Směrná čísla…
Dobrý den,
potřebuji poradit: jsme dům, 2 byty. Nejsme připojení na místního dodavatele vody, ale na kanalizaci připojení jsme. Dodavatelem a provozovatelem vodovodu i kanalizace je obec s rozšířenou pravomocí. Na pozemku máme studnu, která více než dostatečně postačuje pro oba byty. Vnitřní rozvod studené vody máme napojen na studnu.
V před-minulém roce jsme uzavřeli smlouvu s obcí-odběratelem odpadních vod (obec nám tak jako tak chtěla “nařídit” připojení se ke kanalizací). U domu nepřipojeného na “fakturační“ vodoměr – zřejmě obecní – se má pro výpočet stočného použít směrná spotřeba podle vyhl. 428/2001 příl. č.12.
V obou bytech si vodu ohříváme boilerem, samostatně. Máme tedy oba “teplou vodu na kohoutku”.
Domníváme se, že když nejsme připojeni na místního dodavatele resp. na fakturační vodoměr (když je extrémní sucho, připojíme vnitřní rozvod na cisternu), že by mělo platit určení směrné spotřeby podle bodu-3 s výjimkou v odst.-3 cit. “V případech dodávky teplé vody ze zdroje mimo fakturační vodoměr studené vody se při výpočtu použijí hodnoty podle bytu bez tekoucí teplé vody”
Obec nám ale vystavila předpis na 35m2 s odůvodněním cit. “Výjimku dle bod-3 lze uplatnit, jen pokud je teplá voda připravována centrálně a do nemovitosti se dostane nikoli přes fakturační vodoměr studené vody”. Obec na předepsaných 35m3 TRVÁ a vystavila nám doplatkový předpis (zatím jeho splatnost nenastala) – který je na námi nezaplacených 10m3 (část 25m3 jsme zaplatili ve lhůtě, abychom nebyli nařčení z prodlení).
Připojení na místního dodavatele by sice problém vyřešilo protože by se neaplikovala směrná čísla, jenže by realizace stála 250.000+ museli bychom fyzicky přerušit napojení na studnu i na cisternu (studnu prý máme zasypat a připojení cisterny odříznout). To se nám logicky nechce, když máme vodu prakticky skoro zadarmo a nemusíme se pravidelně ročně vypořádávat s opakujícím se zdražováním m3 vody – jako naši sousedé.
Dotaz: můžeme se nějak bránit resp. platí pro nás 35m3 podle bodu-3 nebo 25m3 podle bodu-3 s výjimkou dle odst-3? Pokud bude obec trvat na svém, máme zaplatit a pak se soudit o bezdůvodné obohacení, nebo nezaplatit a čekat co bude? (starosta nám již avizoval mstu v podobě zalití kan-přípojky betonem, ale to jistě nemyslel vážně).
Se zástupcem obce (starosta) není skutečně žádná řeč. Nevíme ani zda s námi jedná jako zástupce dodavatele nebo zástupce obce – a bude s námi vést správní řízení nebo by na nás podal žalobu (ve smlouvě je provozovatelem kanalizace obec – právnická osoba).
PS: spotřebu ze studny si neměříme a nikdy jsme to nedělali, ale odhadujeme, že roční spotřeba může být cca 150 až 300 l /byt denně. Zastupitelé cenu v obci zvýšili za posledních 5-let již 4× resp. o 300%.
Děkuji za jakoukoli odezvu. Josef
ot: a ty vaše fekálie jste zatím vypouštěli kam, do vsakovacího septiku, co?
varianty: osaďte si na vůlastní náklady vodoměr na studnu a nechte starostu, ať to zkontroluje,m pak budete platit stočné podle spotřeby vody…
Pokud část vody máte na zahradu na zalévání, tak za tu stočné platit nebudete, vodoměr bude pouze na baráku…
Budete pak spokojen?
ps: vodoměr strojí cca 600–1500 Kč…
„máme … se soudit …?“ (Vložil Josef (bez ověření), 8. Duben 2022 – 15:48)
Pane Josefe,
nepřestane mě udivovat, kvůli čemu se lidi chtějí soudit. 10 m2/rok dělá při ceně stočného 60 Kč/m2 celých 50 Kč/měsíc.
A to se vyplatí.
„odhadujeme, že roční spotřeba může být cca 150 až 300 l /byt denně“ (Vložil Josef (bez ověření), 8. Duben 2022 – 15:48)
Pane Josefe,
ořezejte si tužku, vezměte si papír a trochu počítejte. Zjistíte, že Vámi odhadovaná spotřeba je několikanásobně vyšší než 35 m2/rok. Jedná se totiž o směrné číslo na osobu, počet osob jste neuvedl.
Z Vašeho příspěvku je zajímavý ten odstavec, kde píšete, že nevíte, v jaké roli obec vystupuje, zda jako orgán veřejné moci a nebo jako soukromoprávní subjekt. To bohužel moudrý zákonodárce nedomyslel a znalejší Vám zde třeba poradí. Toto nerozlišování dělá velké zmatky, když subjekt se stejným IČO, stejným názvem a stejnou adresou vystupuje v několika různých rolích. Tady to ale sotva vyřešíme. Na Vašem místě bych se zeptal. Je potřeba vždy vědět, zda člověk, s nímž jednám, je či není úřední osoba (chráněná osoba, veřejný činitel).
je jaká? neplatit žádné stočné? nebo kolik? průměrná spotřeba vody je stanovena na 35, když není spotřeba změřitelná. tak když se vám to nezdá, dejte měřáky.
Josefe, mýlíte se. Je-li uvnitř bytu teplá voda „na kohoutku“, pak se počítá 35 m3 na osobu. Při tom je bezvýznamné, zda voda se ohřívá mimo budovu, nebo v budově centrálně, nebo v bytě bojlerem. Obec to odůvodnila naprosto správně.
- Podle § 27 odst. 1 vyhlášky č. 428/2001 Sb. platí, že množství odebrané vody v případě, že není osazen vodoměr, se stanoví podle směrných čísel roční potřeby vody uvedených v příloze č. 12.
- Podle § 30 odst. 1 vyhlášky č. 428/2001 Sb. platí, že není-li prováděno měření množství vypouštěných odpadních vod do kanalizace ani měření odebrané vody, určí se množství vypouštěných odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody uvedených v příloze č. 12.
Josefe, za současný stav si můžete sami. Není jiná možnost než zaplatit.
Nic vám však nebrání nechat osadit vlastní patní vodoměr na vstupu do domu. Nejlépe kvalitní mokroběžný typ. Pak budete hradit za stočné přesně to co naměřil tento vodoměr. Zda je či není v bytě teplá voda – to je pak bezvýznamné.
Justitianus
Jestli se nepletu tak v dobach minulych se u RD musely vsechny studny evidovat a jako dalsi krok se planovala instalace vodomeru a nasledne zpoplatneni odberu vody z mistnich studnich.
Nevim jak je to daleko, ale koukam ze jste zatim asi na pul cesty, tj brzo by se to melo srovnat.
Poslední komentáře