Špatná hydroizolace bytového domu

Vložil honza27, 27. Leden 2011 - 21:55 ::

Dobrý den, před třemi lety jsem koupil suterenní byt do OV. V bytě se toho času vlhkost objevovala minimálně. Poté co Vodám a kanalizacím cca před rokem a půl praskla voda v přípojce naproti přes silnici, voda se hrnula do domu právě do suterénu. Přímo do bytu se nedostala, ale od té doby mám problém se zvýšenou vlhkostí v bytě. Od pojišťovny, u které mám pojištěný byt jsem sice náhradu dostal, ale ta mi pokryla akorát náklady na vymalování a elektřinu použitou na odvlhčovač. Dům je z roku cca 1908 z cihel, tudíž bez vodorovné hydroizolace. Chci se zeptat, zda mám právo žádat výbor SVJ o provedení dodatečné vodorovné hydroizolace (nejlépe podříznutí zdiva) nosných a obvodových zdí a kolik je potřeba hlasů. A dále pokud nebude dostatečný počet hlasů, jak dále postupovat? V bytě je relativni vlhkost přes 70 procent, a jde cítit že se jedná o sklepní prostory v důsledku zápachu vlhkosti. Jak se zbavit tohoto zápachu? Nechci to řešit neustálým větráním a riskovat ze se vzlínající vlhkost od základů bude neustále opakovat. Jak dát předsedovi SVJ vědět o tomto problému k projednání, prostřednictvím doporučeného dopisu? Spěchá, Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr Sivák (bez ověření), 24. Únor 2014 - 12:32

    Hydroizolace je důležitou součástí každé stavby, bohužel ne vždy jsou navrženy a provedeny tak, aby odpovídali podmínkám, ve kterých je stavba umístěna. Mě pomohla profesionální firma z Liberce Complet San s.r.o.Vřele doporučuju!
    hydroizolace

    http://www.completsan.cz/hydroizolace/

    Vložil Helen. (bez ověření), 9. Březen 2011 - 13:28

    No každopádně bude potřeba současnou vlhkost vysušit odvlhčovačem, ikdyž plánujete stavební úpravy. Zrychlíte tak návrat bytu do původního stavu. Do doby, než stavební úpravy provedete, s ním můžete pravidelně odvlhčovat a zamezit tak dalšímu poškozování bytu a vzniku plísní. A po stavebních úpravách to pak může být báječný pomocník při sušení prádla. Doporučuji ale kvalitní přístroj s vysokým výkonem, žádný kozí dech z hobbymarketu.

    Vložil Hugo (bez ověření), 28. Leden 2011 - 16:08

    Ještě na jedno stavební řešení jsem si vzpomněl – vystavět vnitřní příčku. Mezi vnější zdí a vnitřní příčkou se nechá tak 5–8 centimetrů na větrání, příčku si horizontálně izolujete, i své podlahy si izolujete. Nevýhodou je, že si zmenšíte plochu bytu. Ale může to být stavebně i jinak nejprůchodnější řešení.

    Vložil Hugo (bez ověření), 28. Leden 2011 - 15:21

    Právo „žádat“ máte vždy :-), ale nemusí Vám být vyhověno :-(. O opravách a modernizacích společných částí domů se rozhoduje souhlasem tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek.

    Problém má aspoň dvě roviny. První je zvýšená vlhkost v okolní půdě, v jejímž důsledku máte nyní vlhčí byt. Zde byste měl požadovat náhradu škody po tom, kdo to způsobil, tedy po VaK. Problém bude v tom, že budete muset dokázat příčinnou souvislost (že voda, vlhkost pochází právě od nich) i zhoršení stavu vlhkosti ve svém bytu (že Vám vznikla škoda, újma zhoršení uživatelnosti bytu, její vyčíslení).

    Druhá rovina je stavební modernizace Vašeho domu. Zde si budete muset zjistit, zda je stavebně vůbec možné nové hydroizolace provést. Zatímco rodinné domky a chalupy se běžně podřezávají, u činžáků si nejsem jist. Pak si musíte zajistit financování (např. by Vám to mohly zaplatit ty VaK, nebo i Vy sám, nebo SVJ) a pak i je stále potřebný ten souhlas osob z SVJ.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".