sklepní koje
Dobrý den, koupili jsme byt do osobního vlastnictví v panelovém domě, kde bylo BD. Ve smlouvě o převodu bytové jednotky bylo také mj. uvedeno, že k vlastnictví byt. jednotky dále patří právo užívání sklepní koje. Při převzetí byt. jednotky jsme obdrželi od prodávajícího klíče od této sklepní koje. Při otevření skl. koje za účasti prodávajícího byla koje obsazena někým jiným než prodávajícím. Pátrali jsme na BD komu věci uložené v skl. koji patří a dozvěděli jsme se, že k této sklepní koji je vydáno prohlášení vlastníka k jiné bytové jednotce a v naší smlouvě viz výše je tento údaj prý uveden omylem – „písařskou chybou“. Jak máme postupovat, můžete mi poradit? Nyní přešlo BD na SV.
Děkuji Andrea M.
Chtějte vidět prohlášení. Jedině tam se dozvíte jak byl váš byt definován, co vše k němu patří, vč. společných částí ve výhradním používání (často např. lodžie). To jediné má právní oporu. Prodávající nebo realitka si často k bytu navymýšlí neexistující příslušenství. Často to bývá balkon nebo lodžie v mezipatře apod. V prohlášení taky bývá stavební dispozice bytu a podlahová plocha (s nebo bez kóje). Není neobvyklé že je v prohlášení uvedena dispozice 1+1 nebo 2+1, ale prodávající uvádí 2+kk nebo 3+kk, protože je to v inzerátu opticky lepší.
A potom je tu ještě jedna možnost. Není vyloučeno, že se umístění kójí v průběhu času měnilo. My takto například ze sousedství předávací stanice stěhovali několik kójí do málo využívané sušárny ještě v době, kdy byl dům ve správě BD. Důvodem byla nadměrné teplo z technologií předávačky.
Důležité je, co je v Prohlášení. To, co je ve smlově je neplatné, protože prodávající vám nemohl prodat kóji, která je v prohlášení přidělena někomu jinému. Musíte hledat kóji, která přísluší k vašemu bytu. Na její užívání máte právo.
Nepíšete, jaké je tedy správné znění „bez písařské chyby“. Máte tedy dle Prohlášení mít jiný slep než tento? Pak to je relativně malý problém, v souladu s PV začnete užívat ten správný a maximálně bych řešil jak zavkladovat do sbírky listin katastru nemovitostí opravenou verzi smlouvy.
Mnohem závažnější by bylo, pokud jste v dobré víře koupili byt s právem užívat i sklepní kóji a nyní by vyšlo najevo , že to není možné a sklep mít nebudete.
Klasicky se to dělá tak, že plánek očíslovaných kóji je součástí Prohlášení vlastníka. V něm byste měla najít, která sklepní kóje patří k vašemu bytu. Má stejné číslo jako váš byt. Očíslované by měly být i kóje ve sklepě. Pokud tam tu koji najdete a má zájmek, můžete vyvěsit výzvu k vystěhování věcí z vaší kóje s určením nějakého data. Pokud se tak nestane, můžete kóji otevřít a věci vystěhovat, vyhodit. Pokud kóje nejsou označené ani v prohlášení, tak pátrání po kóji je složitější, ale určitě ve sklepě vaše koje je. Akorát vám dá práci ji najít. Začněte tím, že se podíváte do prohlášení. Je uložené na Katastru, tam se do něj můžete podívat a případně si plánek kóji v domě nechat okopírovat. Podle plánku se vám bude po kóji pátrat snadněji. Pokud kóji chcete, musíte vypátrat kde je, protože tam určitě někde bude.
