Selský rozum
Složité a rozsáhlé informace o krátkodobých a dlouho dobých zálohách na opravy a udržování majetku mně nepřinesly (při mém selském rozumu) jasné odpovědi na níže uvedené otázky:
- za krátkodobou zálohu na opravy a udržování se
považuje doba 1 roku?
- Musí, nebo nemusí se tato záloha po skončení
účetního období vyúčtovat?
- při převodu přeplatku do příštího (příštích)
období)stává se tento dlouhodobou zálohou?
- co když krátkodobá záloha je předepsána v takové
výši, že několikanásobně převyšuje skutečně vyna-
kládané náklady, aby tento přeplatek mohl být zá-
měrně převáděn do příštích období?
- mám povinnost tak průkazně vysoké zálohy platit
i když o tomto problému vlastníci zřejmě neví
protože tato informace se k nim nedostane.
- když odmítnu tak vysoké zálohy platit je to pro
mně soudně postižitelné?
- musí být účel tvorby dlouhodobé zálohy jasně a
srozumitelně definován i termínově? Při nedo-
držení této povinnosti mám právo žádat o vrá-
cení vynaloženýcg financí?
Jestliže z odpovědí na moje otázky vyplyne, že v našem SVJ jsou již dlouhodobě porušována zákon- ná ustanovení, bude to znamenat konkludentní svo- lení ke stávajícímu stavu, který nebude možné ani do budoucna změnit? Selka
- Je to záloha u níž doba použití nepřekročí 1 rok.
- Záloha se vyúčtuje v termínu dohodnutém pro vyúčtování zálohy.
- Netušíme. Záleží na tom, jaký účel Vaší platby jste stanovila.
- Neurčitý dotaz.
- Máte povinnost platit pouze přiměřenou zálohu. Viz ustanovení ObčZ o příkazní smlouvě.
- Reklamujte předpis záloh. Ten, kdo zálohu požaduje, je povinen tvrdit a prokazovat, že výše zálohy je přiměřená. Je-li přiměřená, čeká Vás možná „soudní postih“.
- Samozřejmě, že každý předpis záloh musí být určitý, srozumitelný a kontrolovatelný. Předpis je určitý nejen je-li znám účel zálohy, ale také (alespoň rámcově) termín splnění. Nesplní-li příjemce zálohy svůj závazek do sjednaného termínu, pak je samozřejmě povinen zálohu vrátit jako bezdůvodné obohacení.
lake
„…Je-li přiměřená, čeká Vás možná…“
kdo má rozum, ten jistě „přiměřenou“ zálohu zaplatí. Ale co je „přiměřená“? Kolik to je? Když mi SVJ tvrdí že 30% navíc je přiměřená – je přiměřená nebo není?
„…Nesplní-li příjemce zálohy svůj závazek do sjednaného termínu, pak je samozřejmě povinen zálohu vrátit jako bezdůvodné obohacení…“
To je sice hezká proklamace, ale podle mne je nevymožitelná. Jak by se mělo realizovat, pokud na žádné písemné ani verbální výzvy SVJ nereaguje? Máají se přestat platit a čekat na soud? Třeba já: SVJ jsem vyzval písemně nesčíslněkrát. Buď podle nich nemám pravdu (a mám si ji naguglit na intefernetu) nebo prostě dělají mrtvýho brouka. takže je sice dobrý vědět jak to má být správně, ale jak toho mám dosáhnout?
Co je přiměřená záloha není těžké odvodit. Máte to napsáno přímo v zákoně č. 72/1994 Sb.. Přiměřená záloha na správu domu je podle § 15 odst. 2 ZoVB taková, která pokryje náklady, které bude nutné vynaložit v příštích měsících a následujících letech.
Od toho přece máte Reserve Study, to jest dlouhodobý plán údržby a oprav, každé dva roky aktualizovaný, a k tomu finanční plán s rozvrhem příjmů a výdajů na 30 let dopředu. Nemáte-li, pak SVJ nehospodaří řádně, ani se nestará o dům, ani není schopno prokázat, že vůbec nějakou zálohu potřebuje vybírat.
Je zbytečné mudrovat o tom, co je „podle vás nevymožitelné“. Nechte si od někoho poradit jak se postupuje v případě, že dva subjekty mají vzájemné splatné závazky. Najděte si heslo „započtení“ nebo „zápočet“.
lake
Poslední komentáře