Spolecna televizni antena
Dobry den, Chci se optat. Nastehoval jsem se nove do bytu, kde je nainstalovana spolecna televizni antena. K vuli novemu signalu jsem si koupil novou televizi ktera ma vse v sobe a novy kabel, ale po zapojeni do zasuvky na antenu je signal strasny a nenaladi se skoro zadny program. Stavoval jsem se tedy za sousedem s dotazem, zda mu televize funguje a funguje bez problemu. Zjistil jsem si tedy spravce domu a ten me take rekl, ze mu jde tv bez problemu. O dva dny pozdeji me spravce volal a predal mi kontakt na firmu ktera mi ma udajne problem vyresit ale ted to hlavni ze si veskere naklady mam hradit sam kdyz to nejde jen u me. Chci se optat, je to v poradku nebo mam pravo na uhradu z fondu nebo z jinud abych nehradil ja? Dekuji za odpoved
Bednu (televizi) je samozřejmě potřeba správně naladit. Ladění si u nás taky platí každý sám. Co je na tom divného?
Nejdříve k dotazu samotnému. Podle toho jak je popsána závada (a to zdůrazňuji), to vypadá na poruchu v účastnické zásuvce. Bylo by to ověřit ještě jiným TV přijímačem, jak už tu někdo uvedl. Zásuvky by měly být(a většinou jsou) součástí rozvodu STA. To proto, že jsou průchozí až na tu poslední, která je koncová. Z toho vyplývá, že neodborný zásah nebo výměna některé z nich ovlivní celou větev rozvodu. Laicky řečeno může odříznout celou řadu účastníků na této části rozvodu. U nás vyžadujeme jakoukoliv opravu nebo výměnu (např. při rekonstrukci bytu) provádět autorizovanou firmou a hradíme to z fondu.
K DVB-T a DVBT2: Jde o kódování TV vysílání se kterým se musí popasovat tuner televize a nebo tuner set-top-boxu. Tedy koncového zařízení. STA na něj nemá pražádný vliv, až jednu výjimku. Úkolem STA je přijmout určité kanály (frekvence) z určitých vysílačů, sloučit je, zesílit a poslat do rozvodu na účastnické zásuvky. Určitý čas se používalo i dekódování digitálního vysílání (DVB-T) a do rozvodu k zásuvkám šel signál se kterým se popasovaly i staré analogové TV. To fungovalo na počátku digitálního TV vysílání, dnes už je to historie. Někde však ještě fungovat může.
Chvástání anténářských firem, že zajistí úpravu STA na příjem DVB-T i DVB-T2 je nesmysl. Oni můžou max. zajistit bezproblémový příjem kanálů, na které se nyní přesouvá např. veřejnoprávní vysílání. Ale zda budou fungovat programy v DVB-T2 závisí na koncovém zařízení uživatele (a technickém stavu STA vč. rozvodů)
Nejdříve ověřte funkčnost vaší zásuvky zapojením jiné televize (např. zapůjčením televize od souseda), abyste vyloučil chybu vaší televize. Jestliže nepůjde ani jiná televize, chyba je v zásuvce. V tom případě si ověřte u sousedů, zda instalace rozvodů a zásuvek byla hrazena z prostředků SVJ. Pokud ano, dá se předpokládat, že rozvody v četně zásuvky patří do společných částí domu a v tom případě se musí o opravu postarat předseda vč. úhrady z prostředků SVJ („fondu oprav“),
Toto si ověř písemným dotazem na předsedu, zda existuje zápis ze shromáždění, který by tvrdil, že rozvody STA si hradí každý ze svého.
V mém případě šikanózní předseda mi toto tvrdil, samozřejmě nic věrohodného nedoložil, jen jakousi plnou moc prý nájemníka, který lrý STA nechtěl, udělal jsem si celý rozvod do bytu sám a pak mě zase nechtěl pustit do rozvaděče, abych to připojil. Stále chtěl ať si to sám vyjednám s anténářem a zaplatím…
To bylo dohadů. Řekl jsem že nic platit nebudu a že jsem si to udělal sám dle dohody a že má umožnit připojení na f konektor a že to dám k soudu a pak až anténáře zavolal sám, jak se vyrovnali nevím.
Problém STA je poměrně jednoduchý, STA je určitě v podílovém spoluvlastnictví to je společná část domu… a pokud má někdo problém se signálem, je třeba aby SVJ zajistilo nápravu. Zavolat firmu , změřit kvalitu – intenzitu signálu na výstupu v bytě. jaká je ale kvalita STA u vás: nové rozvody, zesilovače, antény , možnost DVB -T2, pravidla používání ve stanovách ( to vše je u nás – mimochodem)..... Určitě jednotlivec nemůže požadovat nápravu celého systému STA od toho je shromáždění…
Anténa je společná, ale po co? Po zásuvku v bytě? Problém bude asi v tom, že vy máte novou TV, která má vše v sobě. Je třeba se poptat u firmy, která společnou anténu servisuje. Bude třeba upravit přijímací část, to bude hradit vlastník domu (družstvo, SVJ …). Otázkou je kdy, nový systém je donutí.
„že si veškeré náklady mam hradit sám když to nejde jen u mě“.
Zeptejte se toho, kdo vám byt prodal, zda mu zásuvka fungovala. I když bezpochyby řekne raději, že ano. Výbor (nikoli správce jak ho označujete vy) se bude bránit případnou opravu zásuvky (pokud je problém v ní) a výjezd servisní firmy hradit s tvrzením, že „vám holt asi p. XY prodal byt s vadnou zásuvkou“, i když jemu by asi takové problémy výbor nedělal, kdyby vadu zásuvky (pokud je tedy problém v ní) včas nahlásil.
Nepředpokládám, že by koncová zásuvka patřila „k bytu“ (na rozdíl od vypínače světla), jak naznačuje anonymouk. Co je společné je uvedeno v prohlášení vlastníka a pochybuji, že by rozvod TV byl uveden jako společný jen k zásuvce. Proč by nemohla zásuvka přestat fungovat, určitě nemá životnost na věky.
Dle zák. 366/2013, § 6
Společnými částmi domu jsou dále
- systémy rozvodu a příjmu televizního signálu a datových sítí až k zapojení do bytu,
Doufám, že „zapojení do bytu“ je myšleno vč. zásuvky.
Poslední komentáře