspěšně
napadnout aniž by ji neuondal čas a spolustádo.
Vyhláška 372/2001. §7/3 vyhl. 372/2001 uvádí cit.„Vlastník seznámí konečného spotřebitele na jeho žádost s podklady, ze kterých vyúčtování vychází, případně se způsobem rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi ostatní konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce.“
Z toho plyne, že musíte žádat po rozúčtovateli (tedy SVJ) právě to seznámení „se způsobem rozúčtování nákladů “ a musíte dostat takový postup abyste byl schopen přezkoumání tzn. opakovaným postupem spolu s primárními podklady musíte obdržet stejné výsledky jako rozúčtovatel. Výsledky pak srovnáte se zněním vyhlášky a Vašich usnesení, pravidel apod.. - nicméně, nepochybně Vaše vyúčtování neobsahuje všechny náležitosti dle §7/2. Pokud jste podal včasnou reklamaci, máte „jakous takous“ možnost provést nátlak (záleží ale na mnoha okolnostech – přímý poukaz na nevěrohodnost, nepřezkoumatelnost a neplatnost, jak tady uvádí pan teoretik, je jistě možný – ale k ničemu praktickému Vám to nebude)
Neználek'
PS: na pana Laka nespoléhejte, ten s jízlivostí na rtech uléhá
i vstává
(cit. „…tato pravidla by mělabýt součástí stanov SVJ. To jste
nevěděl? …“)
Neználek napsal stroze: „NIKDE nejsou uvedeny.“.
Pane Neználku, nepište zde nesmysly. Jestliže Vy těmto věcem nerozumíte, nebo si je neumíte od rozúčtovatele vyžádat, neznamená to ještě, že nejsou nikde uvedeny. Bez koeficientů, korekcí a přesně definovaných výpočtových metod je nemožné porvádět rozúčtování na základě náměrů.
Jen tato Vaše neznalost Vás asi vedla k závěru, že jsem tazateli napsal něco jízlivého. Předpokládám, že člen SVJ bezpečně ví, že stanovy SVJ jsou dokumentem, který obsahuje práva a povinnosti členů společenství. Proto jsem mu sdělil, že má-li se jako člen SVJ něčím řídit povinně, musí to být uvedeno právě ve stanovách. Cožpak ani Vy jste toto nevěděl?
Koeficienty, korekce a postupy při rozúčtování neobsahuje ani vyhláška č. 372/2001 Sb., ani zákon č.67/2013 Sb. Musí si je tedy určit rozúčtovatel. Rozúčtovatel (SVJ) ovšem není oprávněn stanovit toto všechno jednostranně. Musí dojít k dohodě (ujednání)mezi ním a všemi vlastníky – viz zákon:
67/2013 Sb. § 6 (1) Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek." |
Takže už jsme doma, že ano. Zákon vyžaduje souhlas všech. SVJ si může zajistit takový automatický souhlas všech nynějších i budoucích vlastníků jednotek pouze dvěma možnými způsoby:
- pravidla rozúčtování jsou uvedena v prohlášení vlastníka budovy (to ovšem vzniklo dávno před vznikem SVJ a navíc SVJ nemůže obsah prohlášení nijak ovlivnit),
- pravidla rozúčtování jsou uvedena ve stanovách SVJ.
Přesně toto jsem napsal tazateli. Báchorky o jakémsi tajemném „know-how“ a o tom, že koeficienty a korekce „nejsou nikde uvedeny“ jsou nepravdivé a tazateli nijak nepomohou. Opak je pravdou: tyto koeficienty, korekce a postupy existují (kromě případu, kdy se rozúčtuje pouze podle započitatelných podlahových ploch).
Má-li se tazatel povinně řídit konkrétními pravidly, koeficienty, korekcemi a výpočetními postupy, na které se ptal, musí mu být napřed předloženy k podpisu. Nebo si vše toto dá společenství do svých stanov. Neznám jiný způsob, jak trvale splnit požadavek zákona č.67/2013 Sb.
lake
Pokut to dáte do stanov, po změně zateplení budete muset měnit stanovy. A to i v případě, že se napoprvé netrefíte se stanovením správných koeficientů znevýhodnění, daných polohou bytu. MMR doporučuje stanovit koeficienty energetickým auditem, já jsem na jiném místě popsal způsob, jak lze s koeficienty znevýhodnění rovnými 1 pomocí výpočtové metody dosáhnou toho, aby znevýhodnění dané polohou bytu bylo odstraněno, pak to jde i bez energetického auditu.