Není pravdou, že sklepní kóje, sklep apod. mají vždy stejné číslo jako číslo bytu. Proto rada, aby po výzvě byla sklepní kóje (která má shodné číslo jako číslo bytu), sklep a pod. vystěhována, je špatná. Napřed je potřeba si zajistit Prohlášení vlastníka a dále se podívat do smlouvy o převodu bytu, kde by mělo být stanoveno, jaké číslo kóje, sklepa apod. přísluší k předmětnému bytu. Stává se i, že sklepní kóje, sklepy jsou neočíslované a jejich očíslování je jen na mapce společných prostor, která je součástí Prohlášení vlastníka. Potom je potřeba napřed očíslovat kóje, sklepy a to podle polohy a čísel jak jsou uvedeny v Prohlášení vlastníka. Dále se podívat do své smlouvy o převodu bytu, kde by mělo být určeno číslo kóje, sklepu, který k předmětnému bytu přísluší.
A to prohlášení vlastníka jste si prostudovali? Která kóje je v něm přiřazena k užívání s Vaší bytovou jednotkou? Mnohá prohlášení vlastníka obsahují různé chyby. Znám prohlášení vlastníka, kde přiřazení sklepních kójí je zrcadlově otočené oproti skutečnosti, ze které při vypracování prohlášení vlastníka úředník družstva vycházel. Neposkytne-li Vám prohlášení vlastníka výbor SVJ, můžete si ho opatřit na Vašem katastrálním úřadě.
Požadujte kompenzaci od prodávajícího. Uvedl vás v omyl, má bezdůvodné obohacení.
„k této sklepní koji je vydáno prohlášení vlastníka k jiné bytové jednotce a v naší smlouvě viz výše je tento údaj prý uveden omylem – „písařskou chybou““
Jak tomu mám rozumět ? Prohlášení ke sklepní kóji ?
Vy nemáte v Prohlášení (k celému domu) sklepní kóji vůbec uvedenu ? Bývá to tak, že v popise každého bytu je uvedeno něco jako „k bytu č. XY patří výlučné právo užívání sklepní kóje“, nebo to je uvedeno někde jinde s platností pro všechny byty.
Bez citace Stanov, Prohlášení, kupní smlouvy se na jakýkoli podobný dotaz nedá rozumně odpovědět. Asi se vám nechtělo z Prohlášení citovat, nebo tuto „bibli“ člena společenství vlastníků nemáte k dispozici a jen vám bylo dáno laskavě k nahlédnutí ?
Pokud vím, tak „písařská chyba“ by byla chyba písařky, ale také toho, kdo to po ní měl číst.
Dobrý den, „prohlášení vlastníka“ nám bylo BD zasláno pouze v části, kde je uvedeno, že jiná bytová jednotka má právo k užívání sklepní koje. Nevěděla jsem, že existuje „prohlášení vlastníka“ tedy BP pro celý panelový dům. Smlouvu o prodeji bytové jednotky, kde bylo uvedeno i právo na užívání sklepní koje č…jsme uzavírali přes notáře. Mám tomu tedy rozumět, že si mohu vyžádat nyní od SVJ „prohlášení vlastníka“ nyní SVJ, kde by mělo být uvedeny všechny sklepní koje… a komu jsou dány do práva k jejich užívání? A kdo o tom rozhoduje/-doval? Děkuji za odpověď Andrea
Můžete si prohlášení vyžadat od svj, ale s největší pravděpodobností nic nedostanete. Jednodušší je zajít si na Katastr a prohlášení si vyžádat a co vás zajímá okopírovat. Prohlášení vlastníka vytvořil původní vlastník budovy.
Prohlášení vlastníka není seznam sklepních kójí a jejich majitelů. Je to trochu jinak. Prohlášení vlastníka je dokument, kterým původní vlastník budovy určuje, které části domu přechází do osobního vlastnictví a které zůstávají společnými. V podstatě je tímto dokumentem dům pomyslně rozebrán a rozebrané části roztříděny na os. vlastnictví a společné vlastnictví. Tím osobním se rozumí jednotlivé byty a vše co k nim náleží. Každý bytová (popř. nebytová) jednotka je takto popsána a zbytek (také rozepsán) je veden jako společné části. Pro vaši potřebu by stačilo znát z tohoto prohlášení definici (popis) konkrétního bytu, který jste koupili. Pro ten účel jsou byty číslovány. V popisu potom uvidíte, co všechno má váš byt určené do vlastnictví a kolik čtverečných metrů to obnáší. Tyto metry také zároveň určují váš podíl na společných částech domu. Nebylo by ovšem na škodu se seznámit s popisem bytů stejné dispozice jako je ten váš. Ovšem pokud by tam byl rozdíl, nevzniká vám tím automaticky nárok na nápravu (protože tak rozhodl původní vlastník). K nahlédnutí do Prohlášení vlastníka požádejte současné SVJ. Pokud tam bude k vašemu bytu kóje uvedena, následně SVJ požádejte o její určení.
