Spolecne casti SVJ
Dobry den,
SVJ resi problematiku definice spolecnych proctor pri oprave strechy, do ktere jiz dlouho zateka. Oddalovanim opravy doslo k poskozeni tepelne izolace. Tloustka tepelne izolace je pouze 14cm nikoliv dnes technickymi normami pozadovanych 24cm. NOZ v §1160 definuje spolecne prostory. Definice je upresnena v narizeni vlády c. 366/2013 v §5 „Společné části domu § 5 (1) Společnými částmi domu, jako částmi podstatnými pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku, jsou zejména
- vodorovné a svislé nosné konstrukce včetně základů domu, obvodové stěny domu,
- střecha včetně výplní výstupních otvorů, izolací, hromosvodů,
lávek, dešťových žlabů a svodů venkovních či vnitřních,
V pismenu d/ je rovněž uvedeno, ze spolecnymi castmi domu jsou i „výplně stavebních otvorů hlavní svislé konstrukce (okna včetně okenic)”
Nekteri clenove SVJ tvrdi, ze tepelna izolace neni soucasti spolecnych prostor. Cim je pravne toto tvrzeni podlozeno? Jaky je vyklad soudu, popr. organu verejne spravy? Mate s vykladem pojmu “izolace” zkusenosti? Dalsim argumentem nekterych clenu SVJ je, ze stresni okna take nejsou spolecnymi prostory. Dle meho nazoru (predseda vyboru) toto odporuje pravni uprave. V prohlaseni vlastnika jsou spolecne prostory tykajici se strechy definovany pouze jako strecha. SVJ nema pismenou dohodu o tom, ze kazdy si zaplati vymenu oken sam. Z informaci na portalu vyplyva, ze takove dohoda musi zahrnovat vsechny cleny SVJ. Jak je vhodne (a pravne spravne) v takove situaci postupovat?
Dekuji za nazor a zkusenosti.
Chcete opravit střechu resp. posílit vnitřní izolaci domu… Plášť je společnou částí budovy i střechy v jakémkoliv provedení. Užívají tyto společné části pod střechou, kam patří podle vaší velmi nejasné formulace také střešní okna, nekteří vlastníci výlučně pro sebe? Nebo jsou tyto střešní okna součástí některých bytů? Pokud ne, jsou společnou částí domu a úhrada jejich výměny jde za Společenstvím – tzn. ze společného. Zjistěte si přesně vymezení Prohlášení vlastníka všech bytů včetně definování všech pojmů, stavu budovy, svodů, atd.. Ze zákona o dani z příjmů není možné podílet se na úhradě výměny oken bytu vlastníka z prostředků SVJ či dlouhodobé zálohy na opravy ani v případě, že si to odhlasujete na Jednání shromáždění. předseda
Zdravím.Zaujala mě Vaše poslední věta
„Ze zákona o dani z příjmů není možné podílet se na úhradě výměny oken bytu vlastníka z prostředků SVJ či dlouhodobé zálohy na opravy ani v případě, že si to odhlasujete na Jednání shromáždění.“
Lze ji aplikovat i na revize a kontroly plynového vedení, včetně koncových spotřebičů v bytové jednotce instalovaných za plynoměrem?
Již několikrát zde byla debata o tom,že tyto kontroly a revize hradí z obav o bezpečnost celého domu,někteří „fudovaní statutáři SVJ“, ze společných peněz.Tzn., že vše i společné části plynového vedení platí jedinou fakturou.
Můžete prosím objasnit,který konkrétní § zákona o dani z příjmu porušují?
Děkuji předem a přeji Vám hezký sváteční den.JaVa
Je rozdíl pořídit – zaplatit ze společných peněz vlastníků pro vlastníka bytu majetek ke zhodnocení jeho vlastnictví, aniž by dotčený vlastník z ceny tohoto majetku odvedl státu daň z příjmu – a uhradit službu – tzn. prohlídky, kontroly stavu atd , která vyplývá z provozu bytového domu Společenství vlastníků a nejde o zhodnocení nemovitosti/bytu vlastníka – tu je možné po schválení nadpoloviční většinou na Shromáždění vlastníků uhradit: Proto jsme při rekonstrukci domu před deseti léty postupovali tak, že SVJ zajistila dodavatele pro výměnu oken těm vlastníkům, kteří neměli okna svého bytu ve stavu odpovídajícím pro záměr revitalizace domu a po podrobné kalkulaci prací výměny oken práce proběhly v souladu a časovým průběhem relitalizace domu a náklady spojené s konkrétním bytem byli také odběratelem vyfakturovány konkrétnímu vlastníkovi (jedna třetina bytů měla okna vyměněna před revitalizací domu), který částku uhradil přímo dodavateli. Průměrná cena výměny čtyř oken byla tehdy cca 50t.Kč. Tady se na tato témata vedla velmi fundovaná a podrobná diskuse. Zařídili jsme se proto opatrnicky, i když znám mnoho případů, kdy se pořízení výměny oken v SVJ hradila z tehdejší dlouhodobé zálohy ve fondu oprav. Není-li soudce…
Nařízení vlády 366/2016 Sb. § 5
(1) Společnými částmi domu, jako částmi podstatnými pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku, jsou zejména
a. vodorovné a svislé nosné konstrukce včetně základů domu, obvodové stěny domu,
b. střecha včetně výplní výstupních otvorů, izolací, hromosvodů, lávek, dešťových žlabů a svodů venkovních či vnitřních,
c. komíny jako stavební konstrukce v celé své stavební délce, včetně vyvložkování pořízeného spolu s komínem, mimo dodatečně instalovaných komínových vložek pořízených se souhlasem osoby odpovědné za správu domu jednotlivými vlastníky jednotek, do nichž jsou zaústěny tepelné spotřebiče těchto vlastníků a které tvoří jeden technologický celek jako spalinová cesta tepelného spotřebiče, atd.
Střešní izolace i střešní okna jsou nepochybně společnými částmi budovy.
Pokud okna podle Prohlášení vlastníka patří k bytu, jsou tedy ve vlastnictví vlastníka bytu. Žádné nařízení vlády je nemůže vlastníkovi vzít, nemůžou se stát společnými částmi domu, když vláda něco nařídí. Společnými částmi domu by se mohly stát pouze v případě změny prohlášení a vlastník by převedení svých oken do spol. části domu podepsal, a to u notáře.
Pokud jsou nad bytem, mohou být i součástí bytu: záleží na tom, co je uvedeno v prohlášení vlastníka. Pokud je v prohlášení uvedeno, že střešní okna jsou společnými částmi budovy a jsou nad bytem, pak jsou ve výlučném užívání vlastníka bytu – tak by to mělo platit od 1.1.2014, kdy vstoupil v platnost NOZ, kde se poprvé objevilo výlučné užívání jako takové v bytovém spoluvlastnictví.
achjo… začíná to matoucím používáním zavádějících pojmů… ábr dý koncen… přecedo…
Poslední komentáře