Jožin
Z vyjádření MMR:
Pokud se jedná o otázku, zda )e zákon č' 67/2o13 Sb. ve smyslu hlasovacího kvora v souladu s konkrétními ustanoveními zákona č' 89/2012 sb', je třeba konstatovat, že zákon č' 67/2013 Sb. je speciálním právním předpisem ve vztahu k NoZ. Má tedy přednost před NoZ.
Takže všech vlastníků. To jen abyste si nebyl tak jistý.
jinak zde je zajimavé čtení
„…nepište zde nesmysly. Jestliže Vy těmto věcem nerozumíte…“
- s tímto ztotožňuji. Bohužel pan Lake opětovně „nechce
rozumět“:
napsal jsem, že „rozúčtovatel je má jako svoje know-how“ – nicméně pan Lake v tom čte, že o ně neumím žádat. Nu to je jeho problém. - tazatel o obsahu svých stanov nic neuvedl, takže o jejich obsahu lze „předpokládat“ jen kávové sedliny. To, že mít něco mají a třeba nemají, není dstatečný argument proto aby tazatel dělal něco (vzdorného) co by nedělal, kdyby vše co stanovy mít mají taky skutečně měly. Že? Nicméně pan Lake má jasno: když to stanovy nemají (třeba ty pravidla pro rozúčtování), tak nás nejprve seznámí se zákonem a pak nás jízlivě zeptá zda jsme nevědli, že máme podat (bezzubou) reklamaci.
- já shledávám marnou snahu přesvědčit kokoliv, že jízlivost je „k dobru věci“. Tomu uvěří snad už jenom ťulda „Vilík“.
„…Takže už jsme doma, že ano. Zákon vyžaduje souhlas všech…“
- možná „je doma“ pan Lake. Ale nikdo jiný doma není. Já za dotazem tazatele vidím snahu získat návod na zvládnutí situace když povinnost doržovat stanovy či zákony absentuje
- Vědomí, že „Zákon vyžaduje“ vytváří sice hřejivý pocit, ale k reálnému vyřešení reklamace nepřispěje.
„…Báchorky o jakémsi tajemném „know-how“ a o tom, že koeficienty a korekce „nejsou nikde uvedeny“ jsou nepravdivé …“
- slovem „NIKDE“ jsem mínil normy závazné pro tento případ. Samozřejmě že uvedeny jsou v materiálech rozúčtovatele. A jak se k nim POKUSIT! dostat jsem uvedl („pokusit dostat“ neznamená „dostat“).
„Má-li se tazatel povinně řídit konkrétními pravidly, koeficienty, korekcemi a výpočetními postupy, na které se ptal, musí mu být napřed“ znám postup jak teorie převěst do praxe a jak je REÁLNĚ vymoci.
Neználek'
Koeficienty pro každou místnost, korekce a výpočtové metody jsou samozřejmě uvedeny v pravidlech rozúčtování nákladů na vytápění, a tato pravidla by mělabýt součástí stanov SVJ. To jste nevěděl? Jinak by přece SVJ nemohlo nikomu nic rozúčtovávat, jedině vše podle započitatelných podlahových ploch.
- Nepoužívají-li se při rozúčtování žádné korekce a výpočtové metody pro zohlednění polohy bytů, je nutno rozúčtovat bez indikace či měření pouze podle započitatelných podlahových ploch, jinak je takové vyúčtování v rozporu s celostátně platným předpisem, tedy je neplatné.
- Nejsou-li známy koeficienty a korekce použité při rozúčtování, je takové rozúčtování nevěrohodné, nepřezkoumatelné a tedy neplatné.
- Není-li známa přesná výpočtová metoda (algoritmus výpočtu použitý při rozúčtování v jednotlivých krocích), pak je toto rozúčtování nevěrohodné, nepřezkoumatelné a tedy neplatné.
lake
Poslední komentáře