„Vložil anonymus (bez ověření), 30. Leden 2020 – 19:53 Prohlášení vlastníka nám bylo BD zasláno pouze v části, kde je uvedeno, že jiná bytová jednotka má právo k užívání sklepní koje. Nevěděla jsem, že existuje Prohlášení vlastníka tedy BP pro celý panelový dům. Děkuji Andrea“
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
NOZ § 1166 (1) Při rozdělení práva k nemovité věci na vlastnické právo k jednotkám se uvedou alespoň
- údaje o pozemku, domu, obci a katastrálním území,
- údaje o jednotce, zejména
1.pojmenování a označení jednotlivých bytů alespoň číslem a umístěním s určením účelu užívání, 2.určení a popis společných částí se zřetelem k jejich stavební, technické nebo uživatelské povaze a s případným určením, které z nich jsou vyhrazeny k výlučnému užívání vlastníku určité jednotky, 3.velikost podílů na společných částech,
- jaká věcná a jiná práva a jaké závady přecházejí se vznikem vlastnického práva k jednotce na všechny vlastníky jednotek nebo na některé z nich.
(2) Má-li rozdělením vzniknout alespoň pět jednotek, z nichž mají být alespoň tři ve vlastnictví tří různých vlastníků, uvedou se v prohlášení i náležitosti stanov společenství vlastníků jednotek (dále jen „společenství vlastníků“). Nevznikne-li v souvislosti s rozdělením společenství vlastníků, určí prohlášení správce pravidla pro správu domu, pravidla pro užívání společných částí a příspěvky na náklady spojené se správou domu a pozemku. (3) K prohlášení se přiloží půdorysy všech podlaží, popřípadě jejich schémata, určující polohu bytů a společných částí domu, spolu s údaji o podlahových plochách bytů.
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
1/ Z textu (pokud jde o stejného tazatele jako v úvodu vlákna) jsem nepochopil, co vlastně vůbec víte o Prohlášení (vlastníka), zda se domníváte, že je Prohlášení k bytu a Prohlášení k domu. Jste to napsala zašmodrchaně.
Přečtěte si NOZ, viz výše.
Prohlášení, jak zde již bylo v jiných vláknech uvedeno, lze získat na katastru. Nechte si zkopírovat jen to, co vás zajímá za 20 Kč/str. A připravte si cash, nerad (dle mé zkušenosti) berou kartu.
2/ My máme v Prohlášení (tehdy ještě … vlastníka) uvedeno u každého bytu formulku „S vlastnictvím jednotky je spojeno právo výlučného užívání sklepní kóje ve společných částech 1. PP budovy“.
3/ Nevím zpaměti, zda je „sklep“ zmíněn v Listu vlastnictví
4/ V příspěvku 30. Leden 2020 – 19:53 píšete „Prohlášení vlastníka nám bylo zasláno BD“
V příspěvku 9. Leden 2020 – 19:48 píšete „Koupili jsme byt do osobního vlastnictví v panelovém domě, kde bylo BD“
Tak jak to s tím BD a SVJ je ? Výraz „osobní vlastnictví“ (zrušená terminologie) lze prominout, se netýká BD, ale SVJ.
Resumé: To už by vám k řešení mělo/mohlo stačit. A každý zájemce o „byt“ by měl znát základní věci (nastudováním NOZ nebo dotazem u právníka), tedy také co je Prohlášení.
Slušné SVJ by mělo Prohlášení rozdat (kopie ze společných peněz) všem zakládajícím členům, a ti pak ostatním.
Poslední komentáře