smluvní pokuta

Vložil amap, 25. Srpen 2012 - 16:01 ::

Dobrý den

Ve stanovách máme v části o platbách dlouhodobých záloh na správu, opravy a údržbu domu vloženou větu „Za pozdní platbu se účtuje penále ve výši 2,5 promile za každý kalendářní den“. Dnes již vím, že název penále je nesprávný, jedná se o smluvní pokutu. Prosím odborníky o odpověď na otázky:

  1. Můžeme i při nesprávné formulaci tuto pokutu vybírat?
  2. Je tato částka konečná nebo kromě ní můžeme ještě účtovat penále podle zákona.

Děkuji

amap

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 25. Srpen 2012 - 17:44

    Amap, mýlíte se ve výkladu vašich stanov. Ty se o smluvní pokutě nezmiňují. Nemůže jít o smluvní pokutu, jestliže k ní neexistuje písemná smlouva o pokutě (§ 544 odst. 2 ObčZ). Nemůže jít ani o penále, neboť toto slovo označuje pokutu stanovenou právním předpisem (§ 544 odst. 3 ObčZ). Stanovy SVJ ovšem právním předpisem nejsou.

    Jestliže se pokusíte tuto nesmluvní pokutu vybírat, uspějete zřejmě pouze u vlastníků s mizivými právními znalostmi. Bez písemné smlouvy s vlastníkem jednotky je jakákoliv nesmluvní pokuta nevymahatelná. Pokud vám už někteří vlastníci nějaké částky zaplatili, mohou je požadovat zpět jako bezdůvodné obohacení SVJ. Navíc uvedení těchto osob záměrně v omyl by mohlo být posuzováno jako trestný čin.

    Ohledně dotazu na „penále podle zákona“ musíte upřesnit jaké penále podle kterého zákona byste chtěl účtovat.

    lake

    Vložil amap, 25. Srpen 2012 - 18:44

    Pane lake děkuji za vysvětlení. Částku 2,5 promile za den máme ve stanovách, které schválili a podepsali všichni vlastníci, a které sestavovala notářka. Proto jsem vznesl dotaz. Nic jsme zatím nevybírali a žádné trestné činy neplánujeme. Pouze jeden vlastník se domnívá, že již platí nový OZ a že podle tohoto zákoníku nemusí nic platit, ale může skládat zálohy na svůj účet. Chci mu nějak jednoduše vysvětlit, co ho to bude stát, pokud budeme nuceni se obrátit na právníka. Domnívám se, že od 1. 7. 2010 je penále 7,5 % což je z částky 10 000 Kč 4,11 Kč denně a dá se stáhnout kalkulačka (např. slunecnice.cz). Děkuji za Váš čas

    amap

    Vložil lake, 26. Srpen 2012 - 9:36

    Jestliže vaše stanovy podepsali všichni vlastníci jednotek, jde o dosti neobvyklou situaci, o které jste se v úvodním dotazu nezmínil. V tomto případě tedy stanovy jsou onou písemnou smlouvou předvídanou Občanským zákoníkem. SVJ je oprávněno uplatnit vůči těm, kdo podepsali, smluvní pokutu 2,5 promile denně.

    Pokus o uplatnění „penále“ (ve skutečnosti smluvní pokuty) v jiné výši 7,5 promile denně by nepochybně byl protiprávní.

    Už jsem Vás upozornil, že pojem „penále“ označuje pokutu na základě právního předpisu. Doporučuji: nepoužívejte nesprávné pojmy, vede to k právní nejistotě.

    lake

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 30. Srpen 2012 - 14:39

    a jen doplňující dotaz – jak to bude s „novým“ vlastníkem ?? – původní vlastník podepsal stanovy – tím podepsal „písemnou smlouvu“ ale poté byt prodal – přechází na nového vlastníka tato písemná dohoda ??

    Vložil amap, 26. Srpen 2012 - 17:21

    Pane Lake,

    děkuji za další vysvětlení. Jsme malé SVJ a stanovy opravdu podepsali všichni vlastníci. Podle Vašeho výkladu tedy můžeme uplatnit smluvní pokutu ve výši 2,5 promile denně. Myslím, že tato informace bude dostačující, aby dlužník opět začal platit.

    V druhé části dotazu jsem měl na mysli poplatek z prodlení vypočtený podle roční výše repo sazby stanovené ČNB zvýšené o sedm procentních bodů, tedy 7,5 % p. a. Pokud jsem správně pochopil, tak tento poplatek SVJ účtovat nemůže.

    amap

    Vložil lake, 26. Srpen 2012 - 20:16

    Poplatek z prodlení byste mohli účtovat pouze v souladu s Občanským zákoníkem. To znamená nezaplatí-li nájemce nájemné nebo úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu (§ 697 ObčZ), nebo při podnikatelském nájmu věcí movitých (§ 723 ObčZ).

    lake

    Vložil Filip Šedý (bez ověření), 28. Srpen 2012 - 16:54

    Poplatek z prodlení se řídí § 517 ObčZ.

    Případná smluvně sjednaná pokuta stojí vedle poplatku z prodlení (nikoliv místo něho, jak by snad mohlo být shora uvedené pochopeno).

    Vložil fillipos (bez ověření), 15. Březen 2013 - 12:15

    soud ale dle mého názoru správně smluvní pokutu pro porušení povinnosti pokryté poplatkem z prodlení nepřizná.

    viz http://kraken.slv.cz/…11Co328/2011

